Małą z nawyku, dużą z natury

Helix Pro po prostu łowi. Ciekawa gama kolorów pozwala dobrać się do szczupaków w różnych strefach łowiska.Wiele dziewięćdziesiątek złowiono na gumeczki długie do 7 cm, przy okazji spinningowania mniejszych ryb. To niepodważalny fakt.

Każdy z nas właśnie w taki sposób złowił ładniejszego szczupaka albo zna wędkarza, któremu siadła dziewięćdziesiątka czy metrówka. Cieszy nas ten łut szczęścia i kto wie, może nawet koleżeńsko zazdrościmy takiej ryby. Ale czy chcemy w taki sposób łowić ładne szczupaki? Z pewnością nie. A czy chcemy pozostać z okazałymi szczupakami w roli przyłowu-niespodzianki? Oczywiście, chcemy, ale w głębi duszy oczekujemy wręcz przeciwnie, chcemy je łowić często i w zamierzony sposób. Jest na to dobry sposób, a mianowicie trzeba wykorzystać naturę szczupaka: nieprzemożny odruch atakowania dużej ofiary. Istnieje korzystny dla wędkarzy mechanizm sterujący zachowaniem szczupaka: rybkę chwyta z nawyku, a dużą rybę atakuje pobudzony instynktem groźnego drapieżnika.

Duże szczupaki

W związku z bardzo zróżnicowanym rybostanem (a właściwie, pogłowiem szczupaków) w polskich łowiskach, proszę umówmy się, że łowimy w akwenie, gdzie kilka razy na kwartał wędkarze łowią szczupaki w przedziale 90-100 cm. Tylko w takiej „zasobnej” wodzie można się pokusić o celowe, świadome szukanie takich ryb. We wszystkich innych będzie to albo forma relaksu z celownikiem nakierowanym na dużego szczupaka, albo łut szczęścia polegający na trafieniu stanowiska takiej ryby.
Uczciwie trzeba powiedzieć, że wiele dzikich i półdzikich jezior i zalewów (będących w gestii PZW) coś tam jeszcze skrywa mierzącego metr. Takie szczupaki najczęściej można złowić w strefie litoralu, na rozległych obszarach płycizn, w głębokiej toni, ale oczywiście łatwo z tym nie jest. Znam kilku wędkarzy spinningujących w różnych częściach wędkarskiej Polski, którzy z lubością obławiają właśnie takie wody i kilka razy w roku mają na wędce waleczne, grube szczupaki. W tym miejscu wyrażę nieustający apel o uwalnianie dużych ryb i ochronę każdej wielkości osobników.

Jak się do nich dobrać?

Trzeba być nad wodą, tak, to wiemy. Jednak równie często trzeba sięgać po naprawdę duże przynęty, naturalnie rzecz biorąc automatycznie porzucając maleństwa – nie możemy permanentnie liczyć na łut szczęścia z „malizną” na wędce. Istnieje realne ryzyko spadu ryby łakomiącej się na małą przynętę.
Dragon przygotował 4 duże przynęty miękkie, z których każdą można użyć do trollingu, jednak szczególnie dwie z nich można użyć do łowienia z ręki, spinningując. Wymienię nazwy tych przynęt: Demon długości 22,5 cm ważąca 73 g, Reno Killer RK100 dł. 25 cm ważąca 144 g, Hammer Pro długości 22,5 cm ważąca 86 g, Helix Pro długości 22,5 cm ważąca (3 warianty) 100, 125 i 150 g. Spośród tych czterech przynęt tylko Helix Pro posiada własne obciążenie (zatopione) i system uzbrojenia, pozostałe trzy przynęty możemy zbroić po swojemu (można skorzystać z naszych systemików i rozwiązań). Helix Pro w wersji 100 g można użyć do spinningowania w jeziorze, jednak będzie to zajęcie dla wędkarza o ramionach mocarza – trzeba niemałej krzepy, żeby tą „gumeczką” machać przez kilka godzin. Jednak podczas spinningowania w rzece z pokładu łodzi, dodam: w dużej rzece w strefie nurtu, tworzy się znakomita okazja do zarzucenia z nurtem a następnie podciągania przynęty – z racji dużej masy idealnie spenetruje toń i przydenną strefę nurtu. W pozostałych łowiskach lepiej będzie ją ciągnąć za łodzią, czy to w zestawie z planerem, czy za rufą z ręki.

RENO KILLER RK100 (25 cm) Reno Killer przygotowany był specjalnie na wielkie szczupaki ze szwedzkich szkierów. Masywny ogon generuje impulsy o sile niedostępnej dla innych przynęt miękkich. Szeroka amplituda jego wychyleń wzbudza też sam korpus, co pozwala uzyskać akcję do złudzenia przypominającą chorą rybę, próbującą uciec z zasięgu drapieżnika.RENO KILLER RK100 (25 cm) Reno Killer przygotowany był specjalnie na wielkie szczupaki ze szwedzkich szkierów. Masywny ogon generuje impulsy o sile niedostępnej dla innych przynęt miękkich. Szeroka amplituda jego wychyleń wzbudza też sam korpus, co pozwala uzyskać akcję do złudzenia przypominającą chorą rybę, próbującą uciec z zasięgu drapieżnika.RENO KILLER RK100 (25 cm) Reno Killer przygotowany był specjalnie na wielkie szczupaki ze szwedzkich szkierów. Masywny ogon generuje impulsy o sile niedostępnej dla innych przynęt miękkich. Szeroka amplituda jego wychyleń wzbudza też sam korpus, co pozwala uzyskać akcję do złudzenia przypominającą chorą rybę, próbującą uciec z zasięgu drapieżnika.RENO KILLER RK100 (25 cm) Reno Killer przygotowany był specjalnie na wielkie szczupaki ze szwedzkich szkierów. Masywny ogon generuje impulsy o sile niedostępnej dla innych przynęt miękkich. Szeroka amplituda jego wychyleń wzbudza też sam korpus, co pozwala uzyskać akcję do złudzenia przypominającą chorą rybę, próbującą uciec z zasięgu drapieżnika.
DEMON DE90 (22,5 cm) Szczupakowy klasyk, od kilku lat przynoszący sukcesy wędkarzom w Szwecji, Finlandii czy Kanadzie. Płetwa ogonowa Demona wychyla się niezbyt mocno od osi przynęty, jednocześnie skręcając się wokół własnej osi. Dzięki swojej wielkości i masie daje bardzo silne impulsy, łatwo odczytywane przez polującego drapieżnika. Pracuje w posobny sposób zarówno przy wolny, jednostajnym prowadzeniu, przy poszarpywaniu, zmianach tempa a także w opadzie na cięższej główce jigowej.DEMON DE90 (22,5 cm) Szczupakowy klasyk, od kilku lat przynoszący sukcesy wędkarzom w Szwecji, Finlandii czy Kanadzie. Płetwa ogonowa Demona wychyla się niezbyt mocno od osi przynęty, jednocześnie skręcając się wokół własnej osi. Dzięki swojej wielkości i masie daje bardzo silne impulsy, łatwo odczytywane przez polującego drapieżnika. Pracuje w posobny sposób zarówno przy wolny, jednostajnym prowadzeniu, przy poszarpywaniu, zmianach tempa a także w opadzie na cięższej główce jigowej.DEMON DE90 (22,5 cm) Szczupakowy klasyk, od kilku lat przynoszący sukcesy wędkarzom w Szwecji, Finlandii czy Kanadzie. Płetwa ogonowa Demona wychyla się niezbyt mocno od osi przynęty, jednocześnie skręcając się wokół własnej osi. Dzięki swojej wielkości i masie daje bardzo silne impulsy, łatwo odczytywane przez polującego drapieżnika. Pracuje w posobny sposób zarówno przy wolny, jednostajnym prowadzeniu, przy poszarpywaniu, zmianach tempa a także w opadzie na cięższej główce jigowej.DEMON DE90 (22,5 cm) Szczupakowy klasyk, od kilku lat przynoszący sukcesy wędkarzom w Szwecji, Finlandii czy Kanadzie. Płetwa ogonowa Demona wychyla się niezbyt mocno od osi przynęty, jednocześnie skręcając się wokół własnej osi. Dzięki swojej wielkości i masie daje bardzo silne impulsy, łatwo odczytywane przez polującego drapieżnika. Pracuje w posobny sposób zarówno przy wolny, jednostajnym prowadzeniu, przy poszarpywaniu, zmianach tempa a także w opadzie na cięższej główce jigowej.DEMON DE90 (22,5 cm) Szczupakowy klasyk, od kilku lat przynoszący sukcesy wędkarzom w Szwecji, Finlandii czy Kanadzie. Płetwa ogonowa Demona wychyla się niezbyt mocno od osi przynęty, jednocześnie skręcając się wokół własnej osi. Dzięki swojej wielkości i masie daje bardzo silne impulsy, łatwo odczytywane przez polującego drapieżnika. Pracuje w posobny sposób zarówno przy wolny, jednostajnym prowadzeniu, przy poszarpywaniu, zmianach tempa a także w opadzie na cięższej główce jigowej.DEMON DE90 (22,5 cm) Szczupakowy klasyk, od kilku lat przynoszący sukcesy wędkarzom w Szwecji, Finlandii czy Kanadzie. Płetwa ogonowa Demona wychyla się niezbyt mocno od osi przynęty, jednocześnie skręcając się wokół własnej osi. Dzięki swojej wielkości i masie daje bardzo silne impulsy, łatwo odczytywane przez polującego drapieżnika. Pracuje w posobny sposób zarówno przy wolny, jednostajnym prowadzeniu, przy poszarpywaniu, zmianach tempa a także w opadzie na cięższej główce jigowej.
HAMMER PRO 9” (22,5 cm) To przynęta stworzona przede wszystkim do trollingu, a pomysł na nią przyszedł z Irlandii, od naszego kolegi Jacka Gornego. Charakterystyczna dla Hammera jest bardzo szeroka praca ogona w poziomie jak i skręty samej płetwy wokół osi. Masa kolebiącego się na boki ogona wywołuje reakcję środkowej części przynęty – dzięki kilku nacięciom w tylniej części korpusu efektem jest migotanie bokami.HAMMER PRO 9” (22,5 cm) To przynęta stworzona przede wszystkim do trollingu, a pomysł na nią przyszedł z Irlandii, od naszego kolegi Jacka Gornego. Charakterystyczna dla Hammera jest bardzo szeroka praca ogona w poziomie jak i skręty samej płetwy wokół osi. Masa kolebiącego się na boki ogona wywołuje reakcję środkowej części przynęty – dzięki kilku nacięciom w tylniej części korpusu efektem jest migotanie bokami.HAMMER PRO 9” (22,5 cm) To przynęta stworzona przede wszystkim do trollingu, a pomysł na nią przyszedł z Irlandii, od naszego kolegi Jacka Gornego. Charakterystyczna dla Hammera jest bardzo szeroka praca ogona w poziomie jak i skręty samej płetwy wokół osi. Masa kolebiącego się na boki ogona wywołuje reakcję środkowej części przynęty – dzięki kilku nacięciom w tylniej części korpusu efektem jest migotanie bokami.HAMMER PRO 9” (22,5 cm) To przynęta stworzona przede wszystkim do trollingu, a pomysł na nią przyszedł z Irlandii, od naszego kolegi Jacka Gornego. Charakterystyczna dla Hammera jest bardzo szeroka praca ogona w poziomie jak i skręty samej płetwy wokół osi. Masa kolebiącego się na boki ogona wywołuje reakcję środkowej części przynęty – dzięki kilku nacięciom w tylniej części korpusu efektem jest migotanie bokami.HAMMER PRO 9” (22,5 cm) To przynęta stworzona przede wszystkim do trollingu, a pomysł na nią przyszedł z Irlandii, od naszego kolegi Jacka Gornego. Charakterystyczna dla Hammera jest bardzo szeroka praca ogona w poziomie jak i skręty samej płetwy wokół osi. Masa kolebiącego się na boki ogona wywołuje reakcję środkowej części przynęty – dzięki kilku nacięciom w tylniej części korpusu efektem jest migotanie bokami.
HELIX PRO 9” (22,5 cm) To guma trollingowa na wielkie szczupaki. Przygotowaliśmy ją w jednej wielkości, ale z trzema różnymi obciążeniami (masa samej gumy to 75 g, a zastosowanych ciężarków dodatkowo: 25 g, 50 g, 75 g), które pozwolą obławiać różnej głębokości łowiska bez zmiany optymalnej w danym dniu prędkości trollingowania. Przynęta uzbrojona jest w podwójny hak z przodu oraz kotwiczkę z tyłu.HELIX PRO 9” (22,5 cm) To guma trollingowa na wielkie szczupaki. Przygotowaliśmy ją w jednej wielkości, ale z trzema różnymi obciążeniami (masa samej gumy to 75 g, a zastosowanych ciężarków dodatkowo: 25 g, 50 g, 75 g), które pozwolą obławiać różnej głębokości łowiska bez zmiany optymalnej w danym dniu prędkości trollingowania. Przynęta uzbrojona jest w podwójny hak z przodu oraz kotwiczkę z tyłu.HELIX PRO 9” (22,5 cm) To guma trollingowa na wielkie szczupaki. Przygotowaliśmy ją w jednej wielkości, ale z trzema różnymi obciążeniami (masa samej gumy to 75 g, a zastosowanych ciężarków dodatkowo: 25 g, 50 g, 75 g), które pozwolą obławiać różnej głębokości łowiska bez zmiany optymalnej w danym dniu prędkości trollingowania. Przynęta uzbrojona jest w podwójny hak z przodu oraz kotwiczkę z tyłu.HELIX PRO 9” (22,5 cm) To guma trollingowa na wielkie szczupaki. Przygotowaliśmy ją w jednej wielkości, ale z trzema różnymi obciążeniami (masa samej gumy to 75 g, a zastosowanych ciężarków dodatkowo: 25 g, 50 g, 75 g), które pozwolą obławiać różnej głębokości łowiska bez zmiany optymalnej w danym dniu prędkości trollingowania. Przynęta uzbrojona jest w podwójny hak z przodu oraz kotwiczkę z tyłu.HELIX PRO 9” (22,5 cm) To guma trollingowa na wielkie szczupaki. Przygotowaliśmy ją w jednej wielkości, ale z trzema różnymi obciążeniami (masa samej gumy to 75 g, a zastosowanych ciężarków dodatkowo: 25 g, 50 g, 75 g), które pozwolą obławiać różnej głębokości łowiska bez zmiany optymalnej w danym dniu prędkości trollingowania. Przynęta uzbrojona jest w podwójny hak z przodu oraz kotwiczkę z tyłu.HELIX PRO 9” (22,5 cm) To guma trollingowa na wielkie szczupaki. Przygotowaliśmy ją w jednej wielkości, ale z trzema różnymi obciążeniami (masa samej gumy to 75 g, a zastosowanych ciężarków dodatkowo: 25 g, 50 g, 75 g), które pozwolą obławiać różnej głębokości łowiska bez zmiany optymalnej w danym dniu prędkości trollingowania. Przynęta uzbrojona jest w podwójny hak z przodu oraz kotwiczkę z tyłu.HELIX PRO 9” (22,5 cm) To guma trollingowa na wielkie szczupaki. Przygotowaliśmy ją w jednej wielkości, ale z trzema różnymi obciążeniami (masa samej gumy to 75 g, a zastosowanych ciężarków dodatkowo: 25 g, 50 g, 75 g), które pozwolą obławiać różnej głębokości łowiska bez zmiany optymalnej w danym dniu prędkości trollingowania. Przynęta uzbrojona jest w podwójny hak z przodu oraz kotwiczkę z tyłu.

Reno Killerem łowiłem z ręki obławiając łąkę głębokości 5 m. Renosia zbroiłem główką jigową i dozbrojkami, a już w tym roku systemikiem dla dużych gum i ciężarkiem spinningowym. Mimo tego, jak dla mnie, guma jest bardzo ciężka do operowania spinningiem.
Demonem najczęściej i najdłużej spinningowałem, trollingowałem. To świetna, do użycia w najróżniejszych łowiskach i konfiguracjach. Możliwe jest zbrojenie w rozmaitych wariantach, w tym bardzo lekko. Czwartą gumą używaną przez mnie jest Hammer Pro, tą lubię spinningować. Pamiętam, jeszcze będącą w fazie testów w ubiegłym roku, na totalnym bezrybiu wyspinningowałem 2 grube szczupaki – z pewnością miały 90+. Nie ważyłem i nie mierzyłem, bo spadły. Prawdopodobnie dlatego, że agresywnie wzięły na krótkim dyszlu, a ja miałem za sobą już 3 godziny męczącego spinningowania na wzbierającej fali dużego jeziora ciężkim zestawem (nie jestem siłaczem). W tym roku było lepiej, więcej łowiłem i mniej ryb spadało, m.in. dzięki zastosowaniu systemiku dla dużych gum. Hammer pięknie pracuje w wodzie stojącej podczas spinningowania, trolowania oraz w wodzie płynącej.

Ripper Demon można zbroić na różne sposoby. W tym dniu łownym okazał się Demon uzbrojony standardową główką V-Point z kotwicą wyprowadzoną z brzuszka imitacji.Hammer Pro na systemiku dla dużych gum i obciążony ciężarkiem spinningowym doskonale funkcjonuje w płytkim trollingu i podczas spinningowania. Systemik sprawia, że często ripper wypada z paszczy drapieżnika (kotwice pozostają w paszczy), czym przedłuża się jego żywotność.Hammer Pro na systemiku dla dużych gum i obciążony ciężarkiem spinningowym doskonale funkcjonuje w płytkim trollingu i podczas spinningowania. Systemik sprawia, że często ripper wypada z paszczy drapieżnika (kotwice pozostają w paszczy), czym przedłuża się jego żywotność.Każda z wymienionych gum oferuje nieco inną pracę, co z kolei generuje inną falę hydroakustyczną. Każda jest wprawdzie inna, ale bardzo łowna. W różnych strefach łowiska i porach roku warto naprzemiennie kusić do czasu, aż szczupaki zdradzą swój gust w danym dniu. Da przykładu, porównam pracę Reno Killera z Helixem Pro, które to przynęty głównie oferują pracę ogona w roli wabika: Helix wytwarza falowanie ogona na znacznej długości, bije słabiej i uzyskuje krótszą, bardziej subtelną amplitudę; Reno Killer to prawdziwy młot kowalski – dosłownie bije ogonem jakby chciał ogłuszyć ryby w wodzie. Dodatkowo pracuje korpus, a sumując pracę ogona i korpusu zyskujemy dużą amplitudę drgań. Swoim zachowaniem ripper do złudzenia przypomina chorą rybę.

Chcąc użyć polecane gumy lepiej będzie się wyposażyć w mocne wędziska. Z pewnością siądzie nam szczupaczek długości 70 cm, ale przecież nastawiamy się na silne metrówki, stawiającej zaciekły opór podczas holowana na płyciźnie czy łące. Mocne wędzisko uchroni nas przed uszkodzeniem blanku podczas nieodzownego przeciążenia wędki – holowana metrówka w litoralu z upodobaniem będzie się wbijać w rośliny, a wtedy czeka nas siłowy hol z rybą ważącą niemal podwójnie. Do Hammera Pro 100 g można użyć wędzisko X-Force 140, do cięższych przynęt: X-Force 200, a polując na sumy – X-Force 300. Nastawiając się na troling, zdecydowanie polecam wędzisko Millenium CF PikeTrolling 200 – tym wędziskiem łowię i uważam je za całkiem udane, dostępne w dobrych pieniądzach.

Sięgając po duże gumy należy przemyśleć wariant zbrojeniowy przynęt. Jeśli nie mamy doświadczenia w zbrojeniu należy zaufać naszym sugestiom zawartym w katalogu. Polecam nabycie przynajmniej 2 systemików zbrojeniowych (chodzi o warianty) oraz w ilości podwójnej – to nie jest duży wydatek, a zapas z pewnością się przyda. I jeszcze coś, używajcie bardzo mocnego i jak najdłuższego przyponu. Z długimi szczupakami żartów nie ma – często przynętę atakują od głowy, przez co potrafią z łatwością obciąć linkę przed trzydziestocentymetrowym przyponem. Polecam przypony długości 40 - 60 cm.

Waldemar Ptak


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP