Sztywne zasady to mit

Nie łudźmy się, że w wędkarstwie istnieją sztywne zasady. I że, postępując według nich, na pewno odniesiemy sukces. Prawda jest inna i brutalna jak branie rapy - wyrywa z butów.

Oprócz chwil, w których mamy wszystko pod kontrolą, to jazda bez trzymanki! Dlatego na rybach kurczowo trzymam się tylko wędki. Nie skupiam się jedynie na najnowszych, ale sięgam też po starsze recepty na sukces. Zaglądam do najgłębszych zakamarków pudełka z przynętami. Wynajduję perełki.

Bolenie na gumowe przynęty?

Na jedną z nich, ta ryba zapięła się bezbłędnie, dlatego hol - choć siłowy - prowadziłem pewnie. W końcu poluzowałem też kurczowy uścisk dłoni na rękojeści wędziska i boleń nieposłusznie wpłynął do podbieraka. W blasku księżyca bestia srebrzyła się pięknie, podczas holu była zła, a nim wzięła, wybrzydzała i kaprysiła w przynętach. Nie chciała nawet patrzeć na woblery. Chwyciłem ją w ręce: kilkadziesiąt centymetrów mięśni, głowa na kształt przyłbicy i ostatni posiłek - zwisające z pyska jaskrawożółta guma z kopytkowym ogonkiem, które nie sprostało agresji skondensowanej w uścisku tej masywnej szczęki. Pękło, nie wytrzymało, jak tej nocy starcia z rzeczywistością nie wytrzymały najnowsze wędkarskie trendy, dotyczące połowów boleni. Ryby uderzały w te dziś już trochę jakby zapomniane błystki i gumy.

Łam zasady, a odniesiesz sukces!

I oto trzymałem w rękach żywy dowód na to, że niekiedy warto zrobić coś, czego nie robi nikt inny: sięgnąć po dawne sposoby. Pomimo że prawie nikt ich dziś nie stosuje, nie mogą być nieskuteczne! Mało tego: ryby, nie znając przynęt, nie kojarzą ich z zagrożeniem i wtedy mogą brać chętniej, niż na opatrzone woblery (masowo używane).
Niekiedy w tym tkwi źródło sukcesu: w postępowaniu niezgodnie z zasadami, a nawet sprzecznie z nimi. Takie wędkarstwo to ja lubię! I takie rybki, których złowieniem gram na nosie obowiązującym w wędkarstwie regułom!

XANADO – lekkości, trwałości i magnesy Kurtka firmy Geoff Anderson posiada zewnętrzne kieszenie na pudełka z „zamkiem” magnetycznym, zbudowanym z szeregu kilkunastu minimagnesów. Jedną ręką, bez najmniejszego problemu, wsuwamy do takiej kieszeni pudełko z przynętami, cofamy dłoń, a kieszeń w tej samej chwili zamyka się, zabezpieczając pudełko wewnątrz. A ponadto, konstrukcja XANADO sprawia, że idealnie nadaje się na zabezpieczenie nocnych łowów np. na wypadek zimnego wiatru lub opadów deszczu. Świetna oddychalność i lekkość kurtki pozwala ją nosić w ciepłą noc.AGGRESSOR (typ 19) Nowa seria główek jigowych V-POINT oparta na najwyższej jakości hakach ULTRAPOINT™, pokrywanych policeramiczną powłoką BK1 BenchKote. Nowość to system mocowania przynęty w postaci haczyka z drutu nierdzewnego, przygotowany specjalnie do gum o delikatniejszej, smuklejszej budowie, które niekiedy uszkadzały się przy zakładaniu na ołowiane pierścienie stosowane w innych seriach. Element ten wykonany został bardzo starannie i precyzyjnie, co odróżnia główki Dragon V-Point od innych wyrobów na rynku.SPEED (typ 21) W celu uzbrojenia innych gum służących łowieniu boleni lub sandaczy np. Phantail, Fatboy Pro czy Invadera można użyć haki na główkach SPEED – idealnie zacinające bolenie i sandacze.

AGGRESSOR PRO Ripper o wydłużonym, spłaszczonym bocznie i dość wąskim korpusie, zaprojektowany przede wszystkim do połowu okoni i sandaczy, ale trafiający w upodobania takich drapieżników jak pstrąg potokowy, kleń i boleń. Większe rozmiary świetnie działają także na szczupaki.AGGRESSOR PRO Ripper o wydłużonym, spłaszczonym bocznie i dość wąskim korpusie, zaprojektowany przede wszystkim do połowu okoni i sandaczy, ale trafiający w upodobania takich drapieżników jak pstrąg potokowy, kleń i boleń. Większe rozmiary świetnie działają także na szczupaki.AGGRESSOR PRO Ripper o wydłużonym, spłaszczonym bocznie i dość wąskim korpusie, zaprojektowany przede wszystkim do połowu okoni i sandaczy, ale trafiający w upodobania takich drapieżników jak pstrąg potokowy, kleń i boleń. Większe rozmiary świetnie działają także na szczupaki.AGGRESSOR PRO Ripper o wydłużonym, spłaszczonym bocznie i dość wąskim korpusie, zaprojektowany przede wszystkim do połowu okoni i sandaczy, ale trafiający w upodobania takich drapieżników jak pstrąg potokowy, kleń i boleń. Większe rozmiary świetnie działają także na szczupaki.AGGRESSOR PRO Ripper o wydłużonym, spłaszczonym bocznie i dość wąskim korpusie, zaprojektowany przede wszystkim do połowu okoni i sandaczy, ale trafiający w upodobania takich drapieżników jak pstrąg potokowy, kleń i boleń. Większe rozmiary świetnie działają także na szczupaki.AGGRESSOR PRO Ripper o wydłużonym, spłaszczonym bocznie i dość wąskim korpusie, zaprojektowany przede wszystkim do połowu okoni i sandaczy, ale trafiający w upodobania takich drapieżników jak pstrąg potokowy, kleń i boleń. Większe rozmiary świetnie działają także na szczupaki.AGGRESSOR PRO Ripper o wydłużonym, spłaszczonym bocznie i dość wąskim korpusie, zaprojektowany przede wszystkim do połowu okoni i sandaczy, ale trafiający w upodobania takich drapieżników jak pstrąg potokowy, kleń i boleń. Większe rozmiary świetnie działają także na szczupaki.AGGRESSOR PRO Ripper o wydłużonym, spłaszczonym bocznie i dość wąskim korpusie, zaprojektowany przede wszystkim do połowu okoni i sandaczy, ale trafiający w upodobania takich drapieżników jak pstrąg potokowy, kleń i boleń. Większe rozmiary świetnie działają także na szczupaki.

Dawid Sokołowski
fot. Łukasz Knop, z arch. autora

TOP