Szybko nakręć kulkę

Głęboka noc, zegar co dopiero wybił godzinę 1:00, oczy wciąż się zasłaniają powiekami, gdy karpiarz wyrwany z półsnu piskiem sygnalizatora rejestruje w swojej świadomości: BRANIE!

Odjazd jak się patrzy. Po 15 sekundach spinka ładnego karpia. Nic to, ważne jest, że się ruszyły. Jednak trzeba zmienić hak na większy, może innego typu i oczywiście włos, kulkę. I tu pojawia się dłubanina warsztatowa, a raczej stolikowa, karpiarza: jeśli pływająca to najczęściej doposażanie haka w gumkę do podtrzymania kulki, następnie wiercenie kulki, przeciąganie gumki (lub włosa) i blokowanie stoperem (nie wspominam już o wyważeniu pop up). To wszystko w pośpiechu, w środku nocy, a nierzadko w deszczu czy z kiepskim samopoczuciem, więc to i owo potrafi wypaść z rąk, stoper nie chce wskoczyć na swoje miejsce. A tu jeszcze drugi sygnalizator zaczął swoją pieśń odjazdu.
Czy można coś z tym zrobić? Uprościć? Usprawnić? Można, np. przed nocą przygotować zapas przyponów końcowych z kulkami, oczywiście w różnych wariantach; tak jednak się nie robi, bo zbyt dużo tego wyjdzie w tym zapasie i niepotrzebnie się podnosi koszty, a poza tym to zwykłe marnotrawstwo materiału i czasu. Drugi sposób to bycie wyspanym by czuwać w nocy, koniecznie na kofeinowym dopingu i wciąż być gotowym do szybkiego działania przy stoliku. Jednak ile nocy wytrzymacie w takim trybie? Trzeci sposób, to nabycie haków BBS (Mustad) oraz Boilie Holder dedykowane do haków BBS i… sprawa uproszczona do granic przyzwoitości. Nocne karpiowanie nabierze uroku.
Wraz z wypuszczeniem na rynek haków BBS, Mustad przygotował sprężynki usprawniające montaż kulki w zestawie. Z łatwością kulkę się nakręca na sprężynkę już zainstalowaną w kółku, równie łatwo się robi to przed zaczepieniem sprężynki za kółko. Twardszą kulkę dziurawię igłą lub wiertłem przed wprowadzeniem sprężynki, z miękkimi się nie bawię - sprężynka wchodzi jak w masło. Odpowiednio zainstalowana podkładka sprawia, że kulka właściwie „siedzi” na sprężynce i można na pewniaka wkręcić ją do oporu. Zaczepienie sprężynki o kółko trwa moment. Przewidując rozwój sytuacji w nocy, bywa, że przygotowuję kilka różnych kulek (smak, wielkość,) wkręcając sprężynkę. Gdy mam życzenie lub potrzebę wymiany kulki, wtedy tylko zaczepiam o sprężynką o kółko przy haku BBS i mam gotowy zestaw końcowy w nowym wariancie. Sprężynki oferujemy w dwóch rozmiarach, w zupełności wystarczają do obsłużenia stosowanych kulek. Nr katalogowy sprężynek: CA04-BN-15-5 i CA04-BN-10-5. Wielkość 10 mm to M, wielkość 15 mm to L. W opakowaniu znajduje się 5 sprężynek.
Na rynku znajdziemy kilka różnych zaczepów szybkiego montażu kulek, na ogół są to plastikowe zaczepy mniej funkcjonalne od metalowych sprężynek Mustada.

Polecam Wam to rozwiązanie. Bardzo usprawnia karpiowanie, a co najważniejsze, z hakami BBS tworzy znakomitą parę.

Waldemar Ptak


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP