Małą przynętę zje wszystko

Każdy z Was spotkał się z opowieściami o tym, że duże szczupaki chętniej atakują pokaźne przynęty. To prawda, ale są wyjątki od tej reguły. Sam niejednokrotnie doświadczyłem wyjątku „Małą przynętę zje wszystko”.

Dla każdego z nas rozmiar „dużej” ryby jest sprawą subiektywną, tak jak i przynęty, której używamy do łowienia. Pełnia lata jest takim okresem w roku, kiedy polowanie na duże drapieżniki jest utrudnione. W wodach jest wiele drobnych ryb, którymi żywią się większe osobniki. Chciałbym przedstawić Wam pokrótce moje spostrzeżenia z ostatnich kilku lat.

Świadomie łowię ryby drapieżne metodą spinningową od 2008 roku. „Świadomie” tzn. wiem, gdzie szukać drapieżników, jak czytać wodę, rozumiem procesy biologiczne zachodzące w środowisku. Każdy z nas musi dostrzegać to, co dzieje się w środowisku wodnym, gdyż jest to podstawa sukcesu w regularnym łowieniu ryb. Powszechnie wiadomo, że zgrupowanie białorybu przyciąga ryby drapieżne, górki podwodne występujące na plosie jeziora mogą przyciągać różne gatunki ryb, itp. uwarunkowania.

PHANTAIL PRO, PHANTAIL PRINT, PHANTAIL Dobrze znany i sprawdzony typ przynęty z bardzo intensywnie pracującym ogonem w kształcie kopyta, odchylającym się mocno od linii symetrii i obracającym na boki z maksymalnym wychyleniem około 45°. Phantail Print jest odmianą przynęty Phantail zbudowaną z identycznego materiału, lecz różniącą się wprowadzeniem techniki drukarskiej do nadania ostatecznego wyglądu przynęty.PHANTAIL PRO, PHANTAIL PRINT, PHANTAIL Dobrze znany i sprawdzony typ przynęty z bardzo intensywnie pracującym ogonem w kształcie kopyta, odchylającym się mocno od linii symetrii i obracającym na boki z maksymalnym wychyleniem około 45°. Phantail Print jest odmianą przynęty Phantail zbudowaną z identycznego materiału, lecz różniącą się wprowadzeniem techniki drukarskiej do nadania ostatecznego wyglądu przynęty.PHANTAIL PRO, PHANTAIL PRINT, PHANTAIL Dobrze znany i sprawdzony typ przynęty z bardzo intensywnie pracującym ogonem w kształcie kopyta, odchylającym się mocno od linii symetrii i obracającym na boki z maksymalnym wychyleniem około 45°. Phantail Print jest odmianą przynęty Phantail zbudowaną z identycznego materiału, lecz różniącą się wprowadzeniem techniki drukarskiej do nadania ostatecznego wyglądu przynęty.PHANTAIL PRO, PHANTAIL PRINT, PHANTAIL Dobrze znany i sprawdzony typ przynęty z bardzo intensywnie pracującym ogonem w kształcie kopyta, odchylającym się mocno od linii symetrii i obracającym na boki z maksymalnym wychyleniem około 45°. Phantail Print jest odmianą przynęty Phantail zbudowaną z identycznego materiału, lecz różniącą się wprowadzeniem techniki drukarskiej do nadania ostatecznego wyglądu przynęty.PHANTAIL PRO, PHANTAIL PRINT, PHANTAIL Dobrze znany i sprawdzony typ przynęty z bardzo intensywnie pracującym ogonem w kształcie kopyta, odchylającym się mocno od linii symetrii i obracającym na boki z maksymalnym wychyleniem około 45°. Phantail Print jest odmianą przynęty Phantail zbudowaną z identycznego materiału, lecz różniącą się wprowadzeniem techniki drukarskiej do nadania ostatecznego wyglądu przynęty.PHANTAIL PRO, PHANTAIL PRINT, PHANTAIL Dobrze znany i sprawdzony typ przynęty z bardzo intensywnie pracującym ogonem w kształcie kopyta, odchylającym się mocno od linii symetrii i obracającym na boki z maksymalnym wychyleniem około 45°. Phantail Print jest odmianą przynęty Phantail zbudowaną z identycznego materiału, lecz różniącą się wprowadzeniem techniki drukarskiej do nadania ostatecznego wyglądu przynęty.

Zawody – punkt zwrotny

Punktem zwrotnym w moim życiu (wędkarza) było rozpoczęcie sportowej rywalizacji. Zawody! To one poszerzyły moją wiedzę i napędziły we mnie chęć poznawania nowych przynęt i technik łowienia. Zacząłem rozważnie podchodzić do wyboru sprzętu potrzebnego do zgłębienia tego, co dzieje się pod kilem łodzi.
Zawody to sztuka kompromisu, potrzeba dostosowania się do zbiornika, wielkości ryb, a co za tym idzie także sprzętu potrzebnego do skuszenia wodnego przeciwnika. W letniej części sezonu zawsze częściej sięgam do przynęt gumowych w rozmiarach 5-10 cm, bo takich rozmiarów białoryb najczęściej występuje i to jest główny cel naszych drapieżników. Typuję miejsca, w których jest dużo ławic i obławiam je dokładnie wiedząc, że są tam amatorzy łatwego posiłku i jest to kwestia czasu, kiedy ruszą do bufetu.
Jestem zwolennikiem łowienia ryb aktywnych, więc upatruję kilka miejsc, w których występują ławice i między nimi się przemieszczam. Jeżeli są to rejony z obszarami głębokiej wody, zawsze trzeba liczyć na możliwość spotkania się z dużymi rybami. W tej sytuacji mam przygotowany solidny zestaw, pomimo używania małych przynęt, wędka Team Dragon Z-series c.w. 14-35 g z plecionką 0,12 mm HM8X Forte daje mi możliwość holu dużej ryby w szybkim czasie, gdyż na zawodach każdy błąd może być na wagę miejsca na podium, a ryby podczas walki mają dużo możliwości ucieczki. Więc staram się maksymalnie skrócić czas holu.

VIPER (typ 30) Główki VIPER nadają się do zbrojenia wszelkiego rodzaju przynęt gumowych w rozmiarach 6–15 centymetrów. W przypadku tych największych zaleca się stosowanie dwuhaczykowej kotwiczki typu 3674R jako tzw. dozbrojki.FOOTBALL (typ 31) Najnowsza seria główek Dragon V-Point jest przeznaczona głównie do łowienia w opadzie. Taka główka stabilizuje przynętę zarówno podczas opadania jak i po dotknięciu dna.SPEED HD (typ 40) Nieprawdopodobna moc drutu 3X STRONG w połączeniu z kształtem haka O’Shaugnessy daje efekt w postaci najmocniejszych oferowanych na rynku główek jigowych. Warto podkreślić, że są one przy tym równie ostre i chwytne jak modele wykonane z cieńszego drutu. Nadają się do zbrojenia wszystkich rodzajów miękkich przynęt spinningowych w rozmiarach 10 do 20 centymetrów. W przypadku tych największych zaleca się stosowanie dwuhaczykowej kotwiczki typu 3674R jako tzw. dozbrojki.SPEED (typ 21) W serii SPEED zastosowaliśmy drut typu 1X STRONG HeavyDUTY™, ostrzony w technologii UltraPoint™ i dodatkowo pokrywany powłoką policeramiczną BK1 BenchKote. Każdy hak dla dodatkowego zwiększenia wytrzymałości został silnie spłaszczony bocznie na całym odcinku łuku kolankowego (tzw. forged hook – hak kuty). Do idealnego przeniesienia efektu szarpnięcia wędziskiem tak, aby w rezultacie siła wbijająca ostrze działała dokładnie wzdłuż odcinka drutu bezpośrednio poniżej grotu haka. Jeden z najlepszych haków do łowienia sandaczy.HM8X FORTE Nowa plecionka jest doskonale okrągła w przekroju, miękka i jedwabista w dotyku, dzięki czemu możemy wykonywać dalsze i bardziej precyzyjne rzuty przynętą. Specjalne wykończenie powierzchni zapobiega plątaniu się linki nawet przy rzutach pod wiatr.

W kontekście wspomnianych uwarunkowań odniosę się do ostatnich Mistrzostw Polski w spinningu.
Na trzeci dniu zawodów wylosowałem sektor o charakterze rynnowym. Nie każdy lubi łowić na ostrych spadach z nielicznymi wypłyceniami. Do tego dochodzi aspekt znającej się na fachu konkurencji na wodzie.
Zaczynam obławiać miejsca wytypowane podczas obserwacji na treningu. Jedno z nich wygląda inaczej niż poprzednie, tzn. na ekranie echosondy widać na głębokości 4 m dość duże poruszenie spowodowane jednym „sympatycznym” łukiem, wskazującym na aktywnego szczupaka. Zatrzymuję się w odpowiedniej odległości i posyłam do wody perłowego 10-centymetrowego rippera Phantail uzbrojonego w ok. 8-gramową główkę. Przynętę prowadzę w powolnym opadzie, dodatkowo przedłużając go lekkim jednostajnym ruchem szczytówki w moją stronę. W piątym rzucie czuję przyjemne uderzenie i wiem, że wybór miejsca i przynęty był trafiony. Po około 20-sekundowym szybkim i siłowym holu ryba ląduje w podbieraku. Nie wiem jak Wy, ale ja w takich sytuacjach daję upust emocjom dość głośnym krzykiem. :) Ryba po zmierzeniu, szybkich zdjęciach, w doskonałej formie powraca do swojego naturalnego środowiska. Zadowolenie jest podwójne: zawody i do tego piękna ryba. Czy czegoś więcej trzeba?
Sprzęt, technika i znajomość zbiornika wypłaciły ogromną ilością szczęścia, czego sobie i Wam życzę na każdym wyjeździe wędkarskim.

Łukasz Zardzewiały
Team Dragon Elspin

TOP