Koszyczki, pudełko i wygoda

Mieć w danej chwili pod ręką to, czego akurat potrzebujemy jest w wędkarstwie bezcenne. Od kiedy pamiętam, wędkarze zawsze poszukiwali… Tak, ryby także, ale pudełek na miarę swoich potrzeb również.

Wędkarz gruntowy ma wiele akcesoriów, niezbędnych w wyposażeniu, mniej niezbędnych i wiele, naprawdę wiele zapasowych – potrzebnych, jednak w swojej ilości pełniących rolę zapasowych. Można powiedzieć, że podkarmiacze dotknął właśnie taki los, pełniących służbę rezerwowych. W gruncie rzeczy, przy wędce używam tylko jednego podkarmiacza, niezależnie od jego typu. A pozostałe, czy to identyczne w typie i rozmiarze, czy wykonane w różnych wariantach wielkości, obciążenia i typu pokornie tkwią w torbie. Niekiedy bywa tak, że tacham na łowisko 40 podkarmiaczy nie wiedząc, który i jak często użyję. Taka praktyka dotyka nas na nieznanym jeziorowym bądź rzecznym łowisku, co wynika ze specyfiki łowisk, wędek i połowów. Dlatego, proszę, niech Was nie dziwi, że w moim zasobniku widzicie tak wiele podkarmiaczy. Są potrzebne ;)
Różnego typu koszyczki i sprężyny wcześniej czy później zostają w wodzie na zawsze. Niektóre lądują w pojemniku do segregowania śmieci, ponieważ ulegają uszkodzeniu. Dlatego trzeba mieć zapas w domu, a zapasik dźwigać ze sobą na łowisko.
Mając dostęp do pudełek Versus i Meiho bez trudu wybrałem dla siebie, a głównie to dla koszyczków typu methoda feeder, odpowiednie pudełko. Mój wybór padł na model VS-3045. Z wyboru jestem zadowolony. To już koniec artykułu :)

Żartuję z tym „końcem” artykułu. Chętnie opowiem, co takiego w tym pudełku zobaczyłem.
Może zacznę nietypowo, jak na tego typu artykuł, a mianowicie od wady pudełka: dla mojej obecnie użytkowanej torby z przeznaczeniem do obsługi gruntu pudełko VS-3045 jest odrobinę zbyt duże, mówię tu o nadwyżce długości ok. 1,5 cm na bokach dłuższym i krótszym. Jako że planuję nabyć torbę większą i nieco innego fasonu, pudełko będzie w sam raz.

A teraz plusy, które mnie zachęciły do nabycia tego pudełka.
Dlaczego wybrałem pudełko, a nie np. woreczek (choćby taki kołowrotkowy) lub torbę na ciężarki (o której już pisałem)? Pudełko jest przeźroczyste, dzięki czemu patrząc przez wieko dokładnie wiem, co i gdzie leży. To łatwy argument do obalenia, bo po otwarciu ciemnego wieka też zobaczę co i gdzie leży. Ale gdy planuje się posiadanie 3-4 takich pudełek, z zawartością właśnie podkarmiaczy różnego typu, odpowiednio posegregowanych z przeznaczeniem do konkretnych wędek lub łowisk, to owa przeźroczystość nabiera właściwego znaczenia. Bez otwierania pudełek, a nawet bez przekładania na regale, mogę sięgnąć po właściwe na dane wędkowanie.
Drugi argument przemawiający za tym pudełkiem, to duża praktyczność zastosowanych rozwiązań w zakresie zagospodarowania przestrzeni, zamykania i otwierania, trwałości materiału i zawiasów, rozmiary i kształty decydujące o poręczności podczas użytkowania. Z tego akurat Versus Meiho słyną, więc to niejako naturalna sprawa.
Trzeci argument przemawiający za tym pudełkiem, to jego głębokość i rozstaw przegródek - oczywiście do swobodnego układania według własnych potrzeb. I co jeszcze istotne, przegródka wchodzi w bardzo mocne gniazdo, co nabiera znaczenia przy tego typu ładunku, a przypomnę - ciężkie koszyczki zdolne wyłamać przegródkę ze słabego gniazda (pudełko przenoszę w ułożeniu pionowym). Za stabilnością przegródek i komór również przemawia żebrowanie (nie wiem czy właściwe to nazwałem) dna, spodu, na ściankach przedziałowych oraz wprowadzenie poprzeczek (wypustek, służących zainstalowaniu zamiast szuflad w skrzyni VS-8050), dzięki czemu konstrukcja nabiera imponującej sztywności. Zapakowane pudełko jest bardzo sztywne.
Raczej przypadkowy argument typu „za” polega na tym, że rozkład przegródek współgra z długością koszyczków method feeder Dragona. Mogę bardzo ekonomicznie i bez niszczenia elementów koszyczków rozlokować je w pudełku.
Odpowiednio wyprofilowana część pudełka ułatwia wyciągnięcie go z torby.

Myślę, że podałem na tyle sensowne argumenty „za”, byście w wolnej chwili obejrzeli w sklepie to pudełko. A jeśli akurat VS-3045 okaże się niewłaściwe do Waszych potrzeb, to z pewnością warto rozejrzeć się w ofercie Versus Meiho, gdyż jest z czego wybrać inny model.

Waldemar Ptak


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP