Fajne dodatki na górskie i małe rzeki

Moje letnie wędkowanie w tym sezonie skupiło się głównie na górskich wodach Podkarpacia ze szczególnym wskazaniem na wody okręgu krośnieńskiego. San, Wisłoka i Jasiołka były moimi głównymi łowiskami spinningowymi.

Rzeki piękne, region piękny, jednak i w takich okolicznościach pojawił się pierwszy problem ze zbrojeniem przynęt, bo na odwiedzonych łowiskach obowiązują haki bezzadziorowe. Dla mnie przezbrojenie około setki woblerów, mikro wahadełek i sporej ilości obrotówek nie wchodziło w rachubę ze względu na cenę nowych kotwic. Myśl o rozbieraniu obrotówki w celu wymiany kotwicy też zniechęcała… Ale zawsze jest możliwość wyjścia z problemu i wystarczyło dobrze zagiąć zadzior w „normalnej” kotwicy. Tu niezawodne okazały się szczypce marki CUDA, które w opisie katalogowym mają służyć głównie do wyhaczania ryb, ale mi świetnie posłużyły do rasowania kotwic i haków na górskie wody. Kilku napotkanych wędkarzy, którzy również musieli zaginać zadziory korzystając z tych szczypczyków (a ja ich oczywiście użyczyłem) byli mocno zaskoczeni wysoką jakością wykonania i równie wysoką skutecznością działania. Oferta katalogowa Dragona co do rodzaju i zastosowań bogata w asortyment i chyba każdy znajdzie coś dla siebie.

Drugie miłe odkrycie to pudełko japońskiej firmy MEIHO o nazwie Light Game Case J z przeznaczeniem na małe przynęty spinningowe. Pierwsza i najważniejsza moim zdaniem zaleta to możliwość dopasowania i regulowania przegródek według własnej inwencji. Pakowałem do niego małe woblery, gumki, obrotówki, a i na krótki wypad na Wisłok (gdzie mam przysłowiowe dwa kroki) mieszankę wszelakich sprawdzonych malutkich wabików z przeznaczeniem na godzinne łowienie.

LIGHT GAME J Pudełko na mikroprzynęty Doskonały pomysł dla wędkarzy łowiących na małe i bardzo małe przynęty – pudełeczko wielkości dłoni, o grubości niespełna 2 cm. Lekkie i poręczne, pasuje do każdej kamizelki, kurtki i każdej kieszeni. Możliwość podziału na aż 18 przegródek.LIGHT GAME J Pudełko na mikroprzynęty Doskonały pomysł dla wędkarzy łowiących na małe i bardzo małe przynęty – pudełeczko wielkości dłoni, o grubości niespełna 2 cm. Lekkie i poręczne, pasuje do każdej kamizelki, kurtki i każdej kieszeni. Możliwość podziału na aż 18 przegródek.Zamykanie i otwieranie pudełka podczas brodzenia środkiem rzeki nie sprawia żadnego problemu. Po każdej wyprawie i zmianie rodzaju i wielkości przynęt to tylko przestawienie i dopasowanie wielkości przegródek, a to trwa chwilkę i nie nastręcza kłopotu. W odniesieniu do moich starszych wiekiem pudełek to jakość materiału przemawia na korzyść japońskiego MEIHO, co jest zauważalne od razu. Cicha praca przy otwieraniu i zamykaniu też ma znaczenie (pudełko posiada system zamykania jedną ręką „One-Hand”), kiedy to szuka się płochliwych ryb w małej rzece.

Ostrzałka do noży, obcinaczek i haków Rewelacyjna ostrzałka, za pomocą której z łatwością naostrzysz swoje akcesoria. Mały rozmiar sprawia, że jest częścią obowiązkowego wyposażenia każdej wędkarskiej torby. Nr kat. 18097.Kleszcze Wygodne kleszcze służące do precyzyjnego odhaczania ryb. Wykonane ze stali nierdzewnej, gumowany, wygodny uchwyt. Nr kat. 18114.Szczypce do kółek łącznikowych Precyzyjne i wygodne szczypce do pracy z kółkami łącznikowymi. Nadają się również do cięcia plecionki. Wykonane ze stali nierdzewnej. Nr kat. 18198.8” Nożyce Najwyższej jakości nożyce przeznaczone do zadań specjalnych. Z łatwością poradzą sobie z linkami, plecionkami, ale również i z cumami od łodzi. Nr kat. 18825.  Szczypce 8,25” Szczypce o pewnym chwycie, służące do wyhaczania ryb. Wykonane ze stali nierdzewnej. Nr kat. 18828.

Dobre wędzisko i kołowrotek to niewątpliwie podstawa sprzętowa dla spinningisty, ale dodatki tego typu wpływające na komfort łowienia też mają ogromne znaczenie, nawet kiedy nasze wyprawy nie obfitują w liczbę ani imponującą wielkość złowionych ryb.

Grzegorz Bałchan „Kaban”

TOP