Zestawy na pasiaki w każdym łowisku

Na okonie używam wędek o różnej mocy. Zestawów mam cztery, a każdy do innej roboty. Wszystkie są do łowienia większych okoni, ponieważ nie interesują mnie ryby poniżej 30 cm długości.

Obecnie mam więcej czasu dla siebie i intensywnie to wykorzystuję. Sporo czasu poświęcam okoniom i szczupakom. Te pierwsze łowię zarówno w rzece jak i w jeziorze.
Jednak okonie szczególnie mnie interesują, więc opowiem o moich ulubionych zestawach stosowanych na moich łowiskach.

  • Zestaw 1. To najdelikatniejszy z zestawów. Składa się z wędziska SF-X SuperFast długości 190 cm c.w. 1-12 g. Kołowrotek Team Dragon w rozmiarze 20 i cieniutka plecionka. Ten kijek przeznaczyłem do łowienia gumkami: tradycyjnymi do 6 cm (twistery i wąskie ripperki) i gumami dedykowanymi dropshotowi zbrojonymi w główkę jigową długości do 8 cm.
  • Zestaw 2. To kijek dłuższy bo 245 cm c.w. do 14 g. Ta wędka to Millenium PerchSpin 14. Kołowrotek Dragon Fishmaker II FD1125i i plecionka 0,06 mm. Ta wędka służy mi w czasie, kiedy potrzebuję podbić przynętę wysoko nad dno. Krótszym kijkiem jest ciężko, a tym w sam raz. Sprawdza się również podczas łowów z brzegu, kiedy ryby stoją daleko. Pracuje z takimi samymi gumami jak zestaw powyżej.
  • Zestaw 3. To nowy ProGUIDE X dł. 198 cm, c.w. 4-21 g, kołowrotek NanoLITE XT60C plus plecionka 0,06 mm. To bardzo uniwersalna wędka. Bez problemu radzi sobie na dużych głębokościach (zaletą jest szybka akcja), ale ja głównie używam jej w płytkiej wodzie z twardymi przynętami - zwykle są to woblery i obrotówki, ale czasami sięgam również po poppery i malutkie wahadłówki.
  • Zestaw 4. To najmocniejsza z moich wędek na okonie, CXT z serii FC-X FastCast dł. 198 cm c.w 7-28 g. Kołowrotek Fishmaker II model FD1125i. Plecionka 0,08 mm. Tą wędką łowię głównie z użyciem metody dropshot. To rewelacyjna wędka do tej metody, jest sztywna podczas pracy przynętą, co ma wielkie znaczenie podczas dalekich rzutów. Pod „dobrym” okoniem pracuje bardzo dobrze. Ten kijek ma na mojej łodzi niezliczoną ilość zadań. O następnym zadaniu dla niego napiszę już niebawem.

SF-X SuperFast długości 190 cm c.w. 1-12 g nr kat. 27-51-190 – to wędzisko przeznaczyłem do najdelikatniejszego zestawu.SF-X SuperFast długości 190 cm c.w. 1-12 g nr kat. 27-51-190 – to wędzisko przeznaczyłem do najdelikatniejszego zestawu.Millenium PerchSpin 14 dł. 245 cm c.w. do 14 g (nr kat. 22-02-213) i kołowrotek Dragon Fishmaker II FD1125i z plecionką 0,06 mm - ta wędka służy mi w czasie, kiedy potrzebuję podbić przynętę wysoko nad dno.ProGUIDE X dł. 198 cm c.w. 4-21 g (nr kat. 26-86-198), kołowrotek NanoLITE XT60C plus plecionka 0,06 mm - to bardzo uniwersalna wędka.

Millenium PerchSpin 14 dł. 245 cm c.w. do 14 g (nr kat. 22-02-213) i kołowrotek Dragon Fishmaker II FD1125i z plecionką 0,06 mm - ta wędka służy mi w czasie, kiedy potrzebuję podbić przynętę wysoko nad dno.ProGUIDE X dł. 198 cm c.w. 4-21 g (nr kat. 26-86-198), kołowrotek NanoLITE XT60C plus plecionka 0,06 mm - to bardzo uniwersalna wędka.SILK TOUCH – miękka jak jedwab 8-splotowa plecionka do metody spinningowej i castingowej wytworzona w 100% z włókien HPPE najwyższej jakości. Powierzchnia tej linki poddana została specjalnemu procesowi obróbki termicznej, poprawiającemu jej gładkość i stwarzającemu wrażenie miękkości.  SILK TOUCH – miękka jak jedwab 8-splotowa plecionka do metody spinningowej i castingowej wytworzona w 100% z włókien HPPE najwyższej jakości. Powierzchnia tej linki poddana została specjalnemu procesowi obróbki termicznej, poprawiającemu jej gładkość i stwarzającemu wrażenie miękkości.  FISHMAKER v.2 Plecionki Dragon Fishmaker v.2 przygotowane zostały przez firmę Momoi jako linki głównie do delikatnych metod połowu, takich jak boczny trok, swimbait, drop shot czy popularne łowienie z opadu. W każdym z tych przypadków jej elastyczność i jedwabiście gładka powierzchnia pozwalają łowić perfekcyjnie i z poczuciem pełnego komfortu.INVISIBLE CLEAR Plecionka Dragon Invisible CLEAR to kolejny produkt wytwarzany dla Dragona przez japońską firmę Momoi. Została ona wykonana w technologii High Clarity Process, pozwalającej na uzyskanie cech optycznych zbliżonych do żyłek kopolimerowych, dzięki czemu jest ona niemal niewidoczna w środowisku wodnym, w stopniu niemal porównywalnym do włókna nylonowego.  INVISIBLE VANISH RED Druga z nowych plecionek, dla których podstawowym celem było zmniejszenie jej widoczności w środowisku wodnym to Invisible VANISH RED. Przeznaczona jest głównie do połowu takich ryb jak sandacze, okonie czy też szczupaki, różnymi technikami spinningowymi.

Wróćmy jednak do okoni. Powyższe zestawy pozwalają mi się dobrać do pasiaków wszędzie. Jeśli szukacie dobrego sprzętu, to warto przyjrzeć się powyższym zestawom. W tym roku mamy typowo irlandzkie lato. Temperatury powietrza oscylują w okolicach 17-20 stopni. Ryby są bardzo aktywne, co bardzo mnie cieszy i skrzętnie wykorzystuję zapał ryb do atakowania przynęt.

Jacek Gorny
www.fishingireland.pl

TOP