Ciepły leszek

Wiele osób odpuszcza wędkowanie w upalne lipcowe dni twierdząc, że wtedy woda jest zupełnie martwa. Do niedawna byłem zwolennikiem tej teorii, ba, nawet próbowałem ją argumentować, że skoro nam przeszkadzają wysokie temperatury to leszczom pewnie też.

Wszystko zmieniło się, gdy mój znajomy pokazał mi leszcze złowione w południe, przy tzw. pełnej lampie i w wodzie ciepłej jak zupa. Zmotywował mnie tym tak bardzo, że już drugiego dnia zawitałem na Odrę.

Super Lock jako baza

Lipcowe leszcze zwykle mają duży apetyt na mięsne i spożywcze dodatki i tym się kieruję opracowując dla nich mieszanki. Najchętniej leszczowe mieszanki opracowuję na podstawie zanęty zawodniczej Super Lock. Dopalam ją copra melasą, pieczywem fluo oraz piernikiem. Zanętę na leszcze przygotowuję zawsze dzień przed zasiadką, tak aby wszystkie składniki dobrze się namoczyły i w łowisku zbyt intensywnie nie pracowały, a jedynie układały się na dnie. Oprócz zanęty stosuję mieszankę glin double leam i argille. W glinach podaję mięsne dodatki grubego topionego białego, ciętego gnojaka i dżokersa. Mieszanka ta trafia w łowisko z szklanki - nie jest to jednak luźna mieszanka a specjalnie uformowane wałki doklejone bentonitem. Wałki mają za zadanie dolecieć do dna w całości i tam rozpocząć pracę. Wałki są różnie ubite i doklejone, jako pierwsze puszczają te najlżej ściśnięte, a niektóre z nich (te najmocniej ubite) - dopiero po dwóch godzinach.

Budowa zestawów

Sama budowa zestawu jest bardzo prosta: w miejscu, w którym wędkuję są to koszyki o ciężarze 20 gramów, około metrowej długości przypony na bazie żyłki 0,10 mm.

Robaki topię w plastikowej butelce po napoju, którą napełniam wodą z sporym dodatkiem melasy.Oprócz zanęty Super Lock stosuję mieszankę glin double leam i argille. W glinach podaję mięsne dodatki grubego topionego białego, ciętego gnojaka i dżokersa.Przed dodaniem do zanęty, robaki odcedzam na sicie i na chwilę zostawiam w celu przeschnięcia. Robię to jednak na kilka minut przed nęceniem, bo w wysokiej temperaturze powietrza na łowisku część robaków potrafi ożyć.Mieszanka ta trafia w łowisko z szklanki - nie jest to jednak luźna mieszanka a specjalnie uformowane wałki doklejone bentonitem. Wałki mają za zadanie dolecieć do dna w całości i tam rozpocząć pracę.

Kluczowa czynność

Kluczowym w łowieniu jest punktowe oddawanie rzutów i systematyczne donęcanie. Donęcam 3-4 wałkami w odstępach co 30 minut i to niezależnie od brań: mam lub nie - zanęcam. Wychodzę z założenia, że „stół” musi być pełen, aby leszcze się przy nim rozgościły. Na 4- lub 5-godziną sesję zużywam zwykle litr białego, 0,5 litra dżokersa i gnojaka.

Koncentrat SUPER LOCK Legendarna receptura, do której bazę stworzył W.R. Kremkus, dziś funkcjonująca w kształcie dopracowanym przez członków naszego Klubu. To właśnie ta zanęta wielokrotnie pozwoliła osiągnąć niesamowite wyniki (powyżej 20 kg w jednej, trzygodzinnej turze) w zawodach GPx rozgrywanych na Warcie.Koncentrat SUPER LOCK Legendarna receptura, do której bazę stworzył W.R. Kremkus, dziś funkcjonująca w kształcie dopracowanym przez członków naszego Klubu. To właśnie ta zanęta wielokrotnie pozwoliła osiągnąć niesamowite wyniki (powyżej 20 kg w jednej, trzygodzinnej turze) w zawodach GPx rozgrywanych na Warcie.KLEJ SUPER MOCNY (00-10-31-05-1000) – składnik wiążący o słodkim smaku i aromacie. Przeznaczony na rzeki o średnim i silnym uciągu. Bogaty w cukry i proteiny. Zastosowanie: 10 – 40% całkowitej masy zanęty. Opakowanie: 450 g.KLEJ SUPER MOCNY (00-10-31-05-1000) – składnik wiążący o słodkim smaku i aromacie. Przeznaczony na rzeki o średnim i silnym uciągu. Bogaty w cukry i proteiny. Zastosowanie: 10 – 40% całkowitej masy zanęty. Opakowanie: 450 g. PIECZYWO FLUO CZERWONE (00-10-32-11-0500) – doskonały komponent wabiący w kolorze czerwonym. Polecany do zanęt leszczowych i rzecznych. Skutecznie wabi jazie, klenie, płocie i karpie. Zastosowanie: 5 – 15% całkowitej masy zanęty. Opakowanie: 500 g.  PIECZYWO FLUO ŻÓŁTE (00-10-32-12-0500) – doskonały komponent wabiący w kolorze żółtym. Polecany do zanęt leszczowych i rzecznych. Skutecznie wabi jazie, klenie, płocie i karpie. Zastosowanie: 5 – 15% całkowitej masy zanęty. Opak.: 500 g.MegaBAITS STEALTH L.D. FEEDER Supernowoczesne kołowrotki do metody i klasycznego feedera, zaprojektowane w koncepcji big pit. Stosunkowo duża i bardzo płytka szpula oraz ślimakowy system posuwu szpuli dają efekt w postaci niesamowicie precyzyjnego nawijania nawet najcieńszych żyłek i plecionek, co z kolei przekłada się na dalekie i dokładne rzuty. Duże podkładki cierne wysokiej jakości, umieszczone w hamulcu z przodu szpuli, gwarantują możliwość bardzo precyzyjnej regulacji siły hamowania a dzięki temu łatwość walki z bardzo dużą rybą nawet na delikatnym zestawie.MegaBAITS STEALTH L.D. FEEDER Supernowoczesne kołowrotki do metody i klasycznego feedera, zaprojektowane w koncepcji big pit. Stosunkowo duża i bardzo płytka szpula oraz ślimakowy system posuwu szpuli dają efekt w postaci niesamowicie precyzyjnego nawijania nawet najcieńszych żyłek i plecionek, co z kolei przekłada się na dalekie i dokładne rzuty. Duże podkładki cierne wysokiej jakości, umieszczone w hamulcu z przodu szpuli, gwarantują możliwość bardzo precyzyjnej regulacji siły hamowania a dzięki temu łatwość walki z bardzo dużą rybą nawet na delikatnym zestawie.Przyponówka HM80 COMPETITION W strukturze nylonu zostały umieszczone dodatkowe wiązania flurocarbonowe. Żyłka jest dzięki temu bardzo mocna, a przy tym gładka, miękka i ponadprzeciętnie rozciągliwa. Te cechy predesponuje ją do stosowania jako linkę do wiązania przyponów oraz do zestawu podstawowego przy łowieniu długimi wędkami bez użycia kołowrotka.

Najnowsze wędziska gruntowe MegaBAITS TACTIX XH.Feeder 130 doskonale sprawdzają się w zastosowaniu nęcenia szklankami.

Fortel z białymi

Wstępne nęcenie jest zawsze bardzo intensywne, wrzucam wtedy około 2-3 kg mieszanki. Do łowienia nie używam już gliny, a jedynie samej zanęty wzbogaconej o „mięsko”. Na haczyk w rozmiarze 16-20 zakładam dwa białe robaki i tutaj stosuję drobny fortel. Do nęcenia trafiły jedynie białe robaki na haczyk natomiast zostawiam sobie całą paletę kolorów, aby jak najbardziej wpadały lecholom w oko.

Przygotowanie martwych białych

Na koniec ciekawy i prosty sposób na topienie białych robaków. Robaki topię w plastikowej butelce po napoju, którą napełniam wodą z sporym dodatkiem melasy. Przed ostatecznym dokręceniem butelki (nakrętką) delikatnie ją ściskam wypuszczając nadmiar powietrza. Tym sposobem robaki szybciej się topią. Przed dodaniem do zanęty, robaki odcedzam na sicie i na chwilę zostawiam w celu przeschnięcia. Robię to jednak na kilka minut przed nęceniem, bo w wysokiej temperaturze powietrza na łowisku część robaków potrafi ożyć.

Szymon Ciach
TEAM MegaBAITS PRO

TOP