Sandaczowe zaczepy

SPIS TREŚCI

Sandacze bardzo często gromadzą się na odpoczynek lub obierają za kryjówki miejsca z dużą ilością zaczepów. Nierzadko w takich miejscach polują.

Oczywiście, te (w znaczeniu wędkarskim) zaczepy mają różnorodne pochodzenie, mogą to być gałęzie, kamienie, patyki naniesione przez wodę, konary lub korony drzew powalonych do wody w strefie brzegowej, zendra i jej głębokie rowy i dziury na dnie. To wyliczenie nie wyczerpuje tematu, ponieważ dochodzą nam „zaczepy” natury ruderalnej, które odnajdujemy na dnie zbiorników zaporowych powstałych na terenach wysiedlonych wsi. To nie jest przypadek, że właśnie takie zbiorniki zaporowe stały się mekkami sandaczowców, choćby tutaj wymienić Jez.: Nyskie (Głębinowskie), Solińskie, Rożnowskie, Czorsztyńskie, Klimkówkę. Wszędzie tam, chcąc dobrze połowić, trzeba być przygotowanym na zaczepy. Oczywistym jest, że nie w każdym miejscu rwać będziemy w równym stopniu, ale faktem jest, że sandacze uwielbiają miejsca, w których będziemy dużo rwać. Spinningowanie sandaczy w rzece również daje popalić naszym zapasom przynęt, wiślana opaska na stoku i podstawie, odrzańskie rafki i doły są niesamowicie chłonne – przyjmą każdą ilość naszych przynęt.
Dodam dla dobrego zrozumienia mnie, że nie chodzi o to, że sandacze żyją tylko w miejscach zaczepowych – oczywiście także żyją i są łowione w bezzaczepowej toni, nad łąką, nad miękkim dnem, w piaszczystym odcinku rzeki, w cofce zbiornika na dnie bezzaczepowym.

Z uwagi na fakt, że zdecydowaną większość sandaczy łowimy na gumy, pomyślałem, że warto przypomnieć o istnieniu główek dżigowych w naszej ofercie, w istotny sposób zmniejszającej ilość traconych gum na zaczepach. Są ich dwa modele: Dragon V-Point PROTECTOR oraz Mustad ANTI-SNAG.

Specjalistyczna seria antyzaczepowych główek dżigowych PROTECTOR wykonana została w oparciu o identyczne założenia, co seria główek Speed – to typowa główka (i hak) sandaczowa. Można z nią się wybrać po sandacze każdej wielkości łowione w najtrudniejszych warunkach. Do ich budowy użyto tego samego, wzmacnianego modelu haka Speed UltraPoint™, o ściętym łuku kolankowym typu O’Shaugnessy i długim, prostym ostrzu, w całości dodatkowo pokrywanego nowo opracowaną powłoką policeramiczną Mustad BK1 BenchKote. Można za ich pomocą zbroić większość przynęt gumowych w rozmiarach 5–12 centymetrów.


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP