Guma z dozbrojką i 104 cm szczęścia

Ten lipcowy ciepły wieczór na długo zostanie w mej pamięci! Razem z moim przyjacielem wybraliśmy się nad Odrę w poszukiwaniu nocnych sandaczy. Wytypowaliśmy odpowiednią miejscówkę i zaczęliśmy obławiać jedną z główek.

Zabrałem ze sobą wysłużonego już Guide Selecta BUSTER; długość 213 cm oraz ciężar wyrzutu od 10 do 35 g nie są może książkowymi parametrami na dużą rzekę, ale ja lubię łamać schematy. Na kołowrotku plecionka Invisible Braid 0,12 mm - też wiele przeszła, zawsze mogłem na nią liczyć, czy przy metrowych szczupakach, czy walecznych boleniach mierzących ponad 80 cm.
Przynętami tego wieczoru były gumowe imitacje płoci. Zbroiłem je dosyć lekko główkami V-Point, maksymalnie do 15 g.

VIPER (typ 30)  Główki VIPER nadają się do zbrojenia wszelkiego rodzaju przynęt gumowych w rozmiarach 6–15 centymetrów. W przypadku tych największych zaleca się stosowanie dwuhaczykowej kotwiczki typu 3674R jako tzw. dozbrojki.FOOTBALL (typ 31)  Najnowsza seria główek Dragon V-Point jest przeznaczona głównie do łowienia w opadzie. Taka główka stabilizuje przynętę zarówno podczas opadania jak i po dotknięciu dna.SPEED HD (typ 40)  Nieprawdopodobna moc drutu 3X STRONG w połączeniu z kształtem haka O’Shaugnessy daje efekt w postaci najmocniejszych oferowanych na rynku główek jigowych. Warto podkreślić, że są one przy tym równie ostre i chwytne jak modele wykonane z cieńszego drutu. Nadają się do zbrojenia wszystkich rodzajów miękkich przynęt spinningowych w rozmiarach 10 do 20 centymetrów. W przypadku tych największych zaleca się stosowanie dwuhaczykowej kotwiczki  typu 3674R jako tzw. dozbrojki.SPEED (typ 21)  W serii SPEED zastosowaliśmy drut typu 1X STRONG HeavyDUTY™, ostrzony w technologii UltraPoint™ i dodatkowo pokrywany powłoką policeramiczną BK1 BenchKote. Każdy hak dla dodatkowego zwiększenia wytrzymałości został silnie spłaszczony bocznie na całym odcinku łuku kolankowego (tzw. forged hook – hak kuty). Do idealnego przeniesienia efektu szarpnięcia wędziskiem tak, aby w rezultacie siła wbijająca ostrze działała dokładnie wzdłuż odcinka drutu bezpośrednio poniżej grotu haka.  Jeden z najlepszych haków do łowienia sandaczy.X-FINE (typ 25) Wyrafinowany i delikatny, ale przy tym bardzo sprężysty i mocny drut; dwa mikroskopijne zadziory, umieszczone po przeciwnych stronach trzonka haczyka i kropelkowe, lekko spłaszczone ołowiane dociążenie i specyficzną pozycję oczka zaczepowego.AGGRESSOR (typ 19) Nowa seria główek jigowych V-POINT oparta na najwyższej jakości hakach ULTRAPOINT™, pokrywanych policeramiczną powłoką BK1 BenchKote. Główki AGGRESSOR nadają się do zbrojenia wszelkiego rodzaju przynęt gumowych w rozmiarach 6–15 centymetrów. W przypadku tych największych zaleca się stosowanie podwójnej kotwiczki typu 3674R lub krótkiej dozbrojki z kotwicą na przyponie stalowym lub żyłkowym.’
Dozbrojki sandaczowe Krótkie przypony z niewielką kotwiczką, przeznaczone do dodatkowego uzbrojenia małych i średnich gum sandaczowych. Wykonane z żyłki nylonowej o wytrzymałości 8 kg oraz kotwiczki Dragon V-POINT. Znacząco poprawiają odsetek zaciętych ryb w przypadku delikatnych brań ryb, kiedy tylko skubią one przynętę od strony ogonka. Można je również stosować przy połowie okoni. Oferowane w trzech długościach, od 4 do 6 centymetrów.Dozbrojki sandaczowe Krótkie przypony z niewielką kotwiczką, przeznaczone do dodatkowego uzbrojenia małych i średnich gum sandaczowych. Wykonane z żyłki nylonowej o wytrzymałości 8 kg oraz kotwiczki Dragon V-POINT. Znacząco poprawiają odsetek zaciętych ryb w przypadku delikatnych brań ryb, kiedy tylko skubią one przynętę od strony ogonka. Można je również stosować przy połowie okoni. Oferowane w trzech długościach, od 4 do 6 centymetrów.Dozbrojki z korkociągiem Dozbrojki połączone z korkociągiem, ułatwiającym precyzyjne zamontowanie do miękkiej przynęty. Cztery długości, wybrane do gum o wielkości od 15 do 25 cm i cztery wielkości kotwic DRAGON V-POINT, które zapewnią skuteczne zacięcie. Mocny przypon A.F.W. Surfstrand 1x7 o wytrzymałości 27 kg, w czarnej otulinie nylonowej, wytrzyma każdy hol.Dozbrojki stalowe Połączenie kotwic Dragon V-Point i amerykańskich linek A.F.W., przeznaczone do dozbrajania średnich i dużych gum, w celu poprawienia skuteczności zacięć.Dozbrojki stalowe Połączenie kotwic Dragon V-Point i amerykańskich linek A.F.W., przeznaczone do dozbrajania średnich i dużych gum, w celu poprawienia skuteczności zacięć.

Atraktory spinningowe V-Lures SHOCK BITE Atraktory spinningowe znacznie zwiększają skuteczność przynęt nawet podczas połowu gatunków, co do których panuje opinia, że zmysły smaku i powonienia wykorzystują w bardzo małym stopniu (np. okonie, szczupaki).Atraktory spinningowe V-Lures SHOCK BITE Atraktory spinningowe znacznie zwiększają skuteczność przynęt nawet podczas połowu gatunków, co do których panuje opinia, że zmysły smaku i powonienia wykorzystują w bardzo małym stopniu (np. okonie, szczupaki).Atraktory spinningowe V-Lures SHOCK BITE Atraktory spinningowe znacznie zwiększają skuteczność przynęt nawet podczas połowu gatunków, co do których panuje opinia, że zmysły smaku i powonienia wykorzystują w bardzo małym stopniu (np. okonie, szczupaki).Atraktory spinningowe V-Lures SHOCK BITE Atraktory spinningowe znacznie zwiększają skuteczność przynęt nawet podczas połowu gatunków, co do których panuje opinia, że zmysły smaku i powonienia wykorzystują w bardzo małym stopniu (np. okonie, szczupaki).Atraktory spinningowe V-Lures SHOCK BITE Atraktory spinningowe znacznie zwiększają skuteczność przynęt nawet podczas połowu gatunków, co do których panuje opinia, że zmysły smaku i powonienia wykorzystują w bardzo małym stopniu (np. okonie, szczupaki).Atraktory spinningowe V-Lures SHOCK BITE Atraktory spinningowe znacznie zwiększają skuteczność przynęt nawet podczas połowu gatunków, co do których panuje opinia, że zmysły smaku i powonienia wykorzystują w bardzo małym stopniu (np. okonie, szczupaki).Szczypce Przeznaczone do użycia w słodkiej wodzie, wyjątkowo wytrzymałe i wygodne szczypce, dzięki którym wyhaczysz każdą rybę. Wykonane ze stali węglowej. Nr kat. 18096.Nowa odsłona uznanej na rynku plecionki INVISIBLE.Nowa odsłona uznanej na rynku plecionki INVISIBLE.

Przez pierwsze godziny łowienia mieliśmy wiele brań: praktycznie co drugi, trzeci rzut dawał nam kontakt z rybą. Niestety nie udawało mi się zaciąć ani jednej: a to rozszarpana guma tuż przed hakiem, a to ucięty ogonek. Na szczęście miałem ze sobą gotowe dozbrojki od Dragona (współpracuję z Dragonem i jako teamowiec posiadam te rzeczy na wyposażeniu). Nie jestem zwolennikiem dozbrajania gum, ale w tym wypadku nie miałem wyboru…
Po założeniu systemiku nie było już pustych brań. Ryby meldujące się na końcu wędki nie powalały swoimi rozmiarami, były to sandaczyki długości maksymalnie 45 cm.
Brania ustały… Ponad dwie godziny biczowania wody (biczowanie to spinningowanie bez efektu, bez kontaktu z rybą – przyp. red.). Zrezygnowani, postanowiliśmy zwijać się do domu.
„Dobra, ostatni rzut!” – pomyślałem i do dzisiaj sam nie wiem, czy skłoniła mnie do tego magia osławiona ostatniego rzutu i chciałem zaczarować rzeczywistość, czy nieprzemożna chęć złowienia czegoś większego, a może instynkt łowcy podszepnął? Rzuciłem w warkocz, napiąłem zestaw, nurt zniósł gumę na spokojną wodę w międzytamiu. Kilka podbić i nagle potężne uderzenie, nieomal wyrywające kija z ręki. Resztę widać na moim filmie; zapraszam do oglądania! 😊

PS Znów okazało się, że dopóty przynęta w wodzie… wszystko może się zdarzyć.

Matii Krzyku
TEAM DRAGON
fot. z archiwum autora

TOP