SPIS TREŚCI

fot. Jesiotr żeruje na dnie, jest bardzo silny i szybki, można łowić go w porze nocnej i dziennej. W nocy mamy więcej przyjemności podczas holowania, bo walczymy z niewidoczną rybą. Nocne łowienie polecam tylko doświadczonym wędkarzom, z użyciem niezawodnego sprzętu.Czy łowiliście już rybę,
która nie ma zębów i ostrych płetw, a jednak przecina linkę? Czy mieliście na kiju 15-kilogramową rybę, która wyskakuje w chwili zacięcia? Jeśli nie mieliście przyjemności łowienia tego stwora, to zapraszam do lektury artykułu. Postaram się przygotować Was do wygrania pojedynku z jesiotrem syberyjskim.

Jesiotr sprawia wygląd miłej i potulnej rybki, ale w rzeczywistości to ryba dla twardzieli. Mój kolega Radek prezentuje zaledwie 15-kilogramowego jesiotra syberyjskiego, masa ryby ani na mnie, ani na Radku nie robi wrażenia. Co innego jej waleczność, zaciekłość i nieustępliwość podczas holu. Te zrobiły na nas ogromne wrażenie. Oprócz niego żyją dwa gatunki jesiotra, w tym zachodni, który jest naszym rodzimym. W naszym kraju nie łowi się go jednak, ponieważ jest na granicy wyginięcia. W tej sytuacji zarówno hodowcy ryb, jak i gospodarze łowisk, sprowadzili dwa pozostałe gatunki, aby zaspokoić apetyt smakoszy i wędkarzy.
Chcąc zmierzyć się z jesiotrem należy udać się na łowisko specjalne. Fotografowane ryby łowiłem z Radkiem w łowisku „Gosławice”. Bez trudu znajdziecie w Internecie informacje o tym łowisku. Tutejszym jesiotrom dostarcza się podgrzewaną wodę, co niezwykle przyspiesza ich wzrost. Tym samym wędkarze otrzymują łowisko z atrakcyjnymi rybami. Do łowienia używaliśmy dragonowskich wędzisk, plecionek, mustadowskich haków i rybnego zapachu [dip]. Przydał się również obszerny podbierak Dragona – widoczne jesiotry mierzyły 115-125 cm. Niełatwo tak długą, szalejącą rybę usadowić w podbieraku, szczególnie w nocy. Zapewniam Was, że nocny jesiotr funduje wiele emocji.

Technika łowienia

Ryba żeruje na dnie [zjada również małe rybki], więc metoda gruntowa jest bardzo skuteczna. Jest też najłatwiejszą metodą łowienia jesiotra. Na przynętę nadają się: biały robak, dżdżownica, czerwony robak, kawałek rybki, martwa rybka, filecik, pellet, kulka proteinowa, pasta pelletowa [robię ją we własnym zakresie], pijawka. Dobre wyniki daje metoda włosowa, do której chcę przekonać początkujących wędkarzy. Do zwabienia ryby można użyć silnego aromatu na przynęcie [aktywator, dip], lub aromatycznej zanęty. Może to być zanęta sypka firmowa lub rybny pellet, pokruszone lub całe kulki proteinowe. Możliwości nęcenia i łowienia jesiotra jest dużo. Zanęta i przynęta najlepiej wabi wtedy, gdy pachnie mięsem lub krwią wodnych stworzeń. Wędkarz, który radzi sobie z feederem lub gruntówką w wodzie stojącej bez trudu złoży wędkę na jesiotra.


Waldemar Ptak
; ceniony fotograf i wędkarz, a zarazem publicysta i autor artykułów instruktażowych publikowanych w prasie i w Internecie, w ilości blisko 500. Specjalizuje się w fotografii wędkarskiej, a ponadto jest specjalistą i testerem wędkarskim, redaktorem prowadzącym. Łowi praktycznie wszystkimi metodami i na dziesiątkach łowisk na terenie Polski – od Sanu aż po Bałtyk.

TOP