MS-X – lajtowy i perfekcyjny

SPIS TREŚCI

Bardzo silny kleń, krępy i nurtowy.Dziś przytoczę wydarzenia sprzed kilkunastu dni. Zimne przedwiośnie. Cel mojego wędkowania to klenie żyjące w wartkiej, o zmiennej głębokości bardzo zimnej rzece tzw. średniej wielkości Linia brzegowa i brzegi dzikie, dno jeszcze bardziej – jest piasek, kamienie, głazy, połacie zeszłorocznych łodyg po roślinach, wsteczne prądy, dołki, są też drzewa powalone, niezliczone gałązki z nadbrzeżnych grądów.

Wędkowanie tutaj to przygoda. To idealne miejsce do złowienia dorodnych kleni (a także możliwe spotkanie z waleczniejszym przyłowem) lub zerwania kilkunastu przynęt w krótki, wilgotny i zimny przedwiosenny dzień. A jednak nie o tym myślę; moją uwagę zaprząta niepozorny spinning kryjący się pod nazwą MS-X, czyli MicroSpecial, dwuczęściowy blank długości 2,28 m i ciężaru wyrzutowego 2,5 – 16 g, akcji Med.-Fast. Wchodzi w skład rodziny 5 spinningów powstałych w oparciu o technologię CXT (zbliżoną do X-Cross CGT). Oczywiście chodzi o technologię wytwarzania blanków, która w rękach japońskich inżynierów daje cudowne efekty w postaci udanych wędzisk. Udane blanki otrzymały świetną dynamikę i progresję, tak potrzebną podczas dynamicznej walki z rozszalałą rybą. Te blanki oferują znacznie więcej dobrych cech, a są to mała waga, świetna poręczność, doskonała celność rzutowa, dobra odporność na urazy mechaniczne. Są też dobrze uzbrojone i ładne – to oczywiście pozostaje sprawą gustu.

Mój plan spinningowania

Wybrałem lekkie przynęty małych rozmiarów. Najdłuższą przynętą były Salmo Minnow tonący 5 cm (w krótkim czasie urwałem 3 sztuki) oraz lekkie woblery mojego kolegi Bartka długości 5,5 cm - kleniowe, pływające [ostatecznie i one poległy: jeden pozostał na zaczepie, a drugiego obciął szczupak mierzący ok. 80 cm – dramatyczna acz wolno się dziejąca akcja obcięcia rozegrała się prawie pod szczytówką i mogłem obserwować zachowanie się ryby]. Arsenał uzupełniały woblery Tiny, obrotówki AG- i CM-Classic, rippery Phantail i twistery Hitman. Kołowrotki Specialist PRO FD i Nano Lite XT60C FD w rozmiarze 20. Żyłki HM80, Nano Power a na szpulkach w zapasie Magnum i XT69. Średnice żyłek to 0.14 mm, 0.16 mm, 0.18 mm, 0.20 mm, 0,22 mm. Jako zapasowy spinning zabrałem Guide Select Phantom 2,45 m, ciężar wyrzutu 2-12 g, akcji X-Fast (o dużej progresji i zapasie mocy, bardzo lubię ten kijek). Znając potencjał tej rzeki, także przygotowałem się na łowienie silnych pstrągów, gdyby kleniowanie na lekko okazało się niemożliwe z różnych przyczyn.


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP