Szczupakowa majówka

Spinningowy sezon wędkarski bez wątpienia możemy podzielić na kilka charakterystycznych etapów; w zależności od gatunku ryby nas interesującej sezon otwieramy nawet kilka razy w roku.

Pierwszym otwarciem bez wątpienia jest pierwszy dzień stycznia (Nowy Rok): początek roku kalendarzowego, początek roku wędkarskiego, a co za tym idzie wielu z nas rozpoczyna nowy sezon pstrągowo-trociowy.
Charakterystycznymi datami jest też dzień 1. czerwca, wielu z nas rozpoczyna wtedy sezon sandaczowy, następnie od 1. czerwca (do niedawna tym magicznym dniem był pierwszy dzień lipca), czyli rozpoczęcie sezonu sumowego. Charakterystycznym, choć nie spinningowym, jest też okres pierwszego stabilnego lodu, który rozpoczyna przez wielu wyczekiwany sezon podlodowy; z oczywistych przyczyn rozpoczęcie tego sezonu nie posiada konkretnej daty w kalendarzu wędkarskim.

Majówka

Czy wydaje się Wam, że mogłem pominąć jakąś ważną datę w naszym wędkarskim, spinningowym kalendarzu? Tak! To dzień 1. maja, przez wielu uważany za „prawdziwe” rozpoczęcie sezonu spinningowego. Bez wątpienia łowców szczupaków w naszym kraju jest zdecydowana większość, co według mnie jest uzasadnione. Szczupak to dla wędkarza bardzo wdzięczny drapieżnik, zajmuje szczytowe miejsce w łańcuchu pokarmowym swojego ekosystemu, dorasta do znacznych naprawdę zadowalających rozmiarów, pięknie atakuje rozmaite przynęty podane w najróżniejszy sposób na każdej głębokości i praktycznie w każdym łowisku, a do tego walczy do ostatnich chwil holu. Uważam także, iż jest na równi z pstrągiem potokowym najpiękniej ubarwioną rybą w Polsce! Cytując klasyka (z filmu "Mój stary to fanatyk wędkarstwa"), "Szczupak jest król wody, tak jak lew jest król dżungli." napiszę, że zgadzam się z tą opinią i dodam, że ja również uważam pierwszy dzień maja za szczególne spinningowe święto w naszym kraju.

FC-X FastCast to wędki jednoczęściowe, spinningowe. Rekomendacja: głównie wędkowanie z łodzi na wodzie stojącej, sandacz, szczupak na przynęty miękkie, najdelikatniejszy model (21 g) także do połowu okoni w głębokich zbiornikachFC-X FastCast to również wędki jednoczęściowe, castingowe. Rekomendacja: casting z łódki, sandacz, szczupak na przynęty miękkie, najdelikatniejszy model (21 g) także do połowu okoni w głębokich zbiornikach.Dragon BIG BAIT Jerk to wędziska castingowe przeznaczone do połowu na duże i bardzo duże przynęty typu jerkbait, pullbait czy twitchbait. Ich blanki powstają wyłącznie z najwyższej klasy mat grafitowych japońskiej firmy Toray. Dostępne modele: c.w. 30-90 g i c.w. 50-120 g. Jako ciekawostkę można tu wspomnieć, że oba kije przeszły swój pierwszy bojowy chrzest w Kanadzie, w czerwcu 2014 roku, gdzie zostały użyte jako kije trollingowe w zestawie z nowym, niskoprofilowym multiplikatorem Okumy wyposażonym w licznik (Cold Water 354DLX) oraz 40-funtową plecionką Dragon Big Game 8. Ich praca przy gwałtownych odjazdach kilkunastokilogramowych lake troutów spod samej burty łodzi wywoływała wręcz okrzyki zachwytu.Dragon BIG BAIT Jerk to wędziska castingowe przeznaczone do połowu na duże i bardzo duże przynęty typu jerkbait, pullbait czy twitchbait. Ich blanki powstają wyłącznie z najwyższej klasy mat grafitowych japońskiej firmy Toray. Dostępne modele: c.w. 30-90 g i c.w. 50-120 g. Jako ciekawostkę można tu wspomnieć, że oba kije przeszły swój pierwszy bojowy chrzest w Kanadzie, w czerwcu 2014 roku, gdzie zostały użyte jako kije trollingowe w zestawie z nowym, niskoprofilowym multiplikatorem Okumy wyposażonym w licznik (Cold Water 354DLX) oraz 40-funtową plecionką Dragon Big Game 8. Ich praca przy gwałtownych odjazdach kilkunastokilogramowych lake troutów spod samej burty łodzi wywoływała wręcz okrzyki zachwytu.

Swoją majówkę rozpocząłem na Odrze. Chwilę przed świtem rzeka była całkowicie spowita gęstą mgłą, w której poruszanie się łodzią było możliwe tylko z pomocą stworzonych w echosondzie map. Z powodu ostrożności, prędkość płynięcia znikoma, wystarczająca jednak do powolnego dotarcia do pobliskiego pięknego starorzecza. Po kilkunastu minutach mgła w większej części się rozeszła odkrywając dziesiątki rzecznych ostróg oraz setki wędkujących tutaj wędkarzy, dziesiątki samochodów, przyczep kempingowych. Sezon wędkarski ruszył pełną parą, nie tylko spinningowy, także gruntowy, muchowy, spławikowy. Dlatego uważam dzień 1. maja (a raczej całą tzw. majówkę) za prawdziwe święto każdego wędkarza.

Salmo SWEEPER to glider nowej generacji, przynęta przepięknie „zamiatająca” na boki podczas prowadzenia i równie przepięknie „wymiatająca” wszystkie duże drapieżniki z łowiska, wywabiając je w nieprawdopodobny sposób ze stanowisk. Pozwala wprowadzać się w ślizg o wiele łatwiej niż inne przynęty podobnego typu i potrafi wykonywać gwałtowne zwroty o prawie 180 stopni. Sweeper to nowa definicja glidera. Dostępne rozmiary (cm, tonące): 10, 12, 14, 17.Salmo SWEEPER to glider nowej generacji, przynęta przepięknie „zamiatająca” na boki podczas prowadzenia i równie przepięknie „wymiatająca” wszystkie duże drapieżniki z łowiska, wywabiając je w nieprawdopodobny sposób ze stanowisk. Pozwala wprowadzać się w ślizg o wiele łatwiej niż inne przynęty podobnego typu i potrafi wykonywać gwałtowne zwroty o prawie 180 stopni. Sweeper to nowa definicja glidera. Dostępne rozmiary (cm, tonące): 10, 12, 14, 17.Salmo SWEEPER to glider nowej generacji, przynęta przepięknie „zamiatająca” na boki podczas prowadzenia i równie przepięknie „wymiatająca” wszystkie duże drapieżniki z łowiska, wywabiając je w nieprawdopodobny sposób ze stanowisk. Pozwala wprowadzać się w ślizg o wiele łatwiej niż inne przynęty podobnego typu i potrafi wykonywać gwałtowne zwroty o prawie 180 stopni. Sweeper to nowa definicja glidera. Dostępne rozmiary (cm, tonące): 10, 12, 14, 17.Salmo SWEEPER to glider nowej generacji, przynęta przepięknie „zamiatająca” na boki podczas prowadzenia i równie przepięknie „wymiatająca” wszystkie duże drapieżniki z łowiska, wywabiając je w nieprawdopodobny sposób ze stanowisk. Pozwala wprowadzać się w ślizg o wiele łatwiej niż inne przynęty podobnego typu i potrafi wykonywać gwałtowne zwroty o prawie 180 stopni. Sweeper to nowa definicja glidera. Dostępne rozmiary (cm, tonące): 10, 12, 14, 17.Salmo SWEEPER to glider nowej generacji, przynęta przepięknie „zamiatająca” na boki podczas prowadzenia i równie przepięknie „wymiatająca” wszystkie duże drapieżniki z łowiska, wywabiając je w nieprawdopodobny sposób ze stanowisk. Pozwala wprowadzać się w ślizg o wiele łatwiej niż inne przynęty podobnego typu i potrafi wykonywać gwałtowne zwroty o prawie 180 stopni. Sweeper to nowa definicja glidera. Dostępne rozmiary (cm, tonące): 10, 12, 14, 17.Salmo SWEEPER to glider nowej generacji, przynęta przepięknie „zamiatająca” na boki podczas prowadzenia i równie przepięknie „wymiatająca” wszystkie duże drapieżniki z łowiska, wywabiając je w nieprawdopodobny sposób ze stanowisk. Pozwala wprowadzać się w ślizg o wiele łatwiej niż inne przynęty podobnego typu i potrafi wykonywać gwałtowne zwroty o prawie 180 stopni. Sweeper to nowa definicja glidera. Dostępne rozmiary (cm, tonące): 10, 12, 14, 17.
O niezwykłości Salmo Fatso świadczą trofea, które ozdobiły konta wędkarzy w wielu krajach świata. Każdy, kto spróbował łowić tą przynętą jako twitchbaitem, jerkbaitem, tradycyjnym woblerem czy po prostu ciągnąć ją za łodzią może potwierdzić, jaka to niebezpieczna broń. Zapakuj więc kilka Fatso do Twojego pudła i ruszaj na spotkanie przygody. Nie zapomnij tylko dobrych kombinerek – kilka wielkich ryb już czeka na odhaczenie. Fatso jest dostępne w wersjach pływającej i tonącej. O niezwykłości Salmo Fatso świadczą trofea, które ozdobiły konta wędkarzy w wielu krajach świata. Każdy, kto spróbował łowić tą przynętą jako twitchbaitem, jerkbaitem, tradycyjnym woblerem czy po prostu ciągnąć ją za łodzią może potwierdzić, jaka to niebezpieczna broń. Zapakuj więc kilka Fatso do Twojego pudła i ruszaj na spotkanie przygody. Nie zapomnij tylko dobrych kombinerek – kilka wielkich ryb już czeka na odhaczenie. Fatso jest dostępne w wersjach pływającej i tonącej. O niezwykłości Salmo Fatso świadczą trofea, które ozdobiły konta wędkarzy w wielu krajach świata. Każdy, kto spróbował łowić tą przynętą jako twitchbaitem, jerkbaitem, tradycyjnym woblerem czy po prostu ciągnąć ją za łodzią może potwierdzić, jaka to niebezpieczna broń. Zapakuj więc kilka Fatso do Twojego pudła i ruszaj na spotkanie przygody. Nie zapomnij tylko dobrych kombinerek – kilka wielkich ryb już czeka na odhaczenie. Fatso jest dostępne w wersjach pływającej i tonącej. O niezwykłości Salmo Fatso świadczą trofea, które ozdobiły konta wędkarzy w wielu krajach świata. Każdy, kto spróbował łowić tą przynętą jako twitchbaitem, jerkbaitem, tradycyjnym woblerem czy po prostu ciągnąć ją za łodzią może potwierdzić, jaka to niebezpieczna broń. Zapakuj więc kilka Fatso do Twojego pudła i ruszaj na spotkanie przygody. Nie zapomnij tylko dobrych kombinerek – kilka wielkich ryb już czeka na odhaczenie. Fatso jest dostępne w wersjach pływającej i tonącej. O niezwykłości Salmo Fatso świadczą trofea, które ozdobiły konta wędkarzy w wielu krajach świata. Każdy, kto spróbował łowić tą przynętą jako twitchbaitem, jerkbaitem, tradycyjnym woblerem czy po prostu ciągnąć ją za łodzią może potwierdzić, jaka to niebezpieczna broń. Zapakuj więc kilka Fatso do Twojego pudła i ruszaj na spotkanie przygody. Nie zapomnij tylko dobrych kombinerek – kilka wielkich ryb już czeka na odhaczenie. Fatso jest dostępne w wersjach pływającej i tonącej. O niezwykłości Salmo Fatso świadczą trofea, które ozdobiły konta wędkarzy w wielu krajach świata. Każdy, kto spróbował łowić tą przynętą jako twitchbaitem, jerkbaitem, tradycyjnym woblerem czy po prostu ciągnąć ją za łodzią może potwierdzić, jaka to niebezpieczna broń. Zapakuj więc kilka Fatso do Twojego pudła i ruszaj na spotkanie przygody. Nie zapomnij tylko dobrych kombinerek – kilka wielkich ryb już czeka na odhaczenie. Fatso jest dostępne w wersjach pływającej i tonącej. O niezwykłości Salmo Fatso świadczą trofea, które ozdobiły konta wędkarzy w wielu krajach świata. Każdy, kto spróbował łowić tą przynętą jako twitchbaitem, jerkbaitem, tradycyjnym woblerem czy po prostu ciągnąć ją za łodzią może potwierdzić, jaka to niebezpieczna broń. Zapakuj więc kilka Fatso do Twojego pudła i ruszaj na spotkanie przygody. Nie zapomnij tylko dobrych kombinerek – kilka wielkich ryb już czeka na odhaczenie. Fatso jest dostępne w wersjach pływającej i tonącej. O niezwykłości Salmo Fatso świadczą trofea, które ozdobiły konta wędkarzy w wielu krajach świata. Każdy, kto spróbował łowić tą przynętą jako twitchbaitem, jerkbaitem, tradycyjnym woblerem czy po prostu ciągnąć ją za łodzią może potwierdzić, jaka to niebezpieczna broń. Zapakuj więc kilka Fatso do Twojego pudła i ruszaj na spotkanie przygody. Nie zapomnij tylko dobrych kombinerek – kilka wielkich ryb już czeka na odhaczenie. Fatso jest dostępne w wersjach pływającej i tonącej. O niezwykłości Salmo Fatso świadczą trofea, które ozdobiły konta wędkarzy w wielu krajach świata. Każdy, kto spróbował łowić tą przynętą jako twitchbaitem, jerkbaitem, tradycyjnym woblerem czy po prostu ciągnąć ją za łodzią może potwierdzić, jaka to niebezpieczna broń. Zapakuj więc kilka Fatso do Twojego pudła i ruszaj na spotkanie przygody. Nie zapomnij tylko dobrych kombinerek – kilka wielkich ryb już czeka na odhaczenie. Fatso jest dostępne w wersjach pływającej i tonącej.
V-Lures FATTY PRO, FATTY Nieco „otyłe”, klasyczne rippery o mocno powiększonym ogonie. Od innych przynęt tego typu odróżnia je jednak znacząco jedna, bardzo istotna, cecha. Jest nią wyjątkowo mocne przewężenie przy ogonie. Wśród standardowych rozmiarów znalazły się również FATTY długości 12,5 cm – naprawdę warto je przedstawić szczupakom w swoich łowiskach.V-Lures FATTY PRO, FATTY Nieco „otyłe”, klasyczne rippery o mocno powiększonym ogonie. Od innych przynęt tego typu odróżnia je jednak znacząco jedna, bardzo istotna, cecha. Jest nią wyjątkowo mocne przewężenie przy ogonie. Wśród standardowych rozmiarów znalazły się również FATTY długości 12,5 cm – naprawdę warto je przedstawić szczupakom w swoich łowiskach.V-Lures FATTY PRO, FATTY Nieco „otyłe”, klasyczne rippery o mocno powiększonym ogonie. Od innych przynęt tego typu odróżnia je jednak znacząco jedna, bardzo istotna, cecha. Jest nią wyjątkowo mocne przewężenie przy ogonie. Wśród standardowych rozmiarów znalazły się również FATTY długości 12,5 cm – naprawdę warto je przedstawić szczupakom w swoich łowiskach.V-Lures FATTY PRO, FATTY Nieco „otyłe”, klasyczne rippery o mocno powiększonym ogonie. Od innych przynęt tego typu odróżnia je jednak znacząco jedna, bardzo istotna, cecha. Jest nią wyjątkowo mocne przewężenie przy ogonie. Wśród standardowych rozmiarów znalazły się również FATTY długości 12,5 cm – naprawdę warto je przedstawić szczupakom w swoich łowiskach.V-Lures FATTY PRO, FATTY Nieco „otyłe”, klasyczne rippery o mocno powiększonym ogonie. Od innych przynęt tego typu odróżnia je jednak znacząco jedna, bardzo istotna, cecha. Jest nią wyjątkowo mocne przewężenie przy ogonie. Wśród standardowych rozmiarów znalazły się również FATTY długości 12,5 cm – naprawdę warto je przedstawić szczupakom w swoich łowiskach.V-Lures FATTY PRO, FATTY Nieco „otyłe”, klasyczne rippery o mocno powiększonym ogonie. Od innych przynęt tego typu odróżnia je jednak znacząco jedna, bardzo istotna, cecha. Jest nią wyjątkowo mocne przewężenie przy ogonie. Wśród standardowych rozmiarów znalazły się również FATTY długości 12,5 cm – naprawdę warto je przedstawić szczupakom w swoich łowiskach.V-Lures FATTY PRO, FATTY Nieco „otyłe”, klasyczne rippery o mocno powiększonym ogonie. Od innych przynęt tego typu odróżnia je jednak znacząco jedna, bardzo istotna, cecha. Jest nią wyjątkowo mocne przewężenie przy ogonie. Wśród standardowych rozmiarów znalazły się również FATTY długości 12,5 cm – naprawdę warto je przedstawić szczupakom w swoich łowiskach.V-Lures FATTY PRO, FATTY Nieco „otyłe”, klasyczne rippery o mocno powiększonym ogonie. Od innych przynęt tego typu odróżnia je jednak znacząco jedna, bardzo istotna, cecha. Jest nią wyjątkowo mocne przewężenie przy ogonie. Wśród standardowych rozmiarów znalazły się również FATTY długości 12,5 cm – naprawdę warto je przedstawić szczupakom w swoich łowiskach.V-Lures FATTY PRO, FATTY Nieco „otyłe”, klasyczne rippery o mocno powiększonym ogonie. Od innych przynęt tego typu odróżnia je jednak znacząco jedna, bardzo istotna, cecha. Jest nią wyjątkowo mocne przewężenie przy ogonie. Wśród standardowych rozmiarów znalazły się również FATTY długości 12,5 cm – naprawdę warto je przedstawić szczupakom w swoich łowiskach.

Dozbrojki stalowe Połączenie kotwic Dragon V-Point i amerykańskich linek A.F.W., przeznaczone do dozbrajania średnich i dużych gum, w celu poprawienia skuteczności zacięć.Tyle tytułem krótkiego majówkowego wstępu. Już wspomniałem, że swój sezon szczupakowy rozpocząłem na odrzańskim starorzeczu, a dokładniej mówiąc – dwóch starorzeczach. Woda była naprawdę obiecująca, dość ciepła jak na tę porę bo 18 stopni C, ponadto wstępnie rozwinięta moczarka, niewielkie poletka rdestów, małe skupiska pierwszych grążeli, na dworze chłodno, pochmurnie i wietrznie. Warunki tak idealne, że z emocji i podekscytowania na mojej skórze co rzut pojawiały się ciarki, a zęby zaciskały przy każdym kontakcie wielkiej przynęty z wodą. Z uporem maniaka do wody słałem najlepsze jerki Salmo: Sweepery, Slidery, Fatso, do tego topowe „woby” jak Perch, Skinner. Oczywiście woda była mielona niezliczonymi kolorami gum Dragona V-Lures jak Fatty, Bandit, Lunatic i nawet Hammer. Po pierwszych dwóch godzinach niestety już wiedzieliśmy, że coś nie gra; niby jest tak idealnie, a łowione ryby nie przekraczają długości 65 cm. Brań było sporo, ale liczyliśmy na tłuste mamuśki… Niestety coś nie zagrało, być może woda zbyt szybko się ogrzała a duże ryby po odbyciu tarła już opuściły płycizny i wyruszyły na żer w głównym nurcie rzeki. Na to wszystko nałożyło się jeszcze złamanie przeze mnie mojego ukochanego castingu w jednoskładzie, czyli najmocniejszej wersji genialnego FC-X FastCast z rodziny CXT. Była to moja wina, ponieważ w pośpiechu włożyłem wędzisko pod knagę na łodzi a następnie szybko szarpnąłem podnosząc i wgniatając blank. W końcu zapadła decyzja o taktycznym odwrocie, czyli spływamy do slipu zmienić sprzęt, a także akwen.

Przypony SELF-MADE Prawie wszystkie stosowane materiały oferujemy też w zestawach do samodzielnego montażu pod nazwą SELF-MADE, zawierających 2,5 metra linki oraz 25 odpowiednio dobranych średnicą i długością rurek zaciskowych. Dzięki tym akcesoriom można samemu konstruować przypony lub dozbrojki z uwzględnieniem nietypowych rozmiarów i kombinacji.Przypony SELF-MADE Prawie wszystkie stosowane materiały oferujemy też w zestawach do samodzielnego montażu pod nazwą SELF-MADE, zawierających 2,5 metra linki oraz 25 odpowiednio dobranych średnicą i długością rurek zaciskowych. Dzięki tym akcesoriom można samemu konstruować przypony lub dozbrojki z uwzględnieniem nietypowych rozmiarów i kombinacji.Agrafki DRAGON QUICK LOCK Pierwsza w ofercie Dragona agrafka, która bez rozpinania i zapinania pozwala na szybką wymianę przynęty. Oferowana w trzech rozmiarach, o wytrzymałości 16 kg, 10 kg i 8 kg.Przypony spinningowe QUICK LOCK Agrafki DRAGON Quick Lock natychmiast po wprowadzeniu na rynek odniosły niesamowity sukces. Nie pozwoliliśmy się długo prosić i wkrótce na sklepowe półki trafiły oczekiwane przez Was produkty. Zastosowaliśmy na początek trzy najczęściej używane przez spinningistów plecionki: 7x7 Surfstrand (wytrzymałość: 6, 9, 12 kg), jego wersję dodatkowo zabezpieczoną nylonową otuliną, czyli 7x7 Surflon (wytrzymałość: 9, 12 kg) oraz najbardziej przystępną cenowo – 1x7 Surfstrand (wytrzymałość: 7, 9, 13 kg). Linki 6- i 7-kilogramowe uzbroiliśmy agrafką w rozmiarze 10 (8 kg wytrzymałości), 9-kilogramowe średnią agrafką o numerze 8 (10 kg) a najmocniejsze 12- i 13-kilogramowe plecionki otrzymały jako zakończenie agrafkę nr 4 (16 kg).Przypony spinningowe QUICK LOCK Agrafki DRAGON Quick Lock natychmiast po wprowadzeniu na rynek odniosły niesamowity sukces. Nie pozwoliliśmy się długo prosić i wkrótce na sklepowe półki trafiły oczekiwane przez Was produkty. Zastosowaliśmy na początek trzy najczęściej używane przez spinningistów plecionki: 7x7 Surfstrand (wytrzymałość: 6, 9, 12 kg), jego wersję dodatkowo zabezpieczoną nylonową otuliną, czyli 7x7 Surflon (wytrzymałość: 9, 12 kg) oraz najbardziej przystępną cenowo – 1x7 Surfstrand (wytrzymałość: 7, 9, 13 kg). Linki 6- i 7-kilogramowe uzbroiliśmy agrafką w rozmiarze 10 (8 kg wytrzymałości), 9-kilogramowe średnią agrafką o numerze 8 (10 kg) a najmocniejsze 12- i 13-kilogramowe plecionki otrzymały jako zakończenie agrafkę nr 4 (16 kg).Składany podbierak szczupakowy Profesjonalny podbierak na szczupaki i inne duże drapieżniki oferowany w trzech rozmiarach. Bardzo mocna obręcz z możliwością składania na czas, kiedy sprzęt nie jest używany, co znacznie poprawia funkcjonalność podbieraka w mniejszych łodziach. Czas potrzebny na rozłożenie to zaledwie kilka sekund a przy pewnej wprawie jest to w stanie zrobić jedną ręką wędkarz holujący rybę. Pojemność kosza w największym podbieraku pozwala całkowicie bezpiecznie podebrać rybę długości nawet w okolicach 150 cm. Miękka, gumowana siatka nie kaleczy ryby a w połączeniu z dość dużą średnicą oczek zmniejsza prawdopodobieństwo wbijania się w nią haków przynęty.Składany podbierak szczupakowy Profesjonalny podbierak na szczupaki i inne duże drapieżniki oferowany w trzech rozmiarach. Bardzo mocna obręcz z możliwością składania na czas, kiedy sprzęt nie jest używany, co znacznie poprawia funkcjonalność podbieraka w mniejszych łodziach. Czas potrzebny na rozłożenie to zaledwie kilka sekund a przy pewnej wprawie jest to w stanie zrobić jedną ręką wędkarz holujący rybę. Pojemność kosza w największym podbieraku pozwala całkowicie bezpiecznie podebrać rybę długości nawet w okolicach 150 cm. Miękka, gumowana siatka nie kaleczy ryby a w połączeniu z dość dużą średnicą oczek zmniejsza prawdopodobieństwo wbijania się w nią haków przynęty.Podbierak pięciokątny z zatrzaskowym mocowaniem kosza Podbierak o pięciokątnym kształcie, oferowany w wersji dwuczęściowej (uchwyt składany teleskopowo), wyposażony w zatrzaskowy łącznik pomiędzy koszem z siatką a uchwytem. Siatka wykonana z bardzo mocnej i szybkoschnącej przędzy. Dostępny w dwóch rozmiarach. Podbierak pięciokątny z zatrzaskowym mocowaniem kosza Podbierak o pięciokątnym kształcie, oferowany w wersji dwuczęściowej (uchwyt składany teleskopowo), wyposażony w zatrzaskowy łącznik pomiędzy koszem z siatką a uchwytem. Siatka wykonana z bardzo mocnej i szybkoschnącej przędzy. Dostępny w dwóch rozmiarach. Torba na pilkery Poręczna torba na pilkery, niezbędne wyposażenie wędkarza morskiego. Wyposażona w 12 przegródek na pilkery. Doskonale nadaje się także do przechowywania dużych przynęt spinningowych (np. jerkbaitów). Przegródki są wykonane z mocnego i odpornego na niskie temperatury materiału. Torba posiada dodatkowo pojemną kieszeń na przywieszki i inne akcesoria potrzebne na kutrze. Dno toreb jest wyłożone mocną, elastyczną siatką wentylacyjną, która ułatwia suszenie pilkerów. Regulowany pasek na ramię i mocne zamki YKK. Wymiary (dł./szer./wys.): 35 x 12 x 24 cm. Waga z pojemnikami: 2140 g. Torba na pilkery Poręczna torba na pilkery, niezbędne wyposażenie wędkarza morskiego. Wyposażona w 12 przegródek na pilkery. Doskonale nadaje się także do przechowywania dużych przynęt spinningowych (np. jerkbaitów). Przegródki są wykonane z mocnego i odpornego na niskie temperatury materiału. Torba posiada dodatkowo pojemną kieszeń na przywieszki i inne akcesoria potrzebne na kutrze. Dno toreb jest wyłożone mocną, elastyczną siatką wentylacyjną, która ułatwia suszenie pilkerów. Regulowany pasek na ramię i mocne zamki YKK. Wymiary (dł./szer./wys.): 35 x 12 x 24 cm. Waga z pojemnikami: 2140 g. Dno torby wykonano z bardzo mocnej siatki, co sprzyja usuwaniu wilgoci z przynęt.Dno torby wykonano z bardzo mocnej siatki, co sprzyja usuwaniu wilgoci z przynęt.Dno torby wykonano z bardzo mocnej siatki, co sprzyja usuwaniu wilgoci z przynęt.Torba na duże przynęty Mieści od 24 do nawet 72 średnich i dużych przynęt: woblerów, jerków (do 20 cm długości) lub dużych ripperów (do 25 cm długości). Tak przechowywane przynęty są łatwo dostępne i nie zaczepiają się nawzajem kotwicami. Dzięki otwartemu dnu (plastikowa siatka) nigdy nie rdzewieją kółka łącznikowe ani haki. W przedniej kieszeni można przechowywać zapasowe przypony, czy małe pudełko z „dopalaczami”. Torba wyposażona jest w regulowany pasek. Wymiary (dł./szer./wys.): 35 x 25 x 24 cm. Waga torby: 464 g, z pojemnikami: 4244 g. Torba na duże przynęty Mieści od 24 do nawet 72 średnich i dużych przynęt: woblerów, jerków (do 20 cm długości) lub dużych ripperów (do 25 cm długości). Tak przechowywane przynęty są łatwo dostępne i nie zaczepiają się nawzajem kotwicami. Dzięki otwartemu dnu (plastikowa siatka) nigdy nie rdzewieją kółka łącznikowe ani haki. W przedniej kieszeni można przechowywać zapasowe przypony, czy małe pudełko z „dopalaczami”. Torba wyposażona jest w regulowany pasek. Wymiary (dł./szer./wys.): 35 x 25 x 24 cm. Waga torby: 464 g, z pojemnikami: 4244 g.

Strzał w dziesiątkę

Po południu pogoda miała się bardziej ustabilizować, ocieplić a niebo przejaśnić, więc takie odmienne do porannych warunki mogły aktywować ryby. Jak pomyśleliśmy tak zrobiliśmy i już popołudniu byliśmy na nowej wodzie, tym razem jeziorze. Ja zmieniłem wędzisko i przeprosiłem się z moim Big Bait Jerkiem c.w. do 90 g, który w poprzednich sezonach świetnie holował ryby łowione „grubymi” przynętami. Decyzja szybko okazała się strzałem w dziesiątkę, pomimo dość mocnego słońca i wzrostu temperatury powietrza o prawie 15°C w stosunku do ranka ryby zaczęły żerować w najlepsze! Każda większa chmura przysłaniające słońce choćby na chwilę powodowała, że szczupaki z ogromną zajadłością atakowały nasze przynęty. Najlepsze brania były oczywiście na spadkach z bardzo płytkiej wody głębokości 1-2 m na 3-5 m, obowiązkowo musiała występować dość gęsta, choć jeszcze niska roślinność podwodna oraz niemałe ilość drobnicy.
W moim arsenale najbardziej ucierpiał Salmo Sweeper, prowadzony na głębokości 50 cm: ryby w niego uderzały raz za razem, po trzech wściekłych rybach długości około 80 cm wobler wyglądał jak po całym szczupakowym sezonie! Niestety po „leniwej” zimie moja siła zacięcia jak i refleks są jeszcze nie takie jak powinny, a właśnie podczas połowu na przynęty twarde te cechy mają szczególne znaczenie; udało mi się wyholować jednego szczupaka długości 80 cm, który dał mi niesamowitą radość tego szczególnego dla mnie dnia, dnia 1. maja!

Mam nadzieję, że i Wy mieliście sposobność świętować ten piękny dzień w naszym wędkarskim kalendarzu, a także złowiliście mniejsze lub większe szczupakowe okazy, a być może nawet pobili życiowe rekordy.

Keptn Szczupak
(Krzysztof Żukowski TEAM PRZEWODNIKÓW WĘDKARSKICH)

TOP