Rozmiar ma znaczenie

SPIS TREŚCI

Wielokrotnie już przeżywałem sytuację, gdy - wydawać by się mogło -  w bezrybny dzień złowiłem kilka drapieżników różnych gatunków, niedługo po zmianie przynęty na wyraźnie większą.

Często się słyszy chwytliwe porzekadło: „Duża przynęta, duża ryba” i kategorycznie warunkuje się złowienie dużej ryby użyciem dużej przynęty. Jednak tym razem nie o ten aspekt mi chodzi, a o reakcję ryb „niebiorących” różnej wielkości na większą przynętę.

Millenium CJ LiteJerk. Chcąc nabyć wędzisko do multiplikatora można sięgnąć po Millenium CJ – opracowane zostały do dżerkowania, dostępne w 3 modelach o jednej długości 1.98 m: c.w. 30 -60 g, c.w. 40 – 80 g i c.w. 60 – 100 g. To dobry zestaw do przygotowania się na stosowanie przynęt marginalnej wielkości na drapieżniki.

Biczowanie wody

Odwiedzając znane sobie wody czy "bankówki", mamy prawo oczekiwać kontaktu z rybami. Tak jednak się nie dzieje, bo… zapewne ryby są nieaktywne. Co wtedy robimy? Postępujemy według standardowych procedur: zmieniamy przynęty tasując kolory, po czym przychodzi kolej na różnej wielkości przynęty: nieco większe, nieco mniejsze, nieco szersze itd. Efekty tych zmian? Nic, wielkie nic, albo małe co nieco w postaci okonków, szczupaczków czy sandaczyków. Pozostając o krok przed stanem desperacji okonka na wędce traktujemy jako zapowiedź dobrych połowów, z wyraźną ulgą na twarzy dodając: Ruszyły się. Jednak nadzieje się okazują płonne, wprawdzie rybka za rybką skaczą do naszej przynęty, ale wciąż nie melduje się ryba słusznych rozmiarów. Czyżbyśmy dokonali nadinterpretacji obecności okonka na wędce? I zazwyczaj na tym rybostan łowiska poprzestaje, przynajmniej w relacji z naszą wędką. Czy jest sposób na przełamanie tej trudnej sytuacji, impasu? Sposobu, jako doskonałej recepty, to nie ma i zapewne nie będzie, ale jest coś, co daje szansę na złowienie ryb różnych gatunków.

HOR. Zaskakująco skuteczne w miejscach, gdzie inne przynęty nie dają rady – Fatso firmy Salmo.EP. Zaskakująco skuteczne w miejscach, gdzie inne przynęty nie dają rady – Fatso firmy Salmo.RPE. Według mojego doświadczenia, Sweepera prowadzi się nieco łatwiej niż Slidera. Chodzi mi oczywiście o prowadzenie skuteczne, rybodajne.HP. Według mojego doświadczenia, Sweepera prowadzi się nieco łatwiej niż Slidera. Chodzi mi oczywiście o prowadzenie skuteczne, rybodajne.TS. Według mojego doświadczenia, Sweepera prowadzi się nieco łatwiej niż Slidera. Chodzi mi oczywiście o prowadzenie skuteczne, rybodajne.HPE. Jack – wyjątkowo skuteczna przynęta wiosną lub jesienią. Warto wypróbować, tym bardziej, że oferujemy długość 18 cm. Idealnie wstrzeliwuje się w marginalność.


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP