Drobiazg decydujący o sukcesie

Haczyk jest tym elementem zestawu wędkarskiego, który jako jedyny ma bezpośredni kontakt z rybą podczas holu. Często lekceważony przez wędkarzy, a przecież w głównej mierze to haczyk (oraz jego prawidłowy wybór) zależy nasze powodzenie na łowisku.

Głównymi zadaniami haczyka są w odpowiedniej kolejności:

  1. właściwa prezentacja przynęty,
  2. skuteczne zacięcie ryby,
  3. dobre trzymanie holowanej ryby i w chwili podbierania.

W wędkarstwie wyczynowym dochodzi jeszcze jeden czynnik, jakim jest czas potrzebny (poświęcony) do założenia przynęty i wyjęcia haczyka z pyska ryby; podczas zawodów czas przebywania przynęty poza wodą powinien być jak najkrótszy – myślę, że z tą dewizą wszyscy się zgodzą.

Opierając się na powyższych zadaniach haczyka powinniśmy dobrać odpowiedni model do konkretnej techniki i łowiska, a nawet gatunku ryby. Jeżeli będziemy łowić uklejki krótką wędką z pełnym zestawem, to kluczowym parametrem będzie dla nas skuteczność zacięcia. Parametr „utrzymania holowanej ryby” jest wtedy mało istotny, ponieważ jest on skrócony do minimum.
Z kolei, skrajnie różnym przykładem jest łowienie odległościówką bądź feederem na dużym dystansie, gdzie hol jest dość długi. Odnosząc się do prezentacji przynęty: ważniejszy będzie rozmiar haczyka i grubość drutu, z jakiego jest wykonany – przecież nie założymy ochotki na kuty mocny hak, bo jest to po prostu niemożliwe (zniszczymy przynętę). Tu z kolei przeciwieństwem będzie łowienie np. karpi na kukurydzę, zastosowanie cienkiego druciaka do będzie skutkować dużą ilością straconych ryb w chwili próby zacięcia czy podjęcia holu.

Haczyk Chinu EC00001BN LineGrip Kuty, mocny hak, z przeginanym ostrzem. Grot EdgeCut i łopatka LineGrip. Polecany do dużych przynęt zwierzęcych (dendrobena) i do metod gruntowych, na duże i silne ryby, jak karpie czy liny.Haczyk Kuwase Gure EC00101BR LineGrip Kuty, bardzo mocny hak z grotem EdgeCut i łopatką LineGrip. Świetnie sprawdzi się z kukurydzą jako przynętą, przy niewielkich rozmiarach wytrzyma hol relatywnie dużych ryb.W ofercie można znaleźć haczyk bezzadziorowy Shin Kanto Sure MB00013BN. To uniwersalny hak do odległościówki i feedera, kuty i mocny. Doskonała propozycja na łowiska komercyjne, gdzie obowiązuje zakaz stosowania haczyków z zadziorami.Warte pokazania są bardzo udane haczyki tzw. wyczynowe o nazwie Sode Marujiku MB00022RD. Superdelikatny, wyczynowy haczyk do ochotki i drobnej pinki. Idealny model na zawody rozgrywane na kanałach. Dostępne w rozmiarach: 18, 20, 22. MegaBAITS EDGE CUT LineGrip Topowa część oferty, haki dla wyczynowców i łowców okazów. Długie, zaprojektowane komputerowo dla każdego modelu i rozmiaru ostrze EdgeCut, z łatwością zacina rybę nawet przy delikatnym impulsie ze strony wędkarza. Jest przy tym bardzo mocne, nie zdarzają się zagięcia końcówki grota. Haki te nie tępią się nawet po długim użytkowaniu i holu wielu ryb. Hak bezzadziorowyŁopatka typu LineGrip

MegaBAITS EDGE CUT LineGrip Topowa część oferty, haki dla wyczynowców i łowców okazów. Długie, zaprojektowane komputerowo dla każdego modelu i rozmiaru ostrze EdgeCut, z łatwością zacina rybę nawet przy delikatnym impulsie ze strony wędkarza. Jest przy tym bardzo mocne, nie zdarzają się zagięcia końcówki grota. Haki te nie tępią się nawet po długim użytkowaniu i holu wielu ryb.

Od pewnego czasu łowiąc feederem stosuję haki zaproponowane przez MegaBAITS, jest to stosunkowo nowy produkt na polskim rynku, ale jak już zdążyłem się przekonać, w niczym nie ustępuje konkurencji. Haczyki z tej serii są wykonane z wysokiej jakości sprężystego drutu, o właściwych końcowych parametrach. Wybór modeli wg mnie jest wystarczający. Ostrość również nie budzi żadnych zastrzeżeń. Stosując te haczyki udało mi się złowić całkiem sporo ryb, w tym niektóre naprawdę w trudnych warunkach, czego również i Wam życzę.

Z wędkarskim pozdrowieniem
Rafał Reiter

TOP