Lądowanie w siatce

SPIS TREŚCI

Podebranie ryby dłonią ma swój urok, ale to nie jedyny sposób lądowania. Używam podbieraka i mimo jego wad – polecam właśnie ten sposób finalizowania holu.

Można toczyć długie dysputy nad wyższością podbieraka, albo nad wyższością dłoni użytej do lądowania ryby. Oczywiście i jeden, i drugi sposób ma wady negatywnie odczuwalne przez rybę, dlatego tak ważnym jest właściwa technika lądowania bez względu na sposób. Jednak największym zagrożeniem dla ryby jest zerwanie jej z przynętą bądź dosłownie miażdżący uścisk części miękkich ciała (brzuch). Szkoda, że wielu wędkarzy traci głowę w chwili podbierania i nie pamięta o bezpieczeństwie ryby. Przy każdej okazji nadmieniam, że lądowanie ryby (poza sumem i miętusem) wyślizgiem jest bardzo niewskazane – mówiąc delikatnie. Ryba, przeciągnięta po brzegu, traci ochronną warstwę śluzu, a często skóra zostaje poraniona. Wróćmy do podbieraków. Dragon nie bez przyczyny oferuje podbieraki o rozmaitych kształtach i wielkościach, wyposażone w krótkie i długie uchwyty. Rozmiar obręczy również ma niebagatelne znaczenie, różnica pomiędzy największym a najmniejszym podbierakiem w ofercie wynosi aż 1 metr. To zróżnicowanie wielkości jest zasadne i bardzo potrzebne nad wodą.

Podbierak szczupakowy. Przygotowany do podbierania największych okazów, obręcz stała, siatka z mocnej plecionki, duże oczka. Obręcz pięciokątna, 70 x 70 cm, długość 1,60 m (92-32-220).Składany podbierak szczupakowy, to profesjonalne i bardzo użyteczne rozwiązanie. W 2016 r. pojawiły się 2 nowości rozmiarowe: 75 x 62 cm i 65 x 55 cm. Ten największy posiada wymiary 85 x 70 cm, 105 cm dł. rękojeści, 75 cm głębokość siatki. Rozkłada się błyskawicznie, wprawny wędkarz rozłoży jedną ręką, podczas holowania ryby drugą. 92-33-190Składany podbierak szczupakowy, to profesjonalne i bardzo użyteczne rozwiązanie. W 2016 r. pojawiły się 2 nowości rozmiarowe: 75 x 62 cm i 65 x 55 cm. Ten największy posiada wymiary 85 x 70 cm, 105 cm dł. rękojeści, 75 cm głębokość siatki. Rozkłada się błyskawicznie, wprawny wędkarz rozłoży jedną ręką, podczas holowania ryby drugą. 92-33-190


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP