Rodzinne wakacje wędkarza

Od czasu do czasu odczuwam potrzebę wygrzania starych kości nad ciepłym oceanem. Nie są to jednak wyjazdy typowo wędkarskie, a rodzinne wakacje. Na wędkowanie najczęściej nie pozostaje za dużo czasu. Postaram się Wam doradzić, co zabrać ze sobą i gdzie szukać ryb podczas rodzinnych wakacji w ciepłych krajach.

Przede wszystkim musimy wygospodarować w bagażu głównym trochę miejsca na nasz sprzęt. Nie jest to trudne, gdyż bagaż główny może ważyć maksymalnie 20 kg (na dalszych trasach 16 kg), a nie potrzebujemy naprawdę wielu ubrań i butów.

Moje wędzisko

Od kilku lat moim podstawowym wędziskiem podróżniczym jest Team Dragon Salmon Voyager, czteroczęściowy kij długości 2,90 m i c.w. do 60 g. Kij w sztywnej tubie (długości 84 cm) bez problemu mieści się w moim głównym bagażu. Do tego kołowrotek odporny na słoną wodę wielkości 4000. W 2020 r. w ofercie Dragona pojawił się ciekawy kołowrotek klasy SW (Salt Water), a mianowicie Sea Fighter H.D. Jeżeli nie mamy młynka odpornego na słoną wodę, możemy użyć każdego „zwykłego” kołowrotka, który po wędkowaniu w słonej wodzie należy przepłukać w bieżącej słodkiej wodzie, a potem wysuszyć w przewiewnym miejscu. Po powrocie do domu warto taki kołowrotek rozebrać, wyczyścić i przesmarować. Słona woda podczas użytkowania nie powinna wyrządzić mu krzywdy.

Team Dragon Z-series Przepiękny, czteroczęściowy „travelek”, o c.w. do 28 g i długości 2,45 metra. Dzięki progresywnej akcji znakomicie pracuje pod plecionką, idealne rozwiązanie na zagraniczne wyjazdy na pstrągi, sandacze, bolenie, kiedy nie do końca wiemy jaki sprzęt zabrać a konieczność przelotu ogranicza ilość sprzętu.Flash XC40P FOUR.Spinn Kiedy na ryby wybieramy się samolotem, nie chcąc półtorametrowej tuby, potrzebujemy właśnie takich wędzisk! Oferowany tu komplet zabezpieczy nas na większości łowisk szczupakowych, sandaczowych i łososiowych. 2 dł.: 2,45 m i 2,75 m, 3 c.w.: 6-25 g, 10-35 g, 18-42 g.Flash XC40P FOUR.Jerk 90 Castingowe wędzisko jerkowe w czterech kawałkach – zaledwie 55 cm w transporcie, a przy tym akcja w żaden sposób nie odbiegająca od modeli jedno- i dwuczęściowych. Dł. wędziska 1,98 m, c.w. 60-90 g.Black Rock II Dwa przepiękne travele o szybkiej akcji i bardzo niskiej masie w stosunku do parametrów użytkowych. W ofercie: dł. 1,95 m i 2,13 m, c.w. 5-25 g i 10-35 g.Black Rock II Dwa przepiękne travele o szybkiej akcji i bardzo niskiej masie w stosunku do parametrów użytkowych. W ofercie: dł. 1,95 m i 2,13 m, c.w. 5-25 g i 10-35 g.TEAM DRAGON FX Seria 4-częściowych muchówek TEAM DRAGON FX to wędziska pozwalające dynamicznie posyłać sznur na duże odległości, a także bardzo wygodnie się przewozić z powodu czteroczęściowego składu zapakowanego w oryginalną wysokiej jakości tubę. W ofercie muchówki w klasach AFTM: 4, 5, 6, 7, 8. Długości: 2,75 m, 2,90 m, 3,05 m.

Linki

Na kołowrotek nawijam pełną szpulę dość mocnej linki. W tej chwili używam (podczas łowienia w Atlantyku w Irlandii i na wakacjach) linki Dragon Guide 8X Rainbow 0,18 mm wytrzymałości ponad 15 kg. Dobrych kilka miesięcy łowienia w oceanie i linka ciągle jak nowa. Może troszeczkę wyblakło kilka jej pierwszych metrów, ale struktura i wytrzymałość linki nie zmieniła się. Spokojnie rozginam albo łamię na zaczepach morskie kotwiczki nr 4!! W północnym Atlantyku bardzo rzadko stosuję przypony z fluorocarbonu. Inaczej sprawa ma się w ciepłych morzach. Tu praktycznie każdy drapieżnik ma ostre zęby i bez problemu radzi sobie z przegryzieniem linki. Fluorocarbon zabezpiecza również nasz zestaw przed przetarciem o ostre krawędzie skał czy koralowce. Używam zawsze Invisible Fluorocarbon 0,45 mm lub 0,50 mm. Przypon z linką łączę przez zwyczajny krętlik, a na końcu zestawu wiążę niezawodną agrafkę z krętlikiem Spinn Lock nr 4 lub 6.

Walizka na wędki i akcesoria, z pudełkami na przynęty Ciekawa konstrukcja tej walizki wprowadza nowy standard pakowania wyposażenia wędkarskiego w samochodzie (przyczepie) czy luku bagażowym na czas podróży. W komorze na wędki zmieści do sześciu spinningów o dwuczęściowym składzie i długości 2,13 m, chociaż za optymalną uznaliśmy liczbę czterech kijów i tyle właśnie można w tej przegrodzie zamocować stabilnie rzepami. Wymiary (dł./szer./wys.): 113 x 16 x 24 cm. Waga bez pudełek: 2810 g.  Plecak obracany typu „BAG” Zaprojektowany tak, by nie ograniczając ruchów zapewnił wędkarzowi zabranie niezbędnych akcesoriów oraz gwarantował dostęp do zawartości w sposób łatwy i błyskawiczny – Bag przesuwa się z pleców na pierś jednym ruchem ręki. Wymiary (dł./szer./wys.): 28 x 12 x 45 cm. Waga: 674 g.Plecak obracany typu „BAG” Zaprojektowany tak, by nie ograniczając ruchów zapewnił wędkarzowi zabranie niezbędnych akcesoriów oraz gwarantował dostęp do zawartości w sposób łatwy i błyskawiczny – Bag przesuwa się z pleców na pierś jednym ruchem ręki. Wymiary (dł./szer./wys.): 28 x 12 x 45 cm. Waga: 674 g.Torba podróżna Bardzo pojemna torba, w którą zmieścimy większość ekwipunku potrzebnego na łowisku, polecana na kilkudniowe wypady wędkarskie. Trzy pojemne kieszenie boczne i jedna mała na drobne akcesoria to dodatkowe atuty – każda z nich jest wystarczająco duża, do zapakowania średniogabarytowego sprzętu. Torba posiada mocny, regulowany pas na ramię i dwa uchwyty boczne. Wymiary (dł./szer./wys.): 70 x 39 x 35 cm. Główna komora: 48 x 30 x 32 cm. Waga: 1385 g.

Przynęty

SEA FIGHTER H.D. FD  Nowy kołowrotek w ofercie. Skrócona specyfikacja: przełożenie 1:5,0, pojemność szpuli 0,30/210 m, waga 295 g, 5 łożysk kulkowych ze stali nierdzewnej, duraluminiowa obudowa, szpula typu long cast wykonana z duraluminium, a także wodoszczelny, wielotarczowy, precyzyjny hamulec przedni z płynną regulacją wielopunktową i węglowymi podkładkami. Pełne zabezpieczenie antykorozyjne całej konstrukcji.TT POWER Ryobi Kołowrotki ROYBI dostępne w ofercie Dragona wciąż zaskakują wędkarzy atrakcyjną relacją jakości, ergonomii i estetyki do ceny detalicznej. Okres gwarancyjny obejmujący te kołowrotki wynosi 5 lat. Wart polecenia m.in. jest kołowrotek TT POWER, potrafiący ze swojej relatywnie niedużej wielkości wyzwolić moc i trwałość. Idealny na wyjazdy na nieznane łowiska. Dostępny w 6 wielkościach.Przynęty muszą być przede wszystkim bardzo lotne. Nad oceanem ciągle wieje… Często będziemy rzucać pod silny wiatr. Zabieram ze sobą kilka 25-gramowych Madmanów i Vario Spoon’ów. Najlżejsze pilkery Dragona Blade (70 g) i Tobiasz (75 g) świetnie latają i prowokują drapieżniki, w tym 9-centymetrowy (24 g) Salmo Wave. Bardzo skuteczne są wszelkie przynęty powierzchniowe. Woblery firmy Strike Pro znalazły się w ofercie Dragona. Kilka modeli woblerów tej firmy wyśmienicie nadaje się do spinningowania w oceanie. Posiadają systemy rzutowe oraz pracują na głębokości nie przekraczającej jednego metra. Niezbędne będą też dobre szczypce, nożyczki do linki i fluorocarbonu.

Co na siebie?

Dużą uwagę zwracam na ubiór. Staram chronić się przed słońcem i wiatrem. Odkryte części ciała smaruję kremem z mocnym filtrem. Ubieram przewiewne bluzy z długim rękawem, np. Mustada (w ofercie Dragona osiem wersji kolorystycznych). Zdecydowanie polecam rękawice i komin Hells Anglers (seria letnia). Używam tego zestawu z powodzeniem już kilka sezonów.
Na głowie zawsze mam przewiewną czapkę np. Dragon 90-005-05 lub 90-016-01 Do wędkowania z plaży lub łagodnych skałek zakładam klapki typu Crocs. Chronią stopy przed zranieniem (uwaga na jeżowce!), a na skałkach są, o dziwo, dość stabilne i nie ślizgają się. W trudniejszym terenie używam solidnych butów trekkingowych.

Bagaż i BAG

Ważne jest by cały sprzęt, a przede wszystkim linki (te na szpuli kołowrotka również), kotwice i haki spakować do bagażu głównego. Tego typu rzeczy nie można przewozić w bagażu podręcznym.
Do przenoszenia naszego arsenału dobry będzie niewielki plecak, ale mnie najlepiej sprawdza się podczas wyjazdów plecak obracany z serii Street Fishing. Jest lekki, w bagażu zajmuje niewiele miejsca. Nosi się go bardziej komfortowo niż plecak, przynęty i akcesoria mam zawsze pod ręką. Dwie wygodne kieszenie do przechowywania uzbrojonych przynęt powodują, że ich zmiana jest prosta i błyskawiczna. Plecak ten nadaje się nie tylko na ryby. Sposób jego noszenia sprawia, że wszystkie rzeczy zapakowane do niego (portfele, paszporty, komórki) są dużo bezpieczniejsze niż w klasycznym plecaku. Zabieramy go na wszystkie wypady i wycieczki.

Podczas wyjazdu z rodziną, na same wędkowanie nie pozostaje dużo czasu. Poza tym w bezpośredniej bliskości hotelu przez cały dzień wszystkie miejsca będą okupowane przez plażowiczów. Na szczęście okazuje się, że najlepsze efekty w połowach drapieżników będziemy mieli przed i zaraz po wschodzie słońca. Wtedy to w bezpośredniej bliskości brzegów pojawiają się większe ryby. Dużo słabsze są wieczory i zachód słońca.

Łowiska

Gdzie szukać drapieżników? Przede wszystkim tam, gdzie głęboka woda dochodzi do brzegów. Czyli przy skałach, umocnieniach brzegu, molach, w portach. Musimy sprawdzić jednak, czy wędkowanie z mola, czy w porcie nie jest zabronione. Warto również zwrócić uwagę, gdzie, jak, na co i kiedy łowią miejscowi wędkarze. Rzucam jak najdalej, przynętę prowadzę szybkim tempem tuż pod powierzchnią wody. Gdy takie prowadzenie nie przynosi efektów zaczynam zmieniać tempo prowadzenia przynęty, od czasu do czasu zatrzymuję przynętę na sekundę, dając jej opadać na napiętej lince. W głębszej wodzie warto dać opaść przynęcie w pobliże dna i szybko sprowadzić do powierzchni wody energicznie szarpiąc wędziskiem.
Po wyholowaniu zdobyczy musimy uważać podczas uwalniania ryb z haczyka. Egzotyczne gatunki będą bronić się nie tylko zębami, ale też szeroko rozpostartymi płetwami z ostrymi kolcami.

Na południu Portugalii i Hiszpanii, Maroku i Kanarach naszą zdobyczą będą bellonowate, Bonito, Sea Bassy, Spotted Sea Bassy, barakudy, Bluefishe, Leerfishe, Amberjacki i wszędobylskie Lizardfishe.
Im dalej na południe tym ilość poławianych gatunków rośnie.
Nie nastawiajmy się jednak na wielkie sukcesy w naszych połowach. Bez dobrej znajomości miejscówek i zwyczajów morskich drapieżników naprawdę ciężko jest złowić coś konkretnego. Pamiętajmy, że jesteśmy na rodzinnych wakacjach, a nie wędkarskiej wyprawie.
Jeżeli jednak wygospodarujemy pół czy nawet cały dzień na wędkowanie, warto skorzystać z usług miejscowych przewodników wędkarskich.
Warto odwiedzić miejscowy targ rybny, a przy okazji zapoznać się z ofertą przewodników wędkarskich.
Zanim wyjedziemy na wakacje, sprawdźmy w Internecie, jakie opłaty za wędkowanie musimy uiścić, aby wędkować zgodnie z obowiązującymi w danym kraju czy prowincji przepisami.

Bardzo dziękuję Kubie Standerze za udostępnienie zdjęć ryb złowionych z wybrzeży hiszpańskiej Andaluzji i Maroku.

Tomasz Ekert
TEAM DRAGON

TOP