Reska Troć 2015

Dolina Regi jest piękna, a koryto rzeki na całej długości wprawia w zachwyt pstrągarza, trociarza, spinningistę szukającego kleni i jazi. Ta rzeka żyje. Tu przyjeżdżają wędkarze.

Reska Troć doczekała się edycji 2015, na której wystartowało 165 wędkarzy z całej Polski. Wielu przybyło z osobami towarzyszącymi, co świadczy tylko dobrze o organizatorach. Kwatery były wygodne, jedzenie dobre i obfite, świeże piwo i smaczny grzaniec serwowany prosto z ogniska. A co z rybami? Pogoda dla wędkarza świetna, zaś do łowienia ryb kiepska – było słonecznie, woda prześwietlona promieniami słońca. Tutejsze ryby nie lubią takiej pogody, więc wyniki łowienia były słabe. Dość powiedzieć, że w drugi dzień zawodów złowiono tylko 1 rybę. Muszę dodać uzupełniająco, że wielu z zawodników łowiących pierwszego dnia nie podjęło rywalizacji w drugim dniu spotkania. No cóż, po sobotnim wędkowaniu i integracji okropnie bolą ręce. J

Atmosfera na Reskiej Troci była znakomita, ludzie towarzyscy i życzliwi sobie oraz środowisku naturalnemu. Organizatorzy spisali się (kolejny już raz) na złoty medal, a Okręg PZW umożliwił wędkarzom rywalizację bez wnoszenia opłat za wędkowanie (piękny gest). Organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Rzeki Regi, z przewodniczącym na czele – Andrzejem Laszukiem. To człowiek o niespożytych siłach i wierzący, że rzece można przywrócić ryby i zapewnić im ochronę. Rzeka jest patrolowana z inicjatywy Towarzystwa, m.in. na te działania pozyskano kilkanaście tysięcy złotych na licytacji akcesoriów przekazanych przez sponsorów. Licytację prowadził Andrzej, zrobił to znakomicie i z dowcipem.

Wśród sponsorów znalazł się również Dragon. Pojechałem tam z przyjemnością pokazać kilka wybranych, o wysokiej jakości wędzisk i kołowrotków zdatnych do łowienia w tej rzece. Liczni wędkarze mogli każdą z nich obejrzeć, wyrazić swoją opinię, pochwalić lub ponarzekać na małą ich dostępność w mniejszych sklepach, zadać wiele pytań nt. specyfiki tego sprzętu, zapytać o inne akcesoria Dragona przydatne do łowienia troci, łososi i pstrągów. Wśród wędzisk znalazły się: Team Dragon, Guide Select, Nano Force, Specialist Pro, Moderate.

Waldemar Ptak

TOP