Nieodzowna część mojej wędki

Polując na ryby spinningowe zawsze myślimy z obawą, czy aby uda się rybę bezpiecznie wyholować. I nie mam na myśli utrudnień wynikających z wielkości ryby czy specyfiki łowiska.

Obawy dotyczą innej sfery, a właściwie powinienem napisać – wędki. Rzecz w tym, że nie można przewidzieć czasu, kiedy zębaty drapieżnik uderzy w przynętę niezabezpieczoną przed obcinką, ponieważ była przeznaczona np. dla klenia czy bolenia (a połakomił się na nią szczupak) i istnieje realna obawa, że nieodpowiedni przypon może zaburzać pracę czy skuteczność wabienia przynęty. Co zrobić, czego użyć, aby ograniczyć bolesne straty w postaci utraty ryb i przynęt, a w tym najgorszego: odpłynięć drapieżników z naszą przynętą?

Jest kilka rzeczy, które nam w tym pomogą, a są to: gotowe przypony specjalistyczne, zestawy do samodzielnego wykonania przyponu, żyłki fluorocarbonowe (mogące stanowić realną ochronę przed utratą przynęty lub ryby z powodu przetarcia bądź przecięcia żyłki). Tych rzeczy używam od lat i od razu dodam, że fluorocarbon musi być odpowiednio gruby (odpowiedniej jakości i średnicy), aby chronił naszą wędkę przed zębiskami szczupaka.

Przypony SELF-MADE Prawie wszystkie stosowane materiały (użyte do produkcji naszych przyponów) oferujemy też w zestawach do samodzielnego montażu pod nazwą SELF-MADE, zawierających 2,5 metra linki oraz 25 odpowiednio dobranych średnicą i długością rurek zaciskowych.Przypony SELF-MADE Prawie wszystkie stosowane materiały (użyte do produkcji naszych przyponów) oferujemy też w zestawach do samodzielnego montażu pod nazwą SELF-MADE, zawierających 2,5 metra linki oraz 25 odpowiednio dobranych średnicą i długością rurek zaciskowych.ZACISKI PODWÓJNE A.F.W. HI-SEAS Miedziane zaciski do montażu przyponów szczupakowych i linek do klipsów trollingowych z najgrubszych średnic fluorocarbonu, od 0,90 mm do 1,50 mm.

Szczypce do montażu przyponów stalowych Wielu wędkarzy lubi samodzielnie przygotowywać przypony na miarę swoich ryb, korzystając z komponentów oferowanych przez Dragona. Doskonałym uzupełnieniem warsztatu majsterkowicza są specjalistyczne szczypce. Firma AMERICAN FISHING WIRE, producent doskonałych plecionek stalowych na przypony, przygotowała pod własnymi markami A.F.W. oraz HI-SEAS różne rodzaje narzędzi do własnoręcznego zaciskania tulejek metalowych przy samodzielnym montażu przyponów. Wysoka jakość materiału i szeroki zakres zastosowania do różnych grubości linek.  Szczypce do montażu przyponów stalowych Wielu wędkarzy lubi samodzielnie przygotowywać przypony na miarę swoich ryb, korzystając z komponentów oferowanych przez Dragona. Doskonałym uzupełnieniem warsztatu majsterkowicza są specjalistyczne szczypce. Firma AMERICAN FISHING WIRE, producent doskonałych plecionek stalowych na przypony, przygotowała pod własnymi markami A.F.W. oraz HI-SEAS różne rodzaje narzędzi do własnoręcznego zaciskania tulejek metalowych przy samodzielnym montażu przyponów. Wysoka jakość materiału i szeroki zakres zastosowania do różnych grubości linek.  Szczypce do montażu przyponów stalowych Wielu wędkarzy lubi samodzielnie przygotowywać przypony na miarę swoich ryb, korzystając z komponentów oferowanych przez Dragona. Doskonałym uzupełnieniem warsztatu majsterkowicza są specjalistyczne szczypce. Firma AMERICAN FISHING WIRE, producent doskonałych plecionek stalowych na przypony, przygotowała pod własnymi markami A.F.W. oraz HI-SEAS różne rodzaje narzędzi do własnoręcznego zaciskania tulejek metalowych przy samodzielnym montażu przyponów. Wysoka jakość materiału i szeroki zakres zastosowania do różnych grubości linek.

Najchętniej używam przyponów Classic Surfstrand 1x7 wytrzymałości 9 kg i długości 30 cm. Podkreślę, to są moje ulubione, których używam od początku zainteresowania się przyponami Dragona (nr katalogowy tych przyponów to 50-209-30). Dragon oczywiście oferuje wiele innych przyponów, a dzięki ich różnorodności można dopasować przypon do swojej wędki czy łowiska i oczywiście ryb. Nie będę się rozpisywać o tych przyponach używając określeń jak: achy i ochy, cudne, jedyne, najlepsze. Napiszę po prostu: używam ich od dłuższego czasu, bo znakomicie się sprawdzają. Planując łowienie w królowej naszych rzek, Wiśle, bez tego przyponu się nie wybieram. Chronię nim gumy, obrotówki i wahadłówki.

Mając te przypony ze sobą sukces wędkarski jest niedaleko mnie; pływa w wodzie, jest na wyciagnięcie ręki lub krótki rzut przynętą. Rolą właściwego przyponu jest nie zniechęcić do ataku i utrzymać rybę po jej ataku na moją przynętę. Te przypony z zadania wywiązują się doskonale.

Z różnorodnością przyponów można zapoznać się TUTAJ.

Krzysztof Kriss Tonder
TEAM DRAGON

TOP