Sięgnij po Invadera i potoka

Daniel Kruzicki jest doświadczonym pstrągarzem. Są miesiące, gdy w głowie się mu koduje rozkład kamieni w nurcie i dzięki tej znajomości wyłuskuje ładne potoki. To ciężka orka na lekko, lecz daje dobre wyniki w dniu, podczas gdy inni nawet kontaktu nie zaliczają. Z chwilą wejścia nowych V-Lures Invader Pro, często po nie sięga i równie często sięga po potokowce.Nieubłaganie zbliżamy się do miesiąca o nazwie sierpień. Pstrągarze wiedzą, co oznacza ósmy miesiąc roku – to ostatnie 30 dni pstrągów potokowych.

Burzowy lipiec (z kapryśnymi rybami w rzekach) można wykorzystać do starannych przygotowań, z uwzględnieniem nabycia nowości przynętowych, a może nawet przemyślenia zmiany rodzaju przynęt i plecionki. To dobra okazja i gra warta świeczki, czyli wydatków.
Mam przyjemność zawierania znajomości z pstrągarzami z terenu całej Polski, a więc mam coś na kształt przeglądu stosowanych technik połowów. Otóż, okazuje się, że istnieje zagorzała grupa zwolenników klasycznego łowienia na woblery, a zastosowanie przynęty miękkiej w rzece pstrągowej uznają za obrazę sztuki pstrągowania. Na szczęście, podchodzą do tego nieco z przymrużeniem oka i daleko im do miana purystów, jednakże gumy omijają szerokim łukiem. Moim zdaniem niepotrzebnie, na szczęście doskonale ich rozumiem. Gwoli ścisłości przypomnę, że również istnieje grono zwolenników obrotówki, tylko i wyłącznie obrotówki.
Ale co ma zrobić wędkarz pstrągujący w rzece, kiedy warunki pozwalają dostać rybę tylko na gumę toczoną, szuraną lub trącającą o dno? I takie przecież rzeki u nas istnieją, ich specyfika jest najróżniejsza i jeśli wędkarz nie przystosuje się do niej, to zejdzie o kiju. Można powiedzieć: No, trudno, takie są reguły gry – skoro na woblera nic nie bierze, pokornie to przyjmujemy na klatę. Otóż, komu się podoba takie postawienie sprawy, to proszę bardzo; ja zachęcam do otworzenia innego pudełka by sięgnąć po Invadery, Jumpery lub Belly Fish. Te gumeczki dają na wędce ryby w czerwone kropki.
Główki Dragon X-Fine i Mustad Micro przepięknie pracują na plecionce Oshikage Line (Momoi).A może zamiast sznurków czy grubachnych żyłek sięgnąć po cienką, wysokiej jakości plecionkę? A skoro już na kołowrotku pojawi się plecionka niczym włos, lecz wytrzymała jak linka tytanowa, warto lekko i skutecznie uzbroić gumę główką Dragon X-Fine lub Mustad Mirco? Odpowiem tak: z całą pewnością warto to zrobić. Z żyłek z przekonaniem polecam LureSoul Momoi.Jeśli poważnie, drogi Czytelniku, podejdziesz do reorganizacji swojego stylu łowienia pstrągów, to zapraszam do stojaka z wędziskami CXT – przyjrzyj się dokładnie MS-X. Nie zapomnij zajrzeć do szuflad z gumami V-Lures, z plecionkami Momoi lub Dragon, koniecznie wyhacz coś z główek jigowych Dragon X-Fine lub Mustad Micro i ulokuj je w pudełkach Versus – otwieranych jedną ręką. Nie zapomnij o pstrągowym podbieraku i dobrych szczypcach Mustad. Przyda się też wysokiej klasy cążki do plecionki Boomerang Tool The Snip.

Waldemar Ptak

 Boomerang Tool The Snip tną jednym cięciem nawet luźno wiszącą plecionkę, żyłkę i fluorocarbon bez zgniatania i strzępienia. Nożyczki posiadają opatentowany system chowania ostrza przy użyciu jednej ręki i wyciągany retraktor na lince o długości około 80 cm. Made in USA.KLIPSY WĘDKARSKIE Dragon są przeznaczone do mocowania różnego rodzaju akcesoriów. Cechuje je trwała, niezawodna konstrukcja – mocna linka w otulinie nylonowej i wzmocniona sprężyna ściągająca, a przy tym elegancki wygląd i kolorystyka. Dostępne są trzy wersje: pojedynczy klips mały i duży oraz klips z dwoma zaczepami.KLIPSY WĘDKARSKIE Dragon są przeznaczone do mocowania różnego rodzaju akcesoriów. Cechuje je trwała, niezawodna konstrukcja – mocna linka w otulinie nylonowej i wzmocniona sprężyna ściągająca, a przy tym elegancki wygląd i kolorystyka. Dostępne są trzy wersje: pojedynczy klips mały i duży oraz klips z dwoma zaczepami.KLIPSY WĘDKARSKIE Dragon są przeznaczone do mocowania różnego rodzaju akcesoriów. Cechuje je trwała, niezawodna konstrukcja – mocna linka w otulinie nylonowej i wzmocniona sprężyna ściągająca, a przy tym elegancki wygląd i kolorystyka. Dostępne są trzy wersje: pojedynczy klips mały i duży oraz klips z dwoma zaczepami.Podbierak pstrągowy nr kat. 93-06-035.   Dobry podbierak zawsze jest pod ręką i służy pomocą w razie potrzeby. A w trudnej rzece te potrzeby często się pojawiają. Łatwo można stracić pstrąga, silnego i śliskiego, podczas próby lądowania dłonią. Należy pamiętać o niebezpieczeństwie czyhającym na dłoń ze strony kotwic przynęty twardej.A może wypróbujecie atraktor Shock Bite o smaku i zapachu ryby?

Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.Wśród tych kolorów Invader Pro odnajdziesz kilery na Twoje łowisko – sprawdź, które to są.

 Wędziska MS-X MicroSpecial wprost cudownie łowią pstrągi. Warto zwrócić uwagę na modele c.w. 1.5 – 12 g, c.w. 2 – 14 g, c.w. 2.5 – 16 g, c.w. 3 – 18 g.


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP