Łowiąc z plaży

SPIS TREŚCI

Pogoda dla łowiącego z plaży ma tylko dwa oblicza: wieje od morza i nie można łowić oraz słabo wieje i można łowić.

Zimna woda i zimny wiatr znad morza lub dużego jeziora potrafi w godzinę „ostudzić” wędkarza. Na zdjęciu Mariusz Bizewski wraca na plażowe stanowisko po zarzuceniu zestawu. Wychodząc w morze celem zarzucenia wędkarz jest dodatkowo narażony na zamoczenie.

Na plaży morskiej jest już bardzo zimno, odczuwają to spacerowicze i surfcastingowcy, oczekujący brań podczas zasiadek. Rybom bałtyckim zimno nie przeszkadza, więc warto urządzać zasiadki. Na wychłodzenie najbardziej narażone są dłonie – zwilgotniałe od wody morskiej szybko tracą ciepło, oraz głowa – powszechnie wiadomo, że przez odkrytą głowę tracimy bardzo dużo ciepła. Jeśli dłonie nam zmarzną, to poza nielicznymi przypadkami nie grozi to chorobą czy powikłaniami; co najwyżej zgrabiałymi palcami nie zawiążemy kolejnego przyponu i nie otworzymy termosu z ciepłym napojem. Gorzej będzie, gdy przemarzniemy począwszy od głowy, wtedy prawdopodobnie rozchorujemy się i nawet możliwe będą powikłania z zapaleniem zatok. Mając to na uwadze pomyślmy o odpowiednim nakryciu głowy. Polecam użycie czapki z daszkiem, bo nawet w zimny dzień trzeba chronić oczy przed nadmiarem światła, rozproszonego przez gromadzące się chmury lub słonecznego. W ofercie Dragona z łatwością znajdziemy kilka czapek idealnie pasujących na plażowe, jesienne wędkowanie (powiększ zdjęcie, by przeczytać opis):

Czapka uszyta z bardzo mocnego materiału, nie przepuszcza wiatru, a w środku wyściełana jest materiałem ocieplającym, miłym w dotyku. Nauszniki można swobodnie opuszczać, są na tyle duże, że okrywają głowę i sięgają szyi. W tej czapce wędkował Mariusz Bizewski podczas naszego spotkania i był zadowolony z nakrycia głowy. Nr katalogowy 90-092-02. Cena detaliczna bardzo przystępna.Ciepła czapka z elastycznym nausznikiem, nieco płytsza, nadaje się raczej na bezwietrzną pogodę. Trwały, mocny materiał. Nr katalogowy 90-095-01. Cena detaliczna bardzo przystępna.Lekkie, przewiewne i dobrze trzymające ciepło czapki. Idealne na zimną i bezwietrzną pogodę, dla osób używających przewiewnej odzieży. Nadają się na pogodę o zmiennej temperaturze, np. w słońcu staje się zbyt ciepło, a gdy słońce zasłonięte zostanie chmurami – zimno. Nausznik zapinany jest na zatrzask metalowy typu napa. Nr katalogowy 90-097-01 (niebieska) i 90-097-02 (szara – dwa rozmiary M i L). Cena detaliczna bardzo przystępna. Lekkie, przewiewne i dobrze trzymające ciepło czapki. Idealne na zimną i bezwietrzną pogodę, dla osób używających przewiewnej odzieży. Nadają się na pogodę o zmiennej temperaturze, np. w słońcu staje się zbyt ciepło, a gdy słońce zasłonięte zostanie chmurami – zimno. Nausznik zapinany jest na zatrzask metalowy typu napa. Nr katalogowy 90-097-01 (niebieska) i 90-097-02 (szara – dwa rozmiary M i L). Cena detaliczna bardzo przystępna.

Zimowe czapki tzw. lekkie. Bardzo wygodne w noszeniu na łowisku i w przestrzeni miejskiej, podczas spotkania Street Fishing lub w klubie wędkarskim. Zimowe czapki tzw. lekkie. Bardzo wygodne w noszeniu na łowisku i w przestrzeni miejskiej, podczas spotkania Street Fishing lub w klubie wędkarskim.

Aby ochronić palce i dłoń przed wyziębieniem warto ubrać rękawice. Dla wędkarza wybór jest o tyle trudny, że musi zdecydować jakiego typu rękawicę wybrać: przemakalną z wełny, neoprenową nieprzemakalną z pełnym palcem, neoprenową nieprzemakalną bez palców. Neopren to cudowny materiał; na sucho świetnie chroni dłoń, a gdy zostaniemy zmuszeni zamoczyć rękę sięgając po rybę – mokry szybko ogrzewa się od strony skóry i już po minucie zatrzymuje dosyć ciepła, aby wilgotny nie wyziębił dłoni.


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP