Mustad Power Lock Plus – nowa jakość prezentacji

Pod koniec ubiegłego sezonu testowałem na swoich irlandzkich łowiskach offsetowe haki z ciekawie rozwiązanym sposobem mocowania przynęty i ruchomym obciążeniem. W Power Lock Plus Worm Hook gumkę mocuje się wbijając w nią drut z plastikowym zaczepem w kształcie choinki. W Power Lock 1X Fine Wire do montażu przynęty służy wkręcana w nią sprężynka. Obydwa systemiki posiadają na hakach przesuwane obciążenie o masie 1/8 oz, czyli ok. 3,6 g. Power Lock'ów (nr 1/0) używałem do zbrojenia gum Dragon Viper 7,5 cm. Łowiłem nimi w Atlantyku, jak i uchodzących do niego rzekach.

Moje łowiska

W oceanie spinningowałem zestawem Power Lock/Viper w bardzo płytkich, mocno zarośniętych glonami miejscach. Całość spisała się bardzo dobrze. Złowiłem kilka labraksów (bass morski - Sea Bass) oraz rdzawców. W rzekach spinningowałem łososia. Niestety, salmonów w zeszłym sezonie do rzek weszło bardzo mało. Brak tej szlachetnej ryby wynagrodziły mi za to piękne okonie! Power Lock doskonale nadaje się do obławiania ekstremalnie płytkich łowisk. Przede wszystkim grot haka przylega bezpośrednio do grzbietu gumki, co w znacznym stopniu ogranicza zaczepy i zbieranie przez przynętę różnego rodzaju śmieci. Taki sposób zbrojenia w najmniejszym stopniu nie przeszkadza w skutecznym zacięciu atakującego drapieżnika.

Płynna regulacja pracy

Bardzo użyteczne jest przesuwane obciążenie, które w zależności od swojego położenia całkowicie zmienia pracę przynęty. Gdy przesuniemy ciężarek maksymalnie w stronę oczka haka uzyskamy pracę przynęty taką, jak przy zbrojeniu tradycyjną główką jigową. Ale już umieszczenie ciężarka pośrodku haka spowoduje bardzo wolny opad przynęty przy jednoczesnym niesamowicie prowokującym drapieżniki drobnym "lusterkowaniu" (tak jak przy wolno tonących woblerach). Przesunięcie obciążenia do samego łuku haka da zdecydowanie najwolniejszy opad, zaś poluzowanie napiętej linki podczas opadania przynęty spowoduje jej cofanie! Taka technika sprawdziła się rewelacyjnie w rzekach - po zluzowaniu napiętej linki przynęta przesuwała się zawieszona w nurcie, ciągle przepięknie pracując.
Wypróbujcie skuteczność przynęt zbrojonych w Power Lock'i Mustada w Waszych łowiskach, będziecie mile zaskoczeni ich rewelacyjną pracą i złowionymi z ich pomocą rybami.

Tomasz Ekert
Team Dragon
basshunting.blogspot.ie

TOP