Przegląd oferty wędzisk MegaBaits do metody spławikowej

Czego oczekuję od matchówki? Przede wszystkim powinna zagwarantować mi komfortowe wędkowanie w zbiornikach z wodą stojącą lub o lekkim uciągu, w których nie brakuje roślinności nawet aż do jesieni.

Owa roślinność stanowi niejednokrotnie przeszkodę podczas holu ryby, z którą często musimy sobie poradzić w pojedynkę. Na muliste jeziora uwielbiane przez liny i karasie polecić mogę lekką odległościówkę o szybkiej, płynnej akcji podczas połowów wielu gatunków ryb spokojnego żeru, nie tylko walecznych linów czy dużych leszczy. Warto zwrócić uwagę na te z ciężarem wyrzutu do 12-15 gramów. W zależności od potrzeby możemy sięgnąć po kij długości 3,6 m lub 3,9 m, oczywiście w przypadku gdy jest to w miarę płytki zbiornik. Jeśli nasze łowisko jest głębsze, to nie bójmy się sięgnąć po wędzisko w długości 4,2- 4.5 m, gdyż wyłącznie ułatwi nam to wędkowanie i dostęp do żerujących ryb przy samym dnie w zanęcie. Wędkarze sięgają najchętniej jednak po te powyżej 4 m. Wędzisko typu match pod obciążeniem powinno przechodzić w kształt paraboli, a mimo to umożliwi szybkie zacięcie ryby oraz płynny hol. Pora poruszyć temat stoperów. Faktem jest to, że nawet najmniejsze gumowe mogą zaklinować się w przelotce. Aby tego uniknąć, sięgnijmy po stopery sznurkowe. Gumowe zastosować można z powodzeniem w wędzisku typu float (spławikówce, zazwyczaj teleskopowej z większymi przelotkami). Match to nie tylko wędziska z c.w do 15 gramów. Są również modele z ciężarem wyrzutu oscylujacym w granicy 20-25 gramów, a nawet i powyżej 30 do dalekich rzutów oraz do połowów dużych ryb. Są zdecydowanie sztywniejsze, więc jeśli nie potrzebujemy takiego zapasu mocy w naszym wędzisku, sięgnijmy po te najbardziej dopasowane do naszych potrzeb, a wtedy hol nawet najmniejszej ryby da nam frajdę. Dostępna oferta odległościówek Mega Baits gwarantuje dopasowanie do rozmaitych oczekiwań każdego wędkarza. Ważne są również podstawowe parametry użytkowe takie jak długość wędziska, ciężar wyrzutu oraz rodzaj akcji. Posiadając wiedzę w tym zakresie zdecydowanie łatwiej będzie nam wybrać optymalne wędzisko umożliwiające komfortowe łowienie podczas wielu godzin nad wodą podczas sprzyjającej pogody lub gdy wiatr nie daje o sobie zapomnieć. Na szczęście do auta spakować mogę więcej wędzisk, niż to jest potrzebne. Zasada jest jednak prosta: wolę zabrać o jedną wędkę za dużo, niż za mało. „Nadwyżka” da mi możliwość ewentualnej zmiany taktyki nad wodą, gdyż nie jestem w stanie przewidzieć metody, która okaże się na danym łowisku najskuteczniejsza. Smukłe, lekkie i mocne matchówki znajdziemy w serii Black Shadow. Wytrzymałość blanków pozwala stosować mi te wędki również do połowu kilkukilogramowych karpi. Mega Baits Black Shadow to 4 wędziska w długościach od 3,6 m aż do 4,5 m w trójskładzie do 20 gramów. Drugą serią nasadówek, bardziej rozbudową, są matchówki Tactix dostępne w 3 wariantach ciężaru wyrzutu: do 15, 25 oraz 35 gramów.

Match a float

Wędziska do metody odległościowej różnią się od teleskopowych spławikówek tym, że najczęściej występują w formie 3-składowych nasadówek i mają znacznie większą liczbę mniejszych przelotek. Trafiają się również bardziej profesjonalne wędziska w typie float również w formie 3-składu, jednak wielkość przelotek oraz ich ilość odbiega od standardów przyjętych przy matchu. Po tej cesze łatwo rozpoznamy te dwa rodzaje wędzisk od siebie bez najmniejszego zawahania. Teleskopowy float cechuje się inną pracą wędziska. Łączenia segmentów potrafią dość mocno usztywnić całe wędzisko, jednak nie oznacza to dyskwalifikacji. Nowościami na 2020 rok w segmencie wędzisk w typie float, które mogę polecić, są dwie serie: Tactix Float w długości 4,2 lub 4,5 m (również bardzo lekkie i perfekcyjnie wyważone) oraz Compact Match 25 i Float 40. Zwolennikom wędzisk nasadowych z nieco większymi przelotkami niż przy matchówce zaproponować mogę model Mystery Float 25.

Patrycja Tykwinska

TOP