Zanęta musi pracować

Zanęta feederowa błyskawicznie pracuje, dosłownie w pierwszych sekundach po zanurzeniu. O zanęcie rzecznej tego nie można powiedzieć. 2,3) „Gdy zanęta feederowa odsłoniła przynętę i jest gotowa do złowienia wielkiej ryby, zanęta rzeczna dopiero uwolniła wierzchnią warstwę.  Na kolejnych 4 zdjęciach widać moment, gdy kulka pływająca ostatecznie odrywa się od masy zanętowej i wykonuje ruch wstający – to właśnie ten ruch jest najważniejszym czynnikiem wabiącym ryby i ostatecznie prowokuje rybę do pochwycenia przynęty. Na sąsiednim koszyku nic takiego nie może się wydarzyć, bo schowana tam przynęta nie ma szans na uwolnienie się.W koszyczku po lewej stronie znajduje się zanęta Dragona przeznaczona do feedera, w koszyczku po prawej stronie znajduje się zanęta rzeczna innego producenta, przeznaczona do łowienia z dna w postaci kul. W wędkarskiej praktyce bardzo często te obie zanęty traktuje się zamiennie licząc na dobre wyniki… W artykule opublikowanym bodajże w 2013 r. na stronie www Dragona pisałem:
„Dobór zanęty do łowiska i techniki łowienia najczęściej decyduje o ilości złowionych ryb, a także o bezcennej satysfakcji i przyjemności, jaką wynosi z łowiska wędkarz. Zanętę można wykorzystać w łowieniu na różne sposoby, jednak w każdym przypadku musi poprawnie pracować. Poprawnie, czyli odpowiednio do swojego przeznaczenia i wg życzenia wędkarza. Wtedy zanęta pomaga, a nie przeszkadza w łowieniu.”
Dzisiaj mamy 2020 r. i z otrzymywanej korespondencji od Was, a także z lektury internetowych wypowiedzi na różnych grupach, zauważam (niestety) aktualność tego tematu.

Producenci zanęty wędkarskiej starają się określić wąski zakres zastosowania zanęty, co jest bardzo pomocne podczas wybierania odpowiedniej do naszego wędkowania. Teraz mamy nieco więcej czasu na teorię wędkarską, więc zachęcam Was do czytania porad doświadczonych wędkarzy gruntowych i utytułowanych zawodników. Sposób użycia zanęty ma często decydujący wpływ na wynik łowienia.
Wspomniany artykuł z 2013 r. dostępny TUTAJ.
Przy tej okazji, zachęcam do obejrzenia filmów z Szymonem Ciachem w roli głównej, który wyjątkowo skrupulatnie i pracowicie demonstruje przygotowanie zanęty do łowienia feederem.

W koszyczku po lewej stronie znajduje się zanęta Dragona przeznaczona do feedera, w koszyczku po prawej stronie znajduje się zanęta rzeczna innego producenta, przeznaczona do łowienia z dna w postaci kul. W wędkarskiej praktyce bardzo często te obie zanęty traktuje się zamiennie licząc na dobre wyniki…

Waldemar Ptak

 

TOP