Dogrywka „Golden Trout"

W ostatnią niedzielę, wraz z moim teamowym partnerem Jackiem, wzięliśmy udział w zawodach stowarzyszenia TAI, czyli Trout Area Ireland. Ta ciekawa, zdobywająca coraz większą popularność formuła, zgromadziła na starcie ponad 30 zawodników.

Specyfika łowiska wymagała użycia specyficznego sprzętu, nieco innego od najczęściej używanego w zawodach typu „Area fishing". Dość duży zbiornik, z bardzo czystą wodą i dnem pokrytym gęstą roślinnością, wymagał użycia wędek, które będą w stanie daleko i celnie posłać niewielką przynętę, w luki pomiędzy gęstą roślinnością. Oczywiście w takich warunkach hol musiał być szybki i zdecydowany. Ryby były dość spore, mierzące do ok. 60 cm i zaciekle walczyły nurkując w gęstą roślinność. Nie było wyjścia i trzeba było je zatrzymać siłowo. Z tego powodu sprzęt musiał być wystarczająco mocny a jednocześnie na tyle delikatny, aby właściwie zaprezentować przynęty wielkości mikro. Przygotowując się do zawodów wybrałem dwa wędziska podstawowe: pierwszym była wędka Dragon SF-X Super Fast długości 192 cm c.w. 3-16 g, drugie to MS-X MicroSpecial długości 213 cm c.w. 1-10 g.

Przygotowując się do zawodów wybrałem dwa wędziska podstawowe: pierwszym była wędka Dragon SF-X Super Fast długości 192 cm c.w. 3-16 g, drugie to MS-X MicroSpecial długości 213 cm c.w. 1-10 g. Obydwie wędki wyposażone zostały w kołowrotki Team Dragon FD iZ, w wielkościach 20 i 25. (T. K.)Specyfika łowiska wymagała użycia specyficznego sprzętu, nieco innego od najczęściej używanego w zawodach typu „Area fishing". Dość duży zbiornik, z bardzo czystą wodą i dnem pokrytym gęstą roślinnością, wymagał użycia wędek, które będą w stanie daleko i celnie posłać niewielką przynętę, w luki pomiędzy gęstą roślinnością. (T. K.)

Obydwie wędki wyposażone zostały w kołowrotki Team Dragon FD iZ, w wielkościach 20 i 25. Na mocniejszym zestawie zastosowałem żyłkę średnicy 0,18 mm oraz przypon z fluorocarbonu Dragon Invisible 0,16 mm. Drugi zestaw lepiej dopełniała plecionka Team Dragon Braid (Fluo Green) średnicy 0,06 mm i przypon z fluorocarbonu 0,14 mm.

Pierwsza wędka służyła do łowienia w pierwszych turach, kiedy ryby były bliżej i mniej płochliwe, a hol musiał się odbywać w „błyskawicznym" tempie. Tutaj przydawała się moc wędki. Delikatniejszy zestaw sprawdzał się lepiej pod koniec zawodów, a wędka dzięki długości 213 cm pozwalała kontrolować rybę nawet pomimo nieco mniejszej mocy.

TEAM DRAGON Z, X, C, S Druga generacja serii TEAM DRAGON to projekt zupełnie nowatorski, przygotowany od podstaw na zlecenie Dragona przez jednego z japońskich konstruktorów. Elementami wspólnymi konstrukcji 4 modeli jest duraluminiowa szpula dalekiego rzutu oraz rotor wykonane w koncepcji V. Produkcję wszystkich czterech modeli zleciliśmy fabryce, w której powstają tak znane i niezawodne kołowrotki jak Ryobi Zauber. Kołowrotki objęte 5-letnim okresem gwarancyjnym.TEAM DRAGON Z, X, C, S Druga generacja serii TEAM DRAGON to projekt zupełnie nowatorski, przygotowany od podstaw na zlecenie Dragona przez jednego z japońskich konstruktorów. Elementami wspólnymi konstrukcji 4 modeli jest duraluminiowa szpula dalekiego rzutu oraz rotor wykonane w koncepcji V. Produkcję wszystkich czterech modeli zleciliśmy fabryce, w której powstają tak znane i niezawodne kołowrotki jak Ryobi Zauber. Kołowrotki objęte 5-letnim okresem gwarancyjnym.TEAM DRAGON Z, X, C, S Druga generacja serii TEAM DRAGON to projekt zupełnie nowatorski, przygotowany od podstaw na zlecenie Dragona przez jednego z japońskich konstruktorów. Elementami wspólnymi konstrukcji 4 modeli jest duraluminiowa szpula dalekiego rzutu oraz rotor wykonane w koncepcji V. Produkcję wszystkich czterech modeli zleciliśmy fabryce, w której powstają tak znane i niezawodne kołowrotki jak Ryobi Zauber. Kołowrotki objęte 5-letnim okresem gwarancyjnym.TEAM DRAGON Z, X, C, S Druga generacja serii TEAM DRAGON to projekt zupełnie nowatorski, przygotowany od podstaw na zlecenie Dragona przez jednego z japońskich konstruktorów. Elementami wspólnymi konstrukcji 4 modeli jest duraluminiowa szpula dalekiego rzutu oraz rotor wykonane w koncepcji V. Produkcję wszystkich czterech modeli zleciliśmy fabryce, w której powstają tak znane i niezawodne kołowrotki jak Ryobi Zauber. Kołowrotki objęte 5-letnim okresem gwarancyjnym.TEAM DRAGON Najnowsze plecionki Team Dragon zostały wyprodukowane przez japoński koncern Momoi. Pokryte są ochronną warstwą teflonu i charakteryzują się wyjątkowo ciasnym splotem, relatywnie dużą sztywnością i niemal zerową rozciągliwością. W efekcie dodatkowych zabezpieczeń powierzchni plecionka jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystny wpływ warunków zewnętrznych, Okrągły przekrój oraz gładkość powierzchni korzystnie wpływają na długość rzutów i redukują prawdopodobieństwo splątania.INVISIBLE FLUOROCARBON Najwyższej jakości przezroczysta żyłka fluorocarbonowa produkowana dla Dragona w Japonii. Przeznaczona na przypony muchowe, strzałowe oraz spinningowe, zarówno te zabezpieczające przynętę przed obcięciem przez szczupaki jak i te, które stosowane są przy łowieniu sandaczy czy pstrągów na plecionki. Dostępny w zakresie średnic 0,12 – 0,74 mm.

Plan sprzętowy okazał się strzałem w dziesiątkę! Dzięki idealnie dobranym zestawom, nie tylko udało mi się skusić do brania więcej ryb niż innym zawodnikom, ale również znakomitą większość skutecznie wyholować.

Po 6 rundach eliminacyjnych okazało się, że do półfinału weszliśmy i ja, i Jacek oraz 4 innych zawodników ze szczytu listy wyników. Po półfinale w grze został Jacek, kolega z Litwy Alex i ja.

Trzy finałowe rundy zadecydowały o kolejności miejsc. Wraz z Jackiem mieliśmy zaliczone po 3 ryby, Alex - jedną. Więc czekała nas dogrywka, tak zwany „Golden Trout". Pierwsza wyholowana ryba decyduje, kto zajmie pierwsze a kto drugie miejsce. W pierwszym rzucie dogrywki Jacek zacina rybę, która jednak po kilku sekundach wypina się… W tym czasie ja zacinam swojego pstrąga, na szczęście na mocniejszym zestawie nie pozostawiam mu zbyt wiele swobody na triki z nurkowaniem w zielsko. Kilka sekund później mój „Golden Trout" ląduje w podbieraku, a ja dzięki niemu wygrywam zawody. Jacek zajmuje drugą pozycję, więc Team Dragon Ireland po raz kolejny na szczycie!

Tomi Kurman
GuidedFishing
00353 (0)857318541

TOP