Plecionka Silk Touch 8X NEON

Oferta plecionek spinningowych jest ogromna. Wyszukanie pośród nich linki, która spełni każde lub przynajmniej większość oczekiwań wcale do łatwych zadań nie należy. Na tegoroczne szczupaki wybrałem plecionkę Silk Touch 8X NEON 0,14 mm, wytrz. 13,80 kg.

Ogólnie jednak, dzisiaj sprzęt ma dobrą jakość niezależnie, czy plecionka np. kosztuje 200 zł czy 80-90 zł – dobre są obie.Wielu wędkarzy powie, że linka gruba i mocna jak na nasze warunki. Z całą pewnością do słabych nie należy. Fakt, że wybrałem taką wytrzymałość nie znaczy, że liczyłem na szczupaki w granicach dwudziestu kilogramów. Jednak, jeśli chodzi o zaczepy sprawa ma się zupełnie inaczej. Bezsprzeczny fakt, że ubywa nam wód zmusza wędkarzy do szukania nowych miejsc. W rzekach szczególnej presji poddane są odcinki o większej głębokości. Dotyczy do zwłaszcza mniejszych rzek, gdzie najliczniejsze odcinki płycizn przeplatane są z rzadziej występującymi odcinakami głębszymi. Niektóre z tych głębszych odcinków są oddalone od miejsc zamieszkania wędkarza i mniej znane, dlatego tu, żeby zmniejszyć straty w przynętach należy użyć mocnej linki głównej.

SILK TOUCH 8X – miękka jak jedwab 8-splotowa plecionka do metody spinningowej i castingowej wytworzona w 100% z włókien HPPE najwyższej jakości. Powierzchnia tej linki poddana została specjalnemu procesowi obróbki termicznej, poprawiającemu jej gładkość i stwarzającemu wrażenie miękkości.

Dokonując wyboru m.in. pod tym właśnie kątem, czyli wytrzymałości i bezkompromisowego używania w trudnych warunkach, skompletowałem zestaw na szczupaki. Miała go charakteryzować moc, pewność w użyciu i niewzbudzanie żadnych obaw o sprzęt. Czyli, jak się coś zniszczy, to kupi się nowe. Ogólnie jednak, dzisiaj sprzęt ma dobrą jakość niezależnie, czy plecionka np. kosztuje 200 zł czy 80-90 zł – dobre są obie, natomiast ta za 200 zł – bardzo dobra i specjalistyczna.

SILK TOUCH 8X NEON Główne cechy SilkTOUCH 8X Neon: - nieprawdopodobnie miękka i delikatna w dotyku; - doskonale widoczna na tle wody i nieba; - perfekcyjnie okrągła w przekroju; - pozwala na dalekie i precyzyjne rzuty; - ma zerową rozciągliwość; - oferuje doskonałą czułość w zestawie spinningowym; - praktycznie nie absorbuje wody.Plecionka jest prawidłowo opisana pod względem wytrzymałości, o czym świadczy szeroki zbiór wyprostowanych główek jigowych (na zdjęciu). Ten fakt mówi sam za siebie. Na zdjęciu widoczny jest SELF-MADE Dragon - zestaw do samodzielnego robienia przyponów ochronnych.Jak ważna jest plecionka czy żyłka podczas łowienia wiedzą wszyscy wędkarze. Dlatego nie chciałem nadto oszczędzać podczas wyboru i zakupu. Wybierałem plecionkę z średniej półki cenowej. Znalazłem Dragon Silk Touch 8X NEON. Jest to plecionka ośmiosplotowa z włókien HPPE. Lubię dobrze widzieć linkę podczas pochmurnych jesiennych dni, dlatego zdecydowałem się na ten właśnie kolor. Dzięki obróbce termicznej linka jest miękka i delikatna w dotyku. Mimo to bardzo odporna mechanicznie na działanie czynników zewnętrznych. Praktycznie nie absorbuje wody, co pozwala bez wysiłku na oddawanie dalekich i celnych rzutów. Linka ma okrągły przekrój. Jak większość dobrych plecionek jej rozciągliwość jest zerowa, co daje doskonałą czułość podczas spinningu.

Plecionka jest prawidłowo opisana pod względem wytrzymałości, o czym świadczy szeroki zbiór wyprostowanych główek jigowych. Ten fakt mówi sam za siebie. Dodam, że nie używam na szczupaka przynęt-maleństw. Podstawą są gumy od 10 cm w górę. Do rozpoczęcia szczupakowej części sezonu jeszcze trochę czasu zostało, więc jeśli ktoś potrzebuje i szuka dobrej plecionki - polecam Silk Touch 8X NEON.

Krzysztof Kloc

TOP