Sandacze 10 m pod kilem

Każdy, kto choć raz łowił sandacze ma w pamięci te magiczne pstryki. Wszyscy chcemy je mieć jak najczęściej, ale co z wędkarzami, którzy nie mają płytkich sandaczowych jezior lub zbiorników zaporowych w pobliżu miejsca zamieszkania?

Tym wędkarzom pozostaje łowienie w głębokich jeziorach i nierzadko z krystaliczną wodą. Znamy zmienne zachowanie sandaczy względem przynęt, co sprawia, że nawet w łowiskach z dużą populacją tych drapieżników ciężko je zadowolić lub przechytrzyć. Po wielu wyjazdach i próbach łowienia jesiennych jeziorowych sandaczy doszedłem do subiektywnych wniosków, którymi się z Wami podzielę.

Aby nie tracić czasu i nie błądzić po omacku po wodzie o zmiennej głębokości, warto zaopatrzyć się w echosondą. Co do jej jakości, ceny itp. parametrów nie ma większych wymagań (w kontekście łowienia sandaczy), zgodnie z zasadą „każda echosonda jest lepsza od jej braku”. Wystarczy jedynie dobrze się z nią zapoznać i oswoić z zapisami.

Jesień to dobry moment na odnalezienie zgrupowań białorybu i towarzyszących im drapieżników. Powstaje nam jedynie dobrze się orientować w głębokości, ponieważ jest kluczową informacją. To ona wymusza zastosowanie różnych technik dla osiągnięcia zamierzonego celu. Dla mnie, podstawowymi technikami są klasyczna główka i drop shot.

Seria NanoCORE to wędziska spinningowe i castingowe o długości od 6 do 8 stóp, przeznaczone przede wszystkim do połowu z łodzi, techniką opadu lub drop shot, na małe i średnie przynęty miękkie (4–15 cm). Zakres c.w. wędzisk od 1-12 g do 14-35 g. Akcje wędzisk: X-Fast, Fast.Seria NanoCORE to wędziska spinningowe i castingowe o długości od 6 do 8 stóp, przeznaczone przede wszystkim do połowu z łodzi, techniką opadu lub drop shot, na małe i średnie przynęty miękkie (4–15 cm). Zakres c.w. wędzisk od 1-12 g do 14-35 g. Akcje wędzisk: X-Fast, Fast.Seria NanoCORE to wędziska spinningowe i castingowe o długości od 6 do 8 stóp, przeznaczone przede wszystkim do połowu z łodzi, techniką opadu lub drop shot, na małe i średnie przynęty miękkie (4–15 cm). Zakres c.w. wędzisk od 1-12 g do 14-35 g. Akcje wędzisk: X-Fast, Fast.MILLENIUM FL - wędziska jigowe z pełną szczytówką W tej serii można znaleźć mocne kije jigowe o zróżnicowanej długości do łowienia sandaczy, ale także okoni, wtedy, gdy ze względu na duże głębokości potrzebne jest większe obciążenie przynęty. Kolejnymi modelami w grupie SL są wędki dropshotowe oraz bardzo specjalny kij sandaczowy o nazwie EasyTouch, który jest w stanie pokazać najdelikatniejsze brania sandaczy.

Technika z klasyczną główką wymaga zastosowania dwóch wędek: jednej z dość cienką plecionką średnicy 0,08 – 0,10 mm i spinningu c.w. do 25 g z „szybkim” dolnikiem, drugiej – z plecionką średnicy 0,12 mm i spinningiem do 35 g c.w.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, na pierwszym zestawie można szybko zejść na dużą głębokość bez zastosowania dużego obciążenia i zaprezentować przynętę w sposób względnie finezyjny. Drugi zestaw daje możliwość zastosowania tzw. trzęsienia ziemi, bo i takie prowadzenie czasem działa w jesienne dni.

W przypadku klasycznego spinningu zawsze posiadam główki jigowe oraz czeburaszki z hakami. Przynęty prezentowane za pomocą czeburaszki potrafią skusić niejednego sandacza, gdyż zachowują się one przy prowadzeniu w sposób niestandardowy: opadają inaczej i kolebią się na boki.

Wielkość przynęt, którymi posługuję się jesienią oscyluje w przedziale 10-15 cm, mam bowiem przekonanie, że duże drapieżniki mają ochotę na konkretne kąski. Dotyczy to zarówno sandaczy jak i szczupaków.

SILK TOUCH - miękka jak jedwab 8-splotowa plecionka do metody spinningowej i castingowej wytworzona w 100% z włókien HPPE najwyższej jakości. Powierzchnia tej linki poddana została specjalnemu procesowi obróbki termicznej, poprawiającemu jej gładkość i stwarzającemu wrażenie miękkości.SILK TOUCH - miękka jak jedwab 8-splotowa plecionka do metody spinningowej i castingowej wytworzona w 100% z włókien HPPE najwyższej jakości. Powierzchnia tej linki poddana została specjalnemu procesowi obróbki termicznej, poprawiającemu jej gładkość i stwarzającemu wrażenie miękkości.FISHMAKER v.2 Plecionki Dragon Fishmaker v.2 przygotowane zostały przez firmę Momoi jako linki głównie do delikatnych metod połowu, takich jak boczny trok, swimbait, drop shot czy popularne łowienie z opadu. W każdym z tych przypadków jej elastyczność i jedwabiście gładka powierzchnia pozwalają łowić perfekcyjnie i z poczuciem pełnego komfortu.INVISIBLE CLEAR Odznacza się poza tym bardzo wysoką wytrzymałością statyczną i dynamiczną – zarówno liniową, jak i na węźle, a doskonała gładkość powierzchni umożliwia łatwe, dalekie i precyzyjne rzuty. Jej absolutny brak rozciągliwości pozwala na pewne zacięcia z dużej odległości i na głębokich łowiskach.INVISIBLE VANISH RED Druga z nowych plecionek, dla których podstawowym celem było zmniejszenie jej widoczności w środowisku wodnym to Invisible VANISH RED. Przeznaczona jest głównie do połowu takich ryb jak sandacze, okonie czy też szczupaki, różnymi technikami spinningowymi.TEAM DRAGON Najnowsze plecionki Team Dragon zostały wyprodukowane przez japoński koncern Momoi. Pokryte są ochronną warstwą teflonu i charakteryzują się wyjątkowo ciasnym splotem, relatywnie dużą sztywnością i niemal zerową rozciągliwością. Dzięki tym cechom są wręcz idealne jako linki spinningowe, do wykorzystania w niemal każdych warunkach.INVISIBLE FLUOROCARBON Najwyższej jakości przezroczysta żyłka fluorocarbonowa produkowana dla Dragona w Japonii. Przeznaczona na przypony muchowe, strzałowe oraz spinningowe, zarówno te zabezpieczające przynętę przed obcięciem przez szczupaki jak i te, które stosowane są przy łowieniu sandaczy czy pstrągów na plecionki.Fluorocarbon Momoi SOFLEX. Supermocny fluorocarbon MIJ, produkowany w Japonii.
10548NP-RB - hak dropshotowy Mustada, z bardzo krótkim trzonkiem i szerokim łukiem kolankowym. Ulubiony model samego Kevina VanDama.10548NP-RB - hak dropshotowy Mustada, z bardzo krótkim trzonkiem i szerokim łukiem kolankowym. Ulubiony model samego Kevina VanDama.0488NP-GR Crab Claw Małe haki do dropshota i do połowu z małymi główkami wymiennymi.10546NP-BN Dropshot Haki dropshotowe do mniejszych przynęt. Wielkości: 2, 4, 6.32807NP-BN Aberdeen Flippin` Hook Haki do połowu z główkami wymiennymi, bardzo wygodne pod względem sposobu zbrojenia gumy. Dzięki prostemu trzonkowi umożliwiają wprowadzenie w gumę od strony ogona w kierunku przedniej części przynęty. Wyposażone w delikatne mikro zadziory poprawiające trzymanie przynęty.SPEED V-POINT to jedna z najlepszych główek (o wspaniałej ciętości i chwytliwości tej główki decyduje specjalnej konstrukcji hak) do łowienia sandaczy i innych ryb o bardzo twardych szczękach.91768S18 Power Lock Plus™91768S18 Power Lock Plus™91768UB18 Power Lock Plus™ Swimbait z przesuwanym obciążeniem.
Ryobi ARCTICA Ciekawie zaprojektowane od strony designerskiej krótkie wędki spinningowe i castingowe 1- i 2-częściowe, przeznaczone do połowu okoni (c.w. 8–17 g) oraz szczupaków i sandaczy z łodzi (c.w. 12–30 g). Agresywny, pomarańczowy kolor pianki EVA, którą jest wykończony dolnik.Ryobi ARCTICA Ciekawie zaprojektowane od strony designerskiej krótkie wędki spinningowe i castingowe 1- i 2-częściowe, przeznaczone do połowu okoni (c.w. 8–17 g) oraz szczupaków i sandaczy z łodzi (c.w. 12–30 g). Agresywny, pomarańczowy kolor pianki EVA, którą jest wykończony dolnik.Ryobi ARCTICA Ciekawie zaprojektowane od strony designerskiej krótkie wędki spinningowe i castingowe 1- i 2-częściowe, przeznaczone do połowu okoni (c.w. 8–17 g) oraz szczupaków i sandaczy z łodzi (c.w. 12–30 g). Agresywny, pomarańczowy kolor pianki EVA, którą jest wykończony dolnik.

Jeśli chodzi o drop shot, to jest to technika stosowana przeze mnie wówczas, kiedy ryby nie współpracują z klasycznym zestawem. Moje preferencje co do sprzętu wykorzystywanego w tej technice są następujące: wędzisko dł. 2,28-2,40 m do 28 g lub 35 g wyrzutu z czułą szczytówką, dobrej jakości fluorocarbonem grubości 0,30 mm z przeznaczeniem na przypon, dobrą plecionką średnicy 0,10-0,12 mm i bardzo ostrymi hakami. Preferowana długość przynęt wynosi od 12 cm do 17 cm. Poprzez dłużej trwającą manipulację przynęty w pobliżu drapieżnika, ryby nawet 50-centymetrowej długości nie mają problemu z połknięciem gumy długości 17 cm. Dużą rolę w skuteczności łowienia odgrywa poznanie łowiska.

Pamiętajcie o najważniejszej kwestii: zawsze na takiej głębokości liczę się z przyłowami szczupaków, dlatego używam przyponów stalowych, które w mojej ocenie nie robią różnicy sandaczom. Po drugie, zawsze używam dokręcony hamulec kołowrotka, ale po zacięciu ryby luzuję go w takim stopniu, aby holować ją powoli. Ryby wyciągnięte z głębokości 10-13 m za pomocą bardzo wolnego holu bez problemu odpływają do swojego domu, nie wykazując objawów dekompresji.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w jesiennych połowach!

Łukasz „Łukaszorek” Zardzewiały
Team Dragon ELSPIN Elbląg

TOP