Jak złowić sandacza

Wiem, że każdy z Czytelników chciałby od razu poznać tajemnicę sukcesu tzw. złoty środek. Jednak sandacz jest rybą wymagającą od wędkarza bardzo wiele cierpliwości. O ile złowienie sandacza na przynętę naturalną jaką jest żywa bądź martwa rybka będzie 100 razy prostsze niż złowienie tej ryby metodą spinningową, o tyle użycie tej drugiej metody sprawia wiele frajdy i dla mnie spinningującego -dziesiąt lat daje dużo więcej satysfakcji. Ale do rzeczy... O sprzęcie kilka dłuższych zdań.

Wędzisko

Na pierwszym miejscu opiszę dobór wędziska, którego zadaniem jest jak najszybsze przekazanie ze szczytówki do rękojeści (czyli dłoni w domyśle) sygnału o braniu. Swoje pierwsze „sandaczowe” kroki stawiałem na brzegach rzek używając przy tym wędki długości 2,70 cm i maksymalnym c.w. ok. 40 g. Dziś już nie pamiętam, co to była za wędka? Jednak już wiem, jaki popełniałem błąd i dlaczego nie mogłem złowić tej upragnionej (również przez wielu wędkarzy) ryby. Oczywiście jak każdemu początkującemu spinningiście brakowało mi doświadczenia zarówno w wyborze stanowiska jak i doborze przynęty, ale filarem niepowodzenia była źle dobrana wędka: był to pełen parabolik znacznie odbiegający akcją od wędzisk o akcji progresywnej (połączenie parabolika z akcją szczytową), które w szerokiej palecie cenowo-jakościowej oferuje nam dzisiejsza technologia. Na marginesie dodam, że moim zdaniem jest to ideał wędki, gdyż w czasie rzutu uaktywnia się akcja szczytowa, a dopiero podczas holowania ryby pracuje jak wędka paraboliczna. Wracając do mojej pierwszej „sandaczówka”, jej waga z pewnością sporo odbiegała od obecnie używanych wędzisk i choć jak to mawiają starzy wędkarze „Panie, kiedyś to było ryb" to jednak nieodpowiednia wędka uniemożliwiała mi czucie szybkich i jednocześnie delikatnych pstryków. Obecnie najczęściej wędkuję z łódki, przez co zarówno moją jak i kolegi z Teamu Arkadiusza Nicponia podstawową wędką do połowu sandaczy jest Dragon HM-X Vivid II długości 2,28 cm i c.w. 3-18 g. Z przeprowadzonych rozmów z wieloma wędkarzami podczas targów wędkarskich Rybomania 2019 mogę powiedzieć, że wędziska marki Dragon są najczęściej wybieraną marką podczas zakupów wędzisk przeznaczonych do połowu sandaczy. Nie od dziś wiadomo, że spinningi Dragona produkowane seryjnie są (cytuję) „najszybszymi i najczulszymi” wędziskami w swojej klasie. Mogę polecić takie serie jak CXT, Team Dragon Z-series czy bijące rekordy sprzedaży ProGUIDE X; a wspomniane wędzisko HM-X po prostu najlepiej leży mi w dłoni.

HM8X FORTE Ośmiosplotowa plecionka HM8X Forte wyprodukowana przez firmę Toray, to druga już generacja znakomitej linki HPPE Super Thin Microfibres. HM8X Forte jest jeszcze wytrzymalsza i znacznie odporniejsza na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Jest bardzo odporna na ścieranie, a wytrzymałość na prawidłowo zawiązanych węzłach jest niemal identyczna z wytrzymałością liniową. Nowa linka jest doskonale okrągła w przekroju, miękka i jedwabista w dotyku, dzięki czemu możemy wykonywać dalsze i bardziej precyzyjne rzuty przynętą. Specjalne wykończenie powierzchni zapobiega plątaniu się linki nawet przy rzutach pod wiatr.NanoCLEAR 8 jest w większości wypadków bardzo dobrze widoczna nad wodą, dobrze widzianą przez łowiącego a niewidoczną dla ryb. Jest nierozciągliwa, okrągła w przekroju, gwarantuje znakomitą wytrzymałość statyczną i dynamiczną. Wszystkie te parametry czynią ją idealną do delikatnych metod połowu. Grubsze średnice znakomicie sprawdzą się do ciężkiego jerkowania.Momoi RYUJIN wykonana jest w technologii 8-splotowej. Gęsty i ciasny splot niemal do zera ograniczył wchłanianie wody, dzięki czemu plecionka znakomicie pracuje w niskiej temperaturze i dłużej zachowuje trwałość, będąc użytkowaną nawet w wodzie morskiej. Powierzchnia plecionki jest bardzo gładka. Kolory plecionki: jasnozielony – doskonale zlewający się z tonacją kolorystyczną wód oraz pomarańczowy – ułatwiający łowienie sandaczy, okoni i szczupaków technikami opadu i jerkowania. Dobrze znosi przeciążenia, cechuje się dużą wytrzymałością liniową i na węźle.Momoi RYUJIN wykonana jest w technologii 8-splotowej. Gęsty i ciasny splot niemal do zera ograniczył wchłanianie wody, dzięki czemu plecionka znakomicie pracuje w niskiej temperaturze i dłużej zachowuje trwałość, będąc użytkowaną nawet w wodzie morskiej. Powierzchnia plecionki jest bardzo gładka. Kolory plecionki: jasnozielony – doskonale zlewający się z tonacją kolorystyczną wód oraz pomarańczowy – ułatwiający łowienie sandaczy, okoni i szczupaków technikami opadu i jerkowania. Dobrze znosi przeciążenia, cechuje się dużą wytrzymałością liniową i na węźle.INVISIBLE FLUOROCARBON Najwyższej jakości przezroczysta żyłka fluorocarbonowa produkowana dla Dragona w Japonii. Przeznaczona na przypony muchowe, strzałowe oraz spinningowe, zarówno te zabezpieczające przynętę przed obcięciem przez szczupaki jak i te, które stosowane są przy łowieniu sandaczy czy pstrągów na plecionki.Team Dragon SL Wskazania wagi dla najmniejszego modelu wręcz szokują – 161 gramów! TEAM DRAGON SL wyposażony jest wyłącznie w najwyższej jakości komponenty i stanowi wyznacznik jakości, za którym podążać będą inne produkty przez najbliższe lata.

W dużej gamie wędzisk Team Dragon Z-series z punktu widzenia sandaczowców można wyróżnić trzy najkrótsze, sześciostopowe blanki w konstrukcji jednoczęściowej, wszystkie w wersjach pod kołowrotek spinningowy i pod multiplikator. Zakres ciężarów rzutowych dobrany pod kątem połowu głównie sandaczy i szczupaków. Zakresy ciężaru wyrzutowego: 7-25 g, 14-35 g, 18-42 g. Akcja X-Fast. Wędziska są szybkie, jednak przy podbijaniu przynęty nie „wyszarpują” jej, lecz nadają wolniejsze przyspieszenie przynęty. Takie zachowanie przynęty znacznie lepiej prowokuje drapieżniki do ataku.Sztywne pokrowce na wędziska Smukłe i lekkie, usztywniane pokrowce na wędziska ze szkieletem wykonanym z PCV. Z zewnątrz pokryte syntetycznym materiałem w stylu „wooven carbon”. Mieszczą 4–6 wędzisk spinningowych, 3–4 wędziska matchowe, feedery czy karpiówki. Dzięki solidnym ściankom z PCV kije są doskonale zabezpieczone przed praktycznie każdą sytuacją typu wstrząs czy uderzenie, wytrzymają też stały, nawet kilkudziesięciokilogramowy nacisk. Szeroka oferta długości od 105 do 200 cm.

Kołowrotek

Kołowrotek, czyli kolejny składnik wchodzący w skład zestawu, który ma bardzo duże znaczenie zarówno podczas holu jak i prowadzeniu przynęty. Podstawową cechą charakteryzującą kołowrotek do połowu „większych” drapieżników to model ze sztywnym korpusem w wielkości 2000-3000 i w naszych warunkach, gdzie często głębokość jezior nie przekracza 5 m wystarczy mający przekładnię o standardowym przełożeniu.
Przy naszych (Arka i Arka) wędkach zamontowane są kołowrotki Ryobi Arctica 2000 i będący w ciągłych testach nowy Team Dragon SL FD1125i.

Bezszmerowe plecionki

SPEED (typ 21) Główki i haki zaprojektowane do łowienia sandaczy – tzw. twardopyskich ryb, o potwierdzonej renomie na rynku. Można nimi zbroić praktycznie wszystkie przynęty gumowe w rozmiarach 5–15 centymetrów. W przypadku tych największych zaleca się stosowanie dwuhaczykowej kotwiczki typu 3674R jako tzw. dozbrojki.AGGRESSOR (typ 19) Nowa seria główek jigowych V-POINT oparta na najwyższej jakości hakach ULTRAPOINT™, pokrywanych policeramiczną powłoką BK1 BenchKote. Jego cechy to klasyczny, okrągły łuk kolankowy typu Aberdeen i długie, proste ostrze. W celu zwiększenia wytrzymałości, środkowa część trzonka oraz łuk kolankowy zostały spłaszczone bocznie.  Na szpulach kołowrotków mamy nawinięte najwyższej klasy plecionki Momoi RYUJIN, HM8X Forte oraz NanoCLEAR 8. Znając chimeryczność tych przebiegłych ryb staramy się unikać wszelkiego rodzaju szmerów na przelotkach, a te plecionki spełniają ten kategoryczny wymóg.

Zamaskować plecionkę

Po wielu latach spędzonych na poszukiwaniu sandaczy utrwaliliśmy w sobie jedno przekonanie: fluorocarbon zwiększa ilość brań. Stosowany przez nas Fluorocarbon Invisible od Dragona o średnicy 0,385 mm jest na tyle miękki (elastyczny – przyp. red.), że pozwala nadać jak najbardziej naturalną pracę przynęty, czyli przypominającą chorą rybkę przy jednoczesnym poczuciu bezpieczeństwa podczas holu największych ryb.

Przynęty

O przynętach mógłbym napisać sporo, ale... sandacz nie jest rybą schematyczną i każdego dnia bierze na inną (głównie mam na myśli kształt) przynętę, będąc przy tym również wybrednym co do koloru używanych gum.

Podsumowanie

Jak wielu z Was zauważyło wiele razy używałem przedrostka naj, a wymieniony przeze mnie sprzęt nie należał do najtańszych. Mimo to zachęcam do zakupu wymienionego sprzętu, gdyż marzenia należy spełniać.
W nadchodzącej wielkimi krokami jesiennej części sezonu życzę każdemu taaakiej ryby!

Arkadiusz Strzyżewski
Team Dragon OPZW Bydgoszcz

TOP