Weekend z ProGUIDE X

Szczupaki ostatnio cieszyły mnie głównie na zawodach, a skoro październik na jednym z „moich łowisk” to czas na grube esoxy, więc musiałem sprawdzić czy jeszcze się tam jakieś uchowały.

Pakuję do samochodu wędkę szczupakową i asekuracyjnie okoniówkę – to na wypadek, gdyby szczupaki nie brały. Okoniówka to ProGUIDE X dł. 1,98 m c.w. 1-10 g.
Łódka zwodowana, szybko płynę na moją miejscówkę. Nikogo nie ma!? To dobrze i jednocześnie źle, bo ostatnio też nikogo nie było. Skoro nie ma wędkarzy, to może oznaczać, że z rybą będzie cienko. Nie myliłem się. Jestem tu trzeci raz w październiku i poza jednym braniem nie mam kontaktu ze szczupakami. Z pewnością jest około godziny dziesiątej i muszę podjąć decyzję co dalej. Już wiem: płynę na okonie sprawdzić nową wędkę. Po około dwudziestu minutach jestem na miejscu.
W łowisku, w którym chcę poszukać okoni jest głęboko jak na tę wodę, a dokładnie mówiąc jest między 7. a 8. metrem. Na agrafce zapinam dwucalową gumę uzbrojoną w sześciogramową główkę.
Dno jest dość twarde, szczytówka ładnie sygnalizuje opad. Jednak nie ma żadnych brań. Po kilku rzutach zakładam trzycalową gumę uzbrojoną w dziesięciogramową główkę. Myślałem, że taki ciężar główki dla tego kija może być nieodpowiedni, ale spokojnie daje radę. Te dziesięć gramów to – tak mi się wydaje - jest maksimum dla tej wędki. O ile rzucać można cięższymi przynętami, to gorzej jest z podbijaniem przynęty (z dna). Zakładając na przykład 12 gramów po prostu nie mogłem agresywnie podbić gumy.

ProGUIDE X dł. 1,98 m c.w. 1-10 g należy do grupy superlekkich wklejanek okoniowych w zakresie długości od 198 do 275 cm. Akcja spinningów X-Fast. Waga wędzisk w zakresie 100-140 g.

NANO LITE XT60C FD Kołowrotki hybrydowe, zaprojektowane specjalnie do lekkiego spinningu, wyposażone w nowatorską, bardzo płytką szpulę i super lekką, grafitową korbkę, łączące duraluminium z grafitem. Konstrukcja wykonana została według tzw. koncepcji „V”. Korpus i rotor kołowrotka wytwarzane są z superlekkiego materiału grafitowego o nazwie XT60C.Plecionka Momoi OSHIKAGE MOMOI przygotowała plecionkę Oshikage, której średnica jest tak niewiarygodnie mała, że różnica wobec każdej innej linki jest widoczna natychmiast gołym okiem. Takie średnice były dotychczas dostępne tylko w żyłkach nylonowych, ale oczywiście przy dużo mniejszej wytrzymałości. Plecionka posiada bardzo precyzyjny, ciasny splot i świetną gładkość powierzchni. Idealnie nadaje się do lekkiego spinningowania okoni, jazi, kleni, pstrągów. Dostępna w dwóch kolorach.Bodajże w drugim rzucie jest fajne branie. Kijek fajnie pracuje i po chwili w łódce ląduje pierwszy okoń, długości ponad trzydzieści centymetrów. Kolejne rzuty, pstryknięcie i holuję ładną rybę. Na wędce czuć, że ryba jest większa od poprzedniej, jednak przy samej łódce spina się. Klnę pod nosem, ponieważ oczami wyobraźni już widziałem niezłego garbusa.
Kolejne rzuty i kolejne pstryknięcie. Holuję rybę przekonany, że to znowu ładny okoń, a tu niespodzianka - sandaczyk. Czyli, ten poprzedni niby okoń pewnie też był sandaczem - rozmyślam. Wyjmuję z tej miejscówki łącznie chyba pięć sandaczy. Są to nieduże ryby, ale na takim sprzęcie zabawa jest przednia.

Drugiego dnia kija na szczupaki nie zabrałem, ponieważ postanowiłem cały dzień bawić się z okoniami. Okonie mogą być wszędzie. Płynę powoli i na echosondzie wypatruję ryb. Są! Specjalistą od echosondy nie jestem, ale jeśli jest ławica jakichkolwiek ryb, to mogą się tam kręcić drapieżniki. Zatrzymuję się i pierwsze rzuty potwierdzają moją teorię. Czterogramowe główki z gumami dwu- i trzycalowymi okonie smakują w każdym rzucie. Zakładam nawet gumki długości około dziesięciu centymetrów i też są brania. Kilka trzydziestaków udaje się przechytrzyć.
Po jakimś czasie zmieniam miejscówkę i w nowym miejscu też są brania. Kolejne pstryknięcie i jest ładna ryba. Myślę sobie wtedy: „Oj, będzie czterdziestak…” Jednak po chwili coś mi tu nie pasuje; okoń z pewnością inaczej by walczył. No tak, to szczupak. Bałem się, że przegryzie fluorocarbon, ale zapięty był delikatnie i po chwili jest w podbieraku. Doławiam jeszcze kilka okoni i pora wracać.

Podsumowując wędka Dragon ProGUIDE X dł. 1,98 m c.w. 1-10 g z plecionką Momoi Oshikage Line 0,064 mm to naprawdę dobry zestaw okoniowy do łowienia na lekko. Nie trzeba się bać przyłowów, zestaw spokojnie wytrzyma. A plecionka, pomimo tego, że ma wytrzymałość tylko 2 kg jest mocnym elementem tego zestawu. Nie wyobrażam sobie teraz innej plecionki do łowienia okoni.
Spinningowałem tym zestawem również z brzegu i byłem mile zaskoczony osiąganym dystansem zarzucanych przynęt.

Tomasz Sieński
TEAM DRAGON

TOP