Z lekkim podejściem

Na ostatnich zasiadkach miałam okazję testować nową wędkę i kołowrotek Ryobi. Muszę przyznać, że zakochałam się w tym zestawie. Dlaczego tak mi się spodobał i na jakie wody zabieram ten zestaw przeczytacie niżej.

Jakaś lekka ta paczka

Po powrocie z pracy czekała mnie bardzo miła niespodzianka – dotarła nowa paczuszka od Dragona. To właśnie te przesyłki są źródłem niezadowolenia kuriera, który dzielnie dostarcza mi towar. Mimo zmęczenia po pracowitym dniu ciekawość wzięła nade mną górę i natychmiast wzięłam paczkę do dłoni. Ku mojemu zaskoczeniu, mimo sporych rozmiarów, paczka była bardzo lekka. W środku znajdował się m.in. zestaw, który z przyjemnością użytkuję.

Wędka

Kij, który przypadł mi do gustu, to SKYGLIDER CARP II – jest to 2-skład, o długości 360 cm i krzywej ugięcia 3,5 lb. Długość transportowa takiej wędki wynosi 186 centymetrów. Dla zwolenników wędek 3-sekcyjnych o mniejszych wymiarach transportowych również pomyślano, tworząc kije o takich samych parametrach, z pominięciem ilości sekcji. 😊 Ale wracając do modelu, który testowałam nad wodą. Warto wspomnieć o wadze wędziska, która jest jak na dla mnie niewielka. Kij waży bowiem około 347 gramów. Dlaczego ma to dla mnie znaczenie? Wędka w połączeniu z kołowrotkiem potrafi tworzyć ciężki zestaw, co ogranicza stopień odczuwanie przyjemności z holu. Ostatnimi czasy staram się więcej łowić z wywózki. Niekiedy moje zestawy lądują 150, 200, a nawet 300 metrów od brzegu. Holowanie - zwłaszcza dużej ryby - z takiej odległości to nie lada wyzwanie, a zbyt duży ciężar naszego sprzętu tylko utrudni nam w pewnym sensie hol.

Kołowrotek

Do tego zestawu dołączyłam kołowrotek Ryobi PROSKYER AQUAPOWER LT 5500. Jest to kołowrotek typu BIG PIT ważący około 488 gramów. Jest to niewielki kołowrotek przeznaczony do dalekich rzutów. Przekładnia ślimakowa odpowiedzialna za długi posuw szpuli wnosi również ważną zaletę optymalnego nawijania żyłki na szpulę. Kołowrotek jest przystosowany do przenoszenia dużych obciążeń, na co wskazuje moc hamulca wartości 12 kg. Wyposażony jest w 7 łożysk kulkowych i 1 oporowe. Zarówno ten, jak i większy model mają przełożenie 1:5,0. w przypadku mojego kołowrotka pojemność szpuli wynosi 0,402 mm/200 m. Najchętniej stosuję żyłki średnicy 0,35 mm, więc na ten kołowrotek weszło jej około 300 metrów. O żyłce również zaraz Wam opowiem. Przedtem podkreślę, że na chwilę obecną wędka + kołowrotek ważą niecałe 800 gramów. Jest to jeden z lżejszych kompletów jakie dzierżyłam w dłoni.

Karpiówki Ryobi SKYGLIDER CARP II i III Szeroka oferta wędzisk karpiowych w wersji dwu- i trzyczęściowej. W połączeniu z taką możliwością wyboru dostajemy także trzy różne krzywe ugięcia i dwie klasyczne długości. Dostępne długości: 3,6 m i 3,9 m. Atrakcyjna relacja jakości do ceny. Moja wędka + mój kołowrotek ważą niecałe 800 gramów. Jest to jeden z lżejszych kompletów jakie dzierżyłam w dłoni.Karpiówki Ryobi SKYGLIDER CARP II i III Szeroka oferta wędzisk karpiowych w wersji dwu- i trzyczęściowej. W połączeniu z taką możliwością wyboru dostajemy także trzy różne krzywe ugięcia i dwie klasyczne długości. Dostępne długości: 3,6 m i 3,9 m. Atrakcyjna relacja jakości do ceny. Moja wędka + mój kołowrotek ważą niecałe 800 gramów. Jest to jeden z lżejszych kompletów jakie dzierżyłam w dłoni.

Ryobi PROSKYER AQUAPOWER LT Kołowrotki karpiowe typu big pit, bez systemu wolnego biegu, z dużą, pojemną szpulą. Wykonane z supernowoczesnego, lekkiego i sztywnego kompozytu tytanowo-grafitowego NCRT. Przeznaczone do dalekich rzutów, konstrukcyjnie przygotowane do przenoszenia dużych obciążeń. Dzięki długiemu posuwowi szpuli, zapewnianemu przez przekładnię ślimakową, doskonale nawijają żyłkę w optymalnym układzie krzyżowym. Dostępne w dwóch rozmiarach: 550 i 650. W ofercie dostępne szpule zapasowe identyczne ze szpulą główną.  Ryobi PROSKYER AQUAPOWER LT Kołowrotki karpiowe typu big pit, bez systemu wolnego biegu, z dużą, pojemną szpulą. Wykonane z supernowoczesnego, lekkiego i sztywnego kompozytu tytanowo-grafitowego NCRT. Przeznaczone do dalekich rzutów, konstrukcyjnie przygotowane do przenoszenia dużych obciążeń. Dzięki długiemu posuwowi szpuli, zapewnianemu przez przekładnię ślimakową, doskonale nawijają żyłkę w optymalnym układzie krzyżowym. Dostępne w dwóch rozmiarach: 550 i 650. W ofercie dostępne szpule zapasowe identyczne ze szpulą główną.  Żyłka MegaBAITS ULTRA SOFT CARP Nowoczesna linka o budowie hybrydowej, przystosowana do połowu karpi i innych dużych ryb spokojnego żeru. Wyprodukowana w Japonii, przez koncern Momoi, na zamówienie firmy Dragon. Dzięki zastosowaniu specjalnej otuliny z fluorocarbonu wokół klasycznego, nylonowego rdzenia, udało się uzyskać produkt łączący w sobie wszystkie zalety nylonu i fluorocarbonu.Żyłka MegaBAITS ULTRA SOFT CARP Nowoczesna linka o budowie hybrydowej, przystosowana do połowu karpi i innych dużych ryb spokojnego żeru. Wyprodukowana w Japonii, przez koncern Momoi, na zamówienie firmy Dragon. Dzięki zastosowaniu specjalnej otuliny z fluorocarbonu wokół klasycznego, nylonowego rdzenia, udało się uzyskać produkt łączący w sobie wszystkie zalety nylonu i fluorocarbonu.

Żyłka

Do tak dobranego zestawu brakowało mi już tylko żyłki. Wybór padł na żyłkę MegaBAITS Ultra Soft Carp w odcieniu ciemnego brązu. Na szpuli znalazło się 300 metrów o średnicy 0,35 mm. Jej kolor gwarantuje maskowanie żyłki na dnie, a co za tym idzie nie wzbudza podejrzeń wśród ryb spokojnego żeru. Żyłka charakteryzuje się również dużą wytrzymałością, jest miękka i jednocześnie nie posiada pamięci kształtu. Zabezpieczenie nylonowego rdzenia za pomocą otuliny z fluorocarbonu umożliwiło połączenie najlepszych cech tych dwóch materiałów jakimi są m.in zwiększona wytrzymałość na ścieranie, ograniczona rozciągliwość, a także szybkie tonięcie.

Ryobi PROSKYER AQUAPOWER LT Kołowrotki karpiowe typu big pit, bez systemu wolnego biegu, z dużą, pojemną szpulą. Wykonane z supernowoczesnego, lekkiego i sztywnego kompozytu tytanowo-grafitowego NCRT. Przeznaczone do dalekich rzutów, konstrukcyjnie przygotowane do przenoszenia dużych obciążeń. Dzięki długiemu posuwowi szpuli, zapewnianemu przez przekładnię ślimakową, doskonale nawijają żyłkę w optymalnym układzie krzyżowym. Dostępne w dwóch rozmiarach: 550 i 650. W ofercie dostępne szpule zapasowe identyczne ze szpulą główną.  Karpiówki Ryobi SKYGLIDER CARP II i III Szeroka oferta wędzisk karpiowych w wersji dwu- i trzyczęściowej. W połączeniu z taką możliwością wyboru dostajemy także trzy różne krzywe ugięcia i dwie klasyczne długości. Dostępne długości: 3,6 m i 3,9 m. Atrakcyjna relacja jakości do ceny. Moja wędka + mój kołowrotek ważą niecałe 800 gramów. Jest to jeden z lżejszych kompletów jakie dzierżyłam w dłoni.

Podsumowanie

Taki zestaw pozwolił mi wyciągnąć wiele pięknych ryb, zarówno z mniejszych jak i większych odległości od brzegu. Bardzo przyjemnie mi się użytkuje ten zestaw. Jego niewielka waga umożliwia delektowanie się każdym etapem holu, a mocna konstrukcja gwarantuje niezawodność w różnych sytuacjach. Polecam go osobom, dla których istotne jest zmniejszanie masy całkowitej zestawu. Pamiętajmy jednak, że kołowrotek w tym zestawie mieści 300 metrów żyłki 0,35 mm – ograniczajmy się do wywózki na maksymalny dystans 250 metrów. Jeżeli szukasz lekkiego zestawu i nie łowisz na dystansach przekraczających 250 metrów - ten zestaw jest dla Ciebie. 😊

Justyna Tochwin
TEAM MegaBAITS

TOP