Nowość 2015 - spinningi Vertical

SPIS TREŚCI

Łowienie ulubionych gatunków ryb wędkarz rozpoczyna już w chwili planowania zakupu sprzętu, który jego zdaniem pomoże na łowisku.

Odrzański sandacz holowany na blanku Vertical, złowiony na grubej wodzie.W naszych realiach wędkarskich i pogodowych tym czynnościom poświęca się miesiące zimowe; swoją drogą innego wyjścia nie ma z uwagi na obowiązujący okres ochronny niemal wszystkich gatunków ryb. A już szczególnie dotyczy to łowienia sandaczy, szczupaków i sumów.
Nie bez kozery wspominam o tych rybach, ponieważ właśnie do ich spinningowania Dragon przygotował bardzo fajną nowość: spinning Vertical. Technika wertykalnej prezentacji przynęty przynosi znakomite efekty głównie podczas łowienia sandaczy, czyli ryby najchętniej poławianej. Na marginesie zasugeruję, aby nie mylić zakazanej techniki łowienia wykonywanej poprzez ciągłe podnoszenie i opuszczanie z intencją „szarpania” ryb z techniką wertykalej prezentacji np. rippera sandaczowi. Niestety, zapis dotyczący wędkarzy i wertykalnej prezentacji jest oględnie napisany i więcej czyni zamieszania, niźli umożliwia czerpanie radości z fajnej i trudnej techniki łowienia. Na szczęście są łowiska poza Polską, gdzie można stosować technikę wertykalnej prezentacji bez obawy o niemiłą przygodę ze „złą interpretacją” zapisu. Wróćmy do wędzisk, ponieważ doskonale nadają się do użycia przy technikach jigowania i klasycznego spinningowania.

Daro Mrongas swoje łowiska zna wybornie, z przyjemnością i skutecznie używał spinningu Vertical.

Okazję do zaznajomienia się z wędziskami miałem na Odrze, wędkując przez kilka dni z rzędu wraz z Daro Mrongasem. To dobry wędkarz, a przy tym życzliwy i chętnie odpowie na Wasze pytania dotyczące wędziska Vertical. Bez trudu znajdziecie Darka na Facebooku lub możecie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a ja przekażę pytania.

Dobrana czwórka: Daro, szczupak, spinning Vertical i guma V-Lures.Blanki są udane, ambitnemu wędkarzowi dają duże możliwości, ułatwiają spinningowanie w najróżniejszych zakamarkach dużej rzeki, ich długość predysponuje je do użycia z pokładu łodzi. Także są użyteczne podczas głębokiego brodzenia. To niezwykle przyjazne wędziska, blanki są szybkie i dynamiczne, zarazem nie są pozbawione odpowiedniego ugięcia pod holowaną rybą. Pojedynek z waleczna ryby jest dla wędkarza przyjemnością, „zero” stresu i w tym przypadku wiele zawdzięczamy blankowi.

Cała rodzina Vertical (8 modeli) to krótkie wędziska w wersji casting i spinning. Pojawią się w sklepach już w kwietniu. Oferowane będą w średnim przedziale cenowym, w przybliżeniu na poziomie 350 – 390 zł. W rodzinie 8 wędzisk można odnaleźć prawdziwą perełkę, Vertical HD Jig 56, c.w. 21 – 56 g - wędzisko obsługujące przynęty o masie już od 10 g. To wymarzony spinning dla łowców znad Odry, Wisły i Bugu oraz wędkujących w głębokich i zasobnych w ryby jeziorach.

Podkreślić ważną cechę tych blanków: dedykowane do wertykalnego łowienia nie sprawią zawodu w klasycznym spinningowaniu. Przewidując wyposażenie się w „coś” do łowienia drapieżnych ryb, zdecydowanie warto zaczekać do początku kwietnia, aby obejrzeć Vertical Dragona.

Waldemar Ptak


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP