Muchowy FX #7 na wiosennego pstrąga

Wiosenne pstrągi z górskich rzek i potoków nie są najłatwiejszymi rybami do złowienia. Rzeki płyną wciąż bardzo zimne z powodu dużej ilości śniegu w górach.

 Seria 4-częściowych muchówek TEAM DRAGON FX to wędziska pozwalające dynamicznie posyłać sznur na duże odległości, a ich dobrze dobrane ugięcie, mimo akcji szybkiej, zagwarantuje doskonałą prezentację przynęty. Są bardzo czułe, lekkie, a przy tym mocne i wytrzymałe. W 2019 r. wprowadzamy nowości dotyczące długości 3,05 m dotyczącej blanków: #5, #6, #7.Pstrągi w styczniu i lutym są mało aktywne. Głównym powodem braku aktywności ryb jest woda, która ma zaledwie kilka stopni Celsjusza. W tym okresie, w wodzie znajduje się bardzo mało pokarmu naturalnego, najczęściej są to – mówiąc żargonowo - larwy i muchy pływające. Jedyny dostępny pokarm to małe rybki. Dlatego najlepszą techniką połowu potokowców jest streamer.
Muchówka, której używam to Dragon FX dł. 9,6 stopy do linki #7. Nasuwa się krótkie pytanie, dlaczego #7? Odpowiadam na pytanie: dlatego, że kij w lżejszej klasie może sobie nie poradzić z linką tonącą, mocnym zacięciem ryby oraz nurtem rzeki. Wczesną wiosną w zimnych potokach występuje bardzo mało pokarmu, dlatego najlepszą przynętą jest imitacja śliza, rybki żyjącej w potokach, tę przynętę nazywamy ślajzurem. Natomiast ten typ przynęty nazywa się streamerem.
Późniejszą wiosną, gdy woda dostaje trochę słońca (a wraz z promieniami - ciepła) pojawia się pijawka, to najlepszy okres dla streamerowców. Ryby stają się bardziej aktywne, są mocniejsze oraz notujemy częstsze brania. Dla mnie jest to najlepszy okres do połowu pstrągów, ponieważ można liczyć na złowienie swojej rekordowej ryby.
Wracając do wędki Dragon FX 9.6’ #7. Muchówka posiada akcję Medium-Fast, m.in. dzięki temu pozwala mi na wykonywanie dalekich rzutów. Linka oraz krzywa testowa ugięcia (w długości FX 9.6’) jest dla mnie o wiele lepsza do połowu podczas brodzenia w rzekach oraz potokach, zdecydowanie cenię tę wędkę za wspaniałą manewrowość.
Muchówkę 10‘ wykorzystuję do połowu z łodzi. FX #7 to bestia, nie boi się linek tzw. kabli fullsinking, ponieważ ma bardzo dużo mocy w blanku, a to daje mi łatwość, wręcz komfort wyciągania linki z głębokiej wody.

Seria 4-częściowych muchówek TEAM DRAGON FX to wędziska pozwalające dynamicznie posyłać sznur na duże odległości, a ich dobrze dobrane ugięcie, mimo akcji szybkiej, zagwarantuje doskonałą prezentację przynęty. Są bardzo czułe, lekkie, a przy tym mocne i wytrzymałe. W 2019 r. wprowadzamy nowości dotyczące długości 3,05 m dotyczącej blanków: #5, #6, #7.Seria 4-częściowych muchówek TEAM DRAGON FX to wędziska pozwalające dynamicznie posyłać sznur na duże odległości, a ich dobrze dobrane ugięcie, mimo akcji szybkiej, zagwarantuje doskonałą prezentację przynęty. Są bardzo czułe, lekkie, a przy tym mocne i wytrzymałe. W 2019 r. wprowadzamy nowości dotyczące długości 3,05 m dotyczącej blanków: #5, #6, #7.

Świetna kurtka XANADO dla muszkarza. Za trzecią najciekawszą cechę XANADO, obok lekkości i trwałości, uznaliśmy zewnętrzne kieszenie na pudełka z „zamkiem” magnetycznym, zbudowanym z szeregu kilkunastu minimagnesów. Jedną ręką, bez najmniejszego problemu, wsuwamy do takiej kieszeni pudełko z przynętami, cofamy dłoń, a kieszeń w tej samej chwili zamyka się, zabezpieczając pudełko wewnątrz.FRB RYOBI Nowoczesny kołowrotek muchowy, wycinany z jednorodnego kawałka superlekkiego aluminium w technologii CNC. Najwyższej klasy pokrycie całej powierzchni kołowrotka, zabezpieczające przed korozją. Precyzyjny hamulec wielotarczowy, łożysko oporowe.FRB RYOBI Nowoczesny kołowrotek muchowy, wycinany z jednorodnego kawałka superlekkiego aluminium w technologii CNC. Najwyższej klasy pokrycie całej powierzchni kołowrotka, zabezpieczające przed korozją. Precyzyjny hamulec wielotarczowy, łożysko oporowe.ADVENTURE RYOBI Nowoczesny kołowrotek muchowy wyposażony w dodatkową dźwignię tzw. hamulca walki. Wycinany z jednorodnego kawałka superlekkiego aluminium w technologii CNC. Najwyższej klasy pokrycie całej powierzchni kołowrotka, zabezpieczające przed korozją. Precyzyjny hamulec wielotarczowy, łożysko oporowe.ADVENTURE RYOBI Nowoczesny kołowrotek muchowy wyposażony w dodatkową dźwignię tzw. hamulca walki. Wycinany z jednorodnego kawałka superlekkiego aluminium w technologii CNC. Najwyższej klasy pokrycie całej powierzchni kołowrotka, zabezpieczające przed korozją. Precyzyjny hamulec wielotarczowy, łożysko oporowe.TEAM DRAGON FX Pierwszy kołowrotek muchowy Dragona. Reprezentuje najwyższy obecnie poziom techniczny dzięki bardzo nowoczesnej konstrukcji szpuli, niskiej wadze, wysokiej sprawności mechanizmów obrotowych oraz dużej wytrzymałości. Pełna optymalizacja wszystkich elementów składowych. Szpula i rama wycinane z duraluminium na maszynach CNC. Rozmiary: 400, 600, 800. Bardzo dobra relacja ceny do jakości.TEAM DRAGON FX Pierwszy kołowrotek muchowy Dragona. Reprezentuje najwyższy obecnie poziom techniczny dzięki bardzo nowoczesnej konstrukcji szpuli, niskiej wadze, wysokiej sprawności mechanizmów obrotowych oraz dużej wytrzymałości. Pełna optymalizacja wszystkich elementów składowych. Szpula i rama wycinane z duraluminium na maszynach CNC. Rozmiary: 400, 600, 800. Bardzo dobra relacja ceny do jakości.

Autor artykułu używa tej kurtki, pisał o niej m.in. w tym art. O kurtce Xanado można przeczytać także w tym art.

O kołowrotku Ryobi FRB autor art. pisał TUTAJ

 

Wędka podczas holu amortyzuje każde dynamiczne „wybryki” pstrągów w rwącej wodzie, więc w tym przypadku, łowiąc na zawodach nieduże ryby nie muszę się martwić o spady ryb z haka bezzadziorowego. Ta #7 jest jak wyścigówka, pozwala bardzo fajnie i szybko obłowić różne partie wody.
Moim zdaniem, kijek jest dość fajnie opisany; bez problemu pasują linki #7 i nie muszę dociążać blanku, ani też nie muszę „odchudzać” lżejszymi linkami.
CĄŻKI DO PLECIONKI The Snip / Long Snip Wytwarzane przez amerykańską firmę BOOMERANG TOOL COMPANY specjalizującą się w produkcji wysokiej jakości akcesoriów dla wędkarzy. Boomerang Tool tnie jednym cięciem nawet luźno wiszącą plecionkę, żyłkę i fluorocarbon bez zgniatania i strzępienia. Kto próbował uwiązać muchę zawiązaną na haku w rozmiarze 22–26 wie, że jest to praktycznie niemożliwe, jeżeli żyłka będzie, choć minimalnie zgnieciona. Model Long Snip (BTC223) wyposażony jest w wydłużone ostrza, trzykrotnie powiększające szkło oraz igłę do przepychania oczek haków muchowych.CĄŻKI DO PLECIONKI The Snip / Long Snip Wytwarzane przez amerykańską firmę BOOMERANG TOOL COMPANY specjalizującą się w produkcji wysokiej jakości akcesoriów dla wędkarzy. Boomerang Tool tnie jednym cięciem nawet luźno wiszącą plecionkę, żyłkę i fluorocarbon bez zgniatania i strzępienia. Kto próbował uwiązać muchę zawiązaną na haku w rozmiarze 22–26 wie, że jest to praktycznie niemożliwe, jeżeli żyłka będzie, choć minimalnie zgnieciona. Model Long Snip (BTC223) wyposażony jest w wydłużone ostrza, trzykrotnie powiększające szkło oraz igłę do przepychania oczek haków muchowych.Co ciekawe, muchówkę również zabieram ze sobą do połowu głowacic oraz szczupaków na większe przynęty. W tej sytuacji, używam linkę Intermedia bądź pływającą. Najchętniej używam linek z głowicami.
Zależy mi na podkreśleniu korzystnej relacji ceny tych wędzisk z jakością kija. Jak dla mnie, jest to jedna z najlepszych ofert rynkowych, ponieważ ciężko kupić muchówkę dedykowaną do streamera w takiej cenie.

Krystian Ścisłowicz
TEAM DRAGON

TOP