SPEED, czyli trudne testy potwierdzeniem wyboru

Jako uparty i zapalony pasjonat wędkarstwa, świadomie wybieram sprzęt i akcesoria używając ich do prywatnego łowienia. Bardzo często wędkuję, nierzadko wyprawiam się z wędką na długi dzień lub noc. Wtedy zły wybór akcesoriów odczuwam na sobie, na swojej wędce i wynikach łowienia.

W moim łowisku dorsze łowię z brzegu, a przynęta miękka bardzo często ma kontakt z twardym, kamienistym dnem. Łowię na dużej głębokości (kilkanaście metrów), dlatego nawet przeciętnych rozmiarów dorsz stanowi wyzwanie dla wędki i haczyka w łowce jigowej, również ostrość grotu jest bardzo ważna. W łowisku mam również sandacze, a te łatwo tracić z powodu stępionego ostrza kiepskiego haka.Każdy z nas czuje pewność, jaką nam oferuje sprawdzony sprzęt; znamy go dobrze i wiemy, że nie zawiedzie podczas łowienia.
Główka jigowa to element, od którego zależy sukces, dlatego w różnorodności dostępnych obecnie typów jak i producentów na rynku, po wielu testach w najczęściej odwiedzanych mi łowiskach z chęcią wybrałem główki jigowe V-Point typu Speed.

Trudne warunki w łowisku oraz niemałe trudności w złowieniu ryby (wynikające ze specyfiki łowisk) nie pozwalają mi na popełnianie wielu błędów, a już tym bardziej ich powielanie. Często wytrzymałość haków oraz moc zestawu muszą radzić sobie z kamieniami, różnorodnymi podwodnymi zawadami, skarpami a czasem w bardzo trudnych miejscach przymusowym siłowym holem (w początkowej fazie), aby uniknąć wpłynięcia ryby w zaczepy. Takie siłowanie powoduje naprężenia w wędce i przeciążenia na haku, co w przypadku jego słabej jakości lub użyciu nieodpowiedniej główki (niedopasowanej do specyfiki łowienia) najczęściej kończy się wyprostowaniem go bądź pęknięciem. W walce z dużymi silnymi rybach i przesadnym siłowaniu jest wiadomym, że podda się nawet najlepsza główka. Speed przeszedł takie testy podczas łowienia dorszy, sandaczy oraz okoni z zastosowaniem przeciążania siłowego, co w efekcie wpłynęło na moją opinię oraz wybór o tym akcesorium.

SPEED HD przeznaczone są do połowu największych ryb drapieżnych, takich jak sumy, szczupaki czy sandacze.Główki V-POINT SPEED i SPEED HD to jedna rodzina, są bardzo podobne do siebie, a różnią się elementami konstrukcyjnymi, ponieważ SPEED HD dedykujemy łowieniu silnych i bardzo silnych ryb.  Główki SPEED (typ 21) można użyć nawet do łowienia pstrągów potokowych (i tęczowych również).Warto wiedzieć (i doceniać), że na opakowaniach gum V-Lures Dragon zamieszcza zalecenie stosowania odpowiedniej wielości główki V-Point do rozmiaru i typu gumy V-Lures. Odpowiednie zbrojenie przynęty miękkiej nierzadko warunkuje skuteczne spinningowanie. W artykule zamieszczono 3 przykładowe tabele.Warto wiedzieć (i doceniać), że na opakowaniach gum V-Lures Dragon zamieszcza zalecenie stosowania odpowiedniej wielości główki V-Point do rozmiaru i typu gumy V-Lures. Odpowiednie zbrojenie przynęty miękkiej nierzadko warunkuje skuteczne spinningowanie. W artykule zamieszczono 3 przykładowe tabele.Warto wiedzieć (i doceniać), że na opakowaniach gum V-Lures Dragon zamieszcza zalecenie stosowania odpowiedniej wielości główki V-Point do rozmiaru i typu gumy V-Lures. Odpowiednie zbrojenie przynęty miękkiej nierzadko warunkuje skuteczne spinningowanie. W artykule zamieszczono 3 przykładowe tabele.

Główki V-Point SPEED doskonale nadają się do spinningowania ryby uwielbiającej skrywanie się, czatowanie i żerowanie w kamienistych partiach rzek i jezior - miętusa. Na tym zdjęciu, na moją prośbę kolega Radek prezentuje miętusa, którego złowiłem w niezwykle kamienistym łowisku – straciłem wiele przynęt, ale oględziny haków podczas spinningowania utwierdzały mnie w wysokiej ocenie grotów w serii główek V-Point Dragon. Waldemar Ptak TEAM DRAGONO moim wyborze zadecydowało i to: podczas łowienia na i nad kamienistym dnem, hak często ma styczność z kamieniami, w które podczas opadu czy napędzany siłą prądu uderza, ociera się lub po prostu klinuje pomiędzy nimi i w efekcie zaczyna się tępić. W przypadku SPEED troszeczkę czasu i rzutów upłynęło zanim stracił swoją ostrość, ponieważ posiada specjalnego kształtu budowę (opatentowaną).

Bardzo rozwinięta oferta rozmiarów haka to dla mnie udogodnienie, dzięki któremu jestem w stanie dopasować go do każdej długości przynęt gumowych: SPEED typ 21 od 1/0 do 6/0 (ogólnie ujmując, zakres wagowy od 2 g do 35 g), a SPEED HD typ 40 od 7/0 do 10/0 - to już jest duży kaliber.
Zachęcam was do wypróbowania tych główek na swoich łowiskach. Jestem przekonany, że przekonacie się do nich i pozostaną na stałe w wyposażeniu na każdą wyprawę. Ja już wybrałem swój Nr 1 i szczerze polecam.

Z Radkiem Skalskim rozmawiała Emilia Jaskulska
TEAM DRAGON ŚWINOUJŚCIE
fot. Waldemar Ptak

TOP