Przypony na różne ryby i techniki

SPIS TREŚCI

Łowiąc w łowisku z dużymi szczupakami lub małą przynętą warto zrezygnować z krótkich na rzecz użycia długich przyponów, 35-40 cm.Intensywne spinningowanie, stawianie czoła trudnościom w najróżniejszych łowiskach, wymusza na spinningiście sprawność w dobieraniu odpowiedniego przyponu. Jeszcze nie tak dawno temu przypon ochronny był tylko dwojakiego rodzaju: drut stalowy (przypominający strunę do gitary) i siermiężny wolfram. Przypon kojarzył się tylko z łowieniem jednej ryby: szczupaka. A dzisiaj? Dzisiaj świadomie zakładamy przeźroczysty przypon ochronny średnicy 0,14 mm podczas łowienia kleni. O co tutaj chodzi?

Bogactwo technik, bogactwo akcesoriów

Wręcz wybuchowy rozwój przynęt spinningowych, wędzisk oraz technik łowienia skłonił wędkarzy do łowienia niemal wszędzie i bez mała wszystkich ryb na przynęty sztuczne. Powstało ogromne bogactwo wiedzy, o której nasi dziadkowie-wędkarze mogli tylko pomarzyć. Mamy ochotę na szczupaka z dużej rzeki na dużym dystansie, na płytko? Proszę bardzo – w sklepie dostajemy pakiet sprzętu dedykowanego do takiego łowienia, wędziska typu long distans, kołowrotki long distans, przynęty dalekiego rzutu do prowadzenia w wybranej strefie łowiska, cienkie przypony dające mały opór powietrzu o bardzo dużej odporności na przecięcie. Chcemy spinningować sandacze z łódki, w łowisku o dużych skokach głębokości i dziurach w dnie, gdzie siedzą najgrubsze? I na tę okoliczność dostajemy pakiet krótkich wędeczek o niezwykle szybkiej akcji, z dużą progresją i zapasem mocy i co ciekawe – niewiele ważące, a do tego pakiet przynęt, lajtowych acz wytrzymałych przyponów i nawet przezroczystych dozbrojek sandaczowych. Chcemy spróbować szczęścia w spinningowaniu wzdręg? I tutaj nie zabraknie oferty, włącznie ze specjalną żyłką lub fluorocarbonem chroniące zestaw końcowy przed przetarciem na ostrych lub szorstkich łodygach trzciny. Mamy również kotwiczki ULTRAPOINT o podwójnym stożku (a nawet pokryte niezwykle twardą powłoką ceramiczną) ulegające stępieniu na kamieniach o wiele wolniej, niż standardowe choćby najwyższej klasy, co np. przydaje się podczas spinningowania brzan w kamienistych rzekach Beskidów. Nie należy zapominać, że tę gamę oferty dopełnia plecionka niezamarzająca zimą, kołowrotki o bardzo dużym nawoju przy małym przełożeniu (Fishmaker), pudełka otwierane i zamykane jedną dłonią nawet podczas walki z rybą (Versus), niezwykle czułe echosondy GARMIN, membranowe ciuszki na każdą pogodę (GA).

Przypony z kotwiczkąblisterClassic InvisibleClassic SurflonLight SurfstrandBig Game SurflonBig Game Titanium Braid

dozbrojona gumadozbrojka-sandaczowaSystemik do martwej rybkiSystemik do martwej rybki
systemik szczupakowy systemik szczupakowy systemik szczupakowy do trollingu


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP