Methoda na nocnego leszcza

W zależności od techniki łowienia i zanęcania, zanętę tę można podawać nie tylko w koszyczku do metody, doskonale się donęca kulami opuszczanymi z łodzi, podczas wywózki. Zamiast kul można przygotować dywan zanętowy – ta zanęta bardzo ładnie pracuje nawet na miękkim dnie. Jeśli spodziewam się dużych ryb, dodaję grube kąski do porcji dozowanej poza koszyczkiem.Nocą tracimy orientację i dokładność. Nadal wiemy, albo dopiero zyskujemy wiedzę, o obecności ryb w łowisku, ale jednak tracimy precyzję w lokowaniu zestawów.

W naprawdę wielu łowiskach ryby, a w tym leszcze, stają się aktywne dopiero o zmroku. Dla wędkarza gruntowego to nic strasznego, jednak podczas łowienia w jeziorze, bardzo dużym stawie czy żwirowni tracimy z oczu wartościowy punkt łowiska: blat, stok, górkę, uskok czy twardy blacik w strefie litoralu. Nie ma mowy o celnym zarzucaniu korzystając z punktów orientacyjnych na brzegu. Jeśli dysponujemy środkiem pływającym i markerem, to damy radę precyzyjnie nęcić i stawiać zestaw. Gorzej, jeśli nastawiliśmy się na łowienie z brzegu, bez dodatkowego oprzyrządowania. Czy wtedy powinniśmy zrezygnować z gruntówki na rzecz spławika z przypiętym świetlikiem? Jednakże wtedy wiele ryb pozostanie poza zasięgiem naszej wędki spławikowej. I teraz mam dobrą wiadomość: można nadal łowić gruntówką, w tym karpiówką lub feederem.

Nocą wolę karpiówkę

Jeśli o mnie chodzi, to ciemną nocą zdecydowanie wolę użyć najlżejszej karpiówki ze starej serii Mega Baits Elite Carp 2 ½ lub o dużym ugięciu nowoczesne blanku Combat Carp 2 ¾, Night Hunter 2 ¾. Tego typu wędzisko bardzo ładnie pracuje pod leszczem, a gdy trzeba, pomoże holować nawet dwucyfrowego (do 20 kg) szaleńczo walczącego karpia. W ciemnościach najchętniej rezygnuję z użycia feedera i wcale nie z powodu utraty czułości szczytówki – nic takiego się nie dzieje, lecz z innych powodów: obserwowanie szczytówki jest niezwykle uciążliwe oraz zarzucanie w nocnej rzeczywistości zbyt często kończy się uszkodzeniem delikatnej, z malutkimi przelotkami szczytóweczki. Gruntówka połączona z sygnalizatorem, w tym z hangerem lub swingerem, pozwala łowić z bliska bądź daleka. Mamy dość duży dystans do wykorzystania, więc warto to zrobić.

Mega Baits COMBAT CARP

Znakomicie zaprojektowane blanki, przeznaczone dla karpiarzy używających nieco wolniejszych wędzisk, co w tym przypadku znakomicie wpłynęło na zdolności rzutowe i dynamikę holu. Długość rzutu z tych blanków sięga sporo ponad 100 m. Combat Carp 2 ¾ lbs także znajdzie zastosowanie w łowieniu drapieżników na przynęty naturalne. Blanki wyposażono w dwa praktyczne zaczepy, przeznaczone do żyłki i plecionki. Staranne wykonanie, design dopasowany do kołowrotków Combat Carp.

Mega Baits NIGHT HUNTER CARP

Grupa czterech wędzisk karpiowych w długościach 12 i 13 stóp i w najbardziej popularnym zakresie mocy: od 2 ¾ do 3 ½ lb. Solidnie zbudowane, choć ciągle lekkie blanki dysponują świetnymi właściwościami rzutowymi i wspaniale pracują pod dużym obciążeniem przy holu wielkich ryb. Wszystkie wędziska wyposażone w dwa praktyczne zaczepy, przeznaczone do żyłki i plecionki.

Celność równa się skuteczności

A co z celnością zarzucania w ciemnościach? Cóż, rzecz jasna, że wykażemy się dużym rozrzutem, dlatego zdecydowanie odradzam zanęcanie i donęcanie za pomocą kul, procy, łyżki czy nawet rury. Najkorzystniej zainstalować zestaw pierwszego kontaktu do metody z użyciem zanęty typu method feeder.

Połączyć przynętę z zanętą

Ten system podania i prezentacji przynęty daje najkorzystniejszą relację precyzji położenia przynęty względem zanęty. I jeszcze coś zyskujemy, a mianowicie oszczędnie zużywamy zanętę, co dla wielu wędkarzy ma znaczenie ekonomiczne. Dla karpiujących, z racji posiadanego wyposażenia, ciekawym rozwiązaniem może być zastąpienie koszyczka typu methoda kiełbaską lub woreczkiem rozpuszczalnym. Jednakże instalowanie zanęty w materiałach rozpuszczalnych zdecydowanie zajmuje więcej czasu, a niekiedy zżera również nerwy, bo pada deszcz, bo komary żądlą, bo latarka słabo świeci i nie widać nitki do wiązania. Użycie pakietu zanętowego typu methoda daje pewien komfort, po prostu celując w upatrzone miejsce należy postarać się jak najbardziej dokładnie zarzucić zestaw. Mamy niemal 100 % pewność, że na dno opadnie przynęta schowana w zanęcie. Teraz tylko należy odpowiednio odłożyć wędkę, uzbroić elektronicznym sygnalizatorem (ewentualnie dodatkowo naprężyć żyłkę hangerem lub swingerem) i czekać na branie.

Koszyczki zanętowe Dragon METHOD FEEDER

Najpopularniejszy wzór koszyczka do metody, z dużym obciążeniem gwarantującym żerującej rybie dostęp do przynęty na haczyku. Przygotowaliśmy je w dwóch wersjach. Seria L (59-10) ma przy danym ciężarze większe rozmiary niż seria S (59-11) i tym samym większą powierzchnię dociążenia, które jest przez to bardziej płaskie. Ta pierwsza jest bardziej odpowiednia do połowów w jeziorach i na bardziej muliste, miękkie dno, a druga – na kanały i twardsze dno.

Napełnienie jest ważne

Do napełniania koszyczka polecam zanętę Mega Baits Method Feeder. Przygotowaliśmy je w 6 smakach: Truskawka – Ryba, Miód – Orzech, Marcepan, Halibut, Scopex, Wanilia – Kokos. Każdy z tych smaków dobrze wabi leszcze, a jeśli wędkujemy w wodzie z leszczami, karpiami, linami i karasiami, to na sto procent nie będziemy się nudzić przy wędkach. Przy doborze zanęty Method Feeder proszę zwrócić uwagę na kolor zanęty po namoczeniu. Być może traficie na łowisko, gdzie kryształowa woda i słoneczna pogoda przyczynią się do powstania lęku dużych ryb przed jasną zanętą na ciemnym tle bądź ciemną na jasnym tle. Zanęty nasze są dobrze nawodnione, ale istnieje możliwość wzmocnienia bądź zmiany dominującego smaku czy zapachu przez dodanie jednego z naszych atraktorów, np. SPEZI lub SPEZI AROMA.


Mega Baits METHOD FEEDER

Zanęty te przeznaczone są do połowu ryb feederem na metodę, ale także do innych technik gruntowych z zastosowaniem tzw. sprężyny lub tradycyjnego koszyczka zanętowego. Ich podstawową cechą jest bardzo silna zdolność do szybkiego sklejania i relatywnie powolne uwalnianie smaku i zapachu do środowiska wodnego. Dzięki tym właściwościom nasza zanęta przez dłuższy czas utrzymuje się w koszyczku, intensywnie wabiąc przepływające w okolicy ryby.

SPEZI AROMA

Grupa nowoczesnych atraktorów stworzonych w oparciu o zaawansowaną wiedzę biochemiczną. Charakteryzują się bardzo silnym, dominującym aromatem jednego podstawowego składnika, którego podstawowym zadaniem jest przywabianie ryb na łowisko. Działanie atraktora wzmocnione jest przez dodanie specjalnego zestawu substancji mineralnych i organicznych, przyśpieszających procesy metaboliczne i zwiększających apetyt ryb. Stosowanie: 1 ½ – 2 ½ łyżeczki od herbaty na litr zanęty.

SPEZI DRAGON

PŁOĆ (00-30-71-00-0100), LESZCZ (00-30-71-01-0100), KARP (00-30-71-02-0100), LIN-KARAŚ (00-30-71-03-0100) – najbardziej klasyczne z klasycznych, wypróbowane przez całe pokolenia wędkarzy, sprawdzone i niezawodne. Ich skład to specjalnie dobrana mieszanina ziół i przypraw, o silnym, niepowtarzalnym smaku i aromacie. Proste i łatwe w użyciu, a przy tym bardzo wydajne (2–3 łyżeczki od herbaty na litr zanęty), w znaczący sposób zwiększają ilość brań, według niektórych badań nawet o 200–300%. Dzięki nowoczesnym metodom ekstrakcji substancji smakowo–zapachowych zastosowanych podczas procesu produkcji, uzyskano produkt bardzo trwały, o dużej koncentracji czynników aktywujących.

 

Ciętość i dobre trzymanie

Dobra zanęta to nie wszystko, ponieważ rybę należy utrzymać na wędce. W tym celu warto sięgnąć po bardzo dobrej jakości haczyki dające pewność zacięcia i holu. Proszę wypróbować haczyki dedykowane leszczom oraz łowieniu feederem, w tym metodą.

Mega Baits Banno Sode MB00026BNMega Baits Futoji Umitanago MB00071BNMega Baits Izumejina MB00073BNV-Point Pro 10027BN Specialist BreamW łowisku z licznymi przyłowami karpi polecam użycie haczyka Mustad Long Point 10650NPBLN Feeder Power.

 

To zrozumiałe, że w łowisku o bogatym rybostanie leszcze i karpie biorą naprzemiennie, np. mimo optymalizowania zanęty na leszcze. Mając tę prawidłowość na uwadze, warto przygotować mocniejszą wędkę w tego typu łowisku.

By wykorzystać do maksimum nocne łowienie warto wspomóc się elektronicznym sygnalizatorem brań, który nie tylko uczula system sygnalizacji wędki, także pozwala nam schronić się podczas deszczu czy nawet zdrzemnąć się na fotelu bez obawy o kradzież wędek – sygnalizator posiada zabezpieczenie antykradzieżowe (Videotronic). Wielokrotnie zdarzało mi się po północy zasnąć przy wędkach i dopiero akustyczny sygnał obudził mnie podczas brania czy odjazdu ryby.

Nocne łowienie ryb to przygoda, noc oferuje nam ciemność, inne zapachy łowiska i przyrody, inne dźwięki, a nawet odwiedziny nocnych zwierząt na stanowisku. Jeśli to możliwe, to warto rozpalić ognisko, przygotować coś smacznego na przekąskę i cieszyć się ciepłymi nocami nad wodą.

Waldemar Ptak


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP