ZAUBER wciąż łowi

Trochę czasu minęło od mojej wypowiedzi na temat używanych przez mnie wędzisk spinningowych marki RYOBI – tak, tak, tej samej od kołowrotków.

Dzisiaj wracam do spinningu ZAUBER, ponieważ przed napisaniem artykułu używałem go trzykrotnie na rybach i zebrałem kolejną porcję doświadczeń. Warto napisać kilka zdań o tym budżetowym kijaszku.
Kusiło mnie i w końcu uległem: zamieszczam wybrane fragmenty mojego artykułu o tym wędzisku. Oto, co napisałem w czerwcu 2018 r.:

Budżetowy blank

Pod tym śródtytułem mógłbym upakować niemal wszystko, od tzw. badziewia po dobry spinning – czułbym się usprawiedliwiony. Ale nie w przypadku oferty Dragona. Napiszę w taki sposób: z tego wędziska możecie być bardzo zadowoleni lub może Wam nie odpowiadać, ale na pewno nie z powodu tzw. taniości: blank jest zrobiony porządnie choć nie wykwintnie, posiada wystarczającą moc i właściwą sobie dynamikę choć nie jest to wędzisko popisujące się poezją ugięcia, poszczególne elementy wędki nie są z górnej półki a jednak zadowolą użytkownika. Podczas spinningowania szybko koncentrowałem się na kuszeniu ryby, nie zaś na krytykowaniu niedociągnięć czy nieudanej konstrukcji.
[…] To spinning ułatwiający złowienie silnego szczupaka w łowisku pełnym zawad oraz sandacza z głębokiej wody. Tym Zauberem można prowadzić jerka, koguta, ciężką gumę, solidnie ostukać głębokie sandaczowe dno i sprawdzić szczupakową toń. W razie potrzeby można trollingować woblerem trzymając wędzisko w ręku (tzw. dorożka).”

Artykuł dostępny TUTAJ.
Skoro w tym artykule dość rozlegle wypowiedziałem się o tym wędzisku, w tym artykule jedynie dopowiem to i owo.

Ryobi ZAUBER W ofercie 2019 znalazło się sześć wędzisk spinningowych i castingowych o ciężarze rzutowym 10–35 g, charakteryzujących się szczytową, bardzo szybką akcją. Wędziska dwu- i jednoczęściowe.Ryobi ZAUBER W ofercie 2019 znalazło się sześć wędzisk spinningowych i castingowych o ciężarze rzutowym 10–35 g, charakteryzujących się szczytową, bardzo szybką akcją. Wędziska dwu- i jednoczęściowe.Ryobi ZAUBER W ofercie 2019 znalazło się sześć wędzisk spinningowych i castingowych o ciężarze rzutowym 10–35 g, charakteryzujących się szczytową, bardzo szybką akcją. Wędziska dwu- i jednoczęściowe.Ryobi ZAUBER W ofercie 2019 znalazło się sześć wędzisk spinningowych i castingowych o ciężarze rzutowym 10–35 g, charakteryzujących się szczytową, bardzo szybką akcją. Wędziska dwu- i jednoczęściowe.Ryobi ZAUBER W ofercie 2019 znalazło się sześć wędzisk spinningowych i castingowych o ciężarze rzutowym 10–35 g, charakteryzujących się szczytową, bardzo szybką akcją. Wędziska dwu- i jednoczęściowe.Do jednoczęściowego ZAUBERA najchętniej podpinam kołowrotek FISHMAKER II, z upodobaniem model Stealth FD.Przy tej okazji przypomnę, że wspomniane w katalogu dobrodziejstwo hamulca w postaci znacznie powiększonych podkładek wykonanych wg bardzo dobrej technologii rzeczywiście daje wymierne korzyści na łowisku. Kołowrotek Fishmaker II warto posiadać choćby ze względu na wspomniany hamulec w szpuli. Na zdjęciu, po lewej – składniki hamulca w koł. Fishmaker II, po prawej – standardowy na rynku kołowrotek podobnej wielkości i elementy jego hamulca.A oto pozostałe kołowrotki w grupie FISHMAKER II: FD900 (3 rozmiary), FD1100 (3 rozmiary), Fishmaker Ti z tytanową osią główną (2 rozmiary).A oto pozostałe kołowrotki w grupie FISHMAKER II: FD900 (3 rozmiary), FD1100 (3 rozmiary), Fishmaker Ti z tytanową osią główną (2 rozmiary).A oto pozostałe kołowrotki w grupie FISHMAKER II: FD900 (3 rozmiary), FD1100 (3 rozmiary), Fishmaker Ti z tytanową osią główną (2 rozmiary).
Podczas grudniowego szczupakowania na Fishmaker Stealth założyłem plecionkę o nazwie GUIDE 8X Spinn. Oto, co piszemy o niej w katalogu: Tę plecionkę szczególnie polecamy wędkarzom łowiącym ryby w wyjątkowo trudnych, obfitujących w zaczepy łowiskach: sandaczy w jeziorowych karczach i rzecznych zawadach, szczupaków, łososi i troci oraz do spinningowania w Bałtyku. Jest mocna na węzłach, odporna na przetarcia i długo utrzymuje swój pierwotny kolor. Od siebie dodam, że w internetowych sklepach widują ją w cenie ok. 70 zł – za te pieniądze warto brać i nie oglądać się. Seria GUIDE – jak zapewne pamiętacie – rozwijana jest od lat i zasłużyła sobie na zaufanie.Podczas grudniowego szczupakowania na Fishmaker Stealth założyłem plecionkę o nazwie GUIDE 8X Spinn. Oto, co piszemy o niej w katalogu: Tę plecionkę szczególnie polecamy wędkarzom łowiącym ryby w wyjątkowo trudnych, obfitujących w zaczepy łowiskach: sandaczy w jeziorowych karczach i rzecznych zawadach, szczupaków, łososi i troci oraz do spinningowania w Bałtyku. Jest mocna na węzłach, odporna na przetarcia i długo utrzymuje swój pierwotny kolor. Od siebie dodam, że w internetowych sklepach widują ją w cenie ok. 70 zł – za te pieniądze warto brać i nie oglądać się. Seria GUIDE – jak zapewne pamiętacie – rozwijana jest od lat i zasłużyła sobie na zaufanie.Jeśli chodzi o przypony, to z zaufaniem używam oferowane w serii CLASSIC, a najczęściej plecionkowe Surfstrand 1x7 A.F.W., Surfstrand 7x7 A.F.W., Surfstrand 1x7 i Surfstrand 7x7 oraz w wersji LIGHT. Jadąc na szczupaki z możliwością złowienia sztuki powyżej 80 cm długości zakładam przypon długości 35-40 cm.
Pudełka, pudła i walizki VERSUS to wciąż jedno z najlepszych rozwiązań dla spinningisty.  Oferty dla siebie szukaj tutaj http://www.firmadragon.pl/oferta/do-pobrania#Pudełka, pudła i walizki VERSUS to wciąż jedno z najlepszych rozwiązań dla spinningisty.  Oferty dla siebie szukaj tutaj http://www.firmadragon.pl/oferta/do-pobrania#Pudełka, pudła i walizki VERSUS to wciąż jedno z najlepszych rozwiązań dla spinningisty.  Oferty dla siebie szukaj tutaj http://www.firmadragon.pl/oferta/do-pobrania#Pudełka, pudła i walizki VERSUS to wciąż jedno z najlepszych rozwiązań dla spinningisty.  Oferty dla siebie szukaj tutaj http://www.firmadragon.pl/oferta/do-pobrania#Pudełka, pudła i walizki VERSUS to wciąż jedno z najlepszych rozwiązań dla spinningisty.  Oferty dla siebie szukaj tutaj http://www.firmadragon.pl/oferta/do-pobrania#
10” Szczypce firmy CUDA Duże szczypce o pewnym chwycie, które sprawdzą się przy największych okazach. Wykonane ze stali nierdzewnej. Nr kat. 18113.Szczypce firmy CUDA Przeznaczone do użycia w słodkiej wodzie, wyjątkowo wytrzymałe i wygodne szczypce, dzięki którym wyhaczysz każdą rybę. Wykonane ze stali węglowej. Nr kat. 18096.Rozwieracz szczupakowy Innowacyjny rozwieracz szczupakowy z wygodnym, gumowanym uchwytem. Specjalnie skonstruowany czubek rozwieracza ułatwia dostanie się do szczęki każdej ryby. Nr kat. 18117.Rozwieracz szczupakowy Innowacyjny rozwieracz szczupakowy z wygodnym, gumowanym uchwytem. Specjalnie skonstruowany czubek rozwieracza ułatwia dostanie się do szczęki każdej ryby. Nr kat. 18117.Narzędzie do wyhaczania kotwic MUSTAD Wyjątkowo dobrze zaprojektowane przyrząd, który pozwoli łatwo, wygodnie i bezpiecznie wyjąć kotwice z pyska największego szczupaka. Ergonomiczna konstrukcja i długość aż 36 cm pozwolą wyhaczyć wiele ryb bez wyjmowania ich z wody. Nr kat. MT039.

Moc blanku

Podtrzymuję wszystko, co dotychczas mówiłem i pisałem o tym wędzisku. Uniwersalność - nie lubię tego określenia, które mimo tego nieźle pasuje do ZAUBERA. Wobec tego napiszę w następujący sposób: ZAUBER jest bardzo przydatny na łowisku w sytuacji, gdy nie chcemy zabierać 2-3 wędzisk, nie wiemy jakich ryb najwięcej zatniemy, jedziemy na nowe łowisko i w grę wchodzi łowienie w głębokich trzcinach, w głębokiej toni i na głębokim dnie, a także w strefie powierzchni na ciężko. Ten kijaszek takiej robocie podoła! Posiada mocny i dość wytrzymały na przeciążenia i urazy mechaniczne blank, dobrze amortyzuje dynamiczne ruchy silnej ryby podczas pojedynku, dobrze pracuje podczas lądowania ryby ręką lub podbierakiem przy burcie łodzi.

Mam nadzieję, że podane przez mnie informacje pomogą Wam w wyborze wędziska w przedziale cenowym od 200 do 250 zł. Wbrew pozorom, do sezonu szczupakowego już niedaleko: przed nami pstrągi, następnie wczesnowiosenne jazie i klenie i… już walczymy z majowymi szczupakami. Czas oczekiwania przeleci migiem.

Na zdjęciu nasz teamowicz, bardzo dobry wędkarz spinningowy Arkadiusz Strzyżewski. Ryba, ładnie prezentowana do zdjęcia dzięki Jego uprzejmości została złowiona na opisywany w artykule egzemplarz spinningu ZAUBER przeze mnie, w okropnych grudniowych warunkach atmosferycznych.

Waldemar Ptak
TEAM DRAGON PRO


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP