Zestaw końcowy Mustad

Malutkim, ale niezmiernie ważnym elementem wędki karpiowej jest przypon, element pierwszego kontaktu z rybą. W głównej mierze to właśnie od jego solidności wykonania, sprawności w prezentacji przynęty i zacięciu ryby decyduje nasze powodzenie na zasiadce.

Chętnie używam przypony wykonane przez firmę Mustad. To niezwykle doświadczona firma produkująca haczyki, wciąż znajduje się w czołówce firm w tej branży. Któż zresztą nie zna nazwy Mustad? Chyba tylko człowiek nieinteresujący się wędkarstwem.
Na karpiowe okazy poluję raz do roku, fundując sobie krótki urlop na renomowanym łowisku. Na co dzień łowię mniejsze karpie o wadze do 12 kg na stawowym łowisku komercyjnym. Wybrałem dwa zestawy do zaopiniowania.

STIFF D-RIG X2 Zestaw z hakiem nr 4/20 lbs

Zestaw ten stosowałem do Metody za sprawą krótkiego przyponu 16 cm. Na hak zakładałem zarówno kulki pop-up jak i balance. Brania były na jedne i drugie, a rybki zacinały się za dolną wargę szacunkowo w ilości 80 % brań. Zestaw niewidoczny w czystej wodzie, ponieważ jest w całości z fluorocarbonu Mustad Thor. Mimo złowieniu kilkunastu karpi w przedziale 4-8 kg zestaw pozostał nadal skuteczny a hak ostry. Podczas holu nie zanotowałem większej ilości spiętych ryb, niż w przypadku zestawów innych firm, na marginesie mówiąc znacznie droższych. Zestaw spisuje się również świetnie podczas rzutu, gdzie sztywny przypon nie plącze się w powietrzu.

SUPPLE D-RIG X2 Zestaw z hakiem nr 4/20 lbs

Zestaw stosuję do łowienia z marszu w komercyjnej wodzie o charakterze stawowym. Nie tak dawno temu stosowałem go na czterech kolejnych kilkugodzinnych zasiadkach. Brań było około 20, a wyholowanych karpi 15 sztuk w przedziale wagowym 3-7 kg. Ryby najczęściej zostały zacięte za dolną wargę. Przypon świetnie pracuje w zestawie samozacinającym powodując niemal 100% skuteczność zacięcia. Szerokie kolanko haka sprawia, iż mocno osadzony hak podczas holu nie ma tendencji do wypadania z pyska ryby. Dwuczęściowy przypon świetnie zachowuje się podczas rzutu „trzymając” się z dala od ciężarka, co z kolei ma ogromne znaczenie w rzutach na duże odległości, natomiast końcowa elastyczna (dzięki przegubowi) część sprawia, że karpie tracą czujność zasysają nasze kuleczki. Polecam te zestawy i do zobaczenia nad wodą!

Radek Karasiński

STIFF D-RIG X2  Stosowany głównie do kulek pływających pop-up, znakomita prezentacja przynęty na jasnym dnie, dzięki zupełnie niewidzialnemu fluorocarbonowi. krętlik: Mustad BLM Ring-Link nr 8/35 kg linka: fluorocarbon Mustad Thor hak: 60510BLN wielkość haka/wytrzymałość przyponu w funtach (kilogramach): nr 1/25 lbs (12 kg), nr 2/25 lbs (12 kg), nr 4/20 lbs (9 kg) całkowita długość: 16 cm

SUPPLE D-RIG X2  Dwuczęściowy przypon, łączony niewielkim, ale mocnym krętlikiem, dłuższa część ze sztywnej żyłki Memory Free oddala przynętę od ciężarka, a luźno pracująca końcówka ułatwia branie karpia, wersja do kulek pop-up. krętlik: Mustad BLM Ring-Link nr 8/35 kg i nr 11/22 kg linka: Sufix Memory Free i fluorocarbon Mustad Thor hak: 60510BLN wielkość haka/wytrzymałość przyponu w funtach (kilogramach): nr 1/25 lbs (12 kg), nr 2/25 lbs (12 kg), nr 4/20 lbs (9 kg) całkowita długość: 20 cm

 

 

TOP