Moderate II - boleniowy ideał na dużą rzekę

Smukły, lekki blank wręcz idealnie leżał w mojej dłoni, a do tego świetna praca przy pełnym ugięciu pod boleniami łowionymi przez Mariusza sprawiły, że sam zechciałem stać się posiadaczem takowego wędziska.

Mój wybór padł na model długości 305 centymetrów o ciężarze wyrzutowym 3-15 gramów i akcji Med.-Fast (średnio szybkiej). Gdy tylko wędzisko Moderate II znalazło się w moich rękach, jeszcze przed startem nowego sezonu zdecydowałem się przetestować je solidnie nad Odrą, aby w maju podczas boleniowych podchodów w pełni wykorzystać wszystkie zalety nowego kija.
Wybierając się nad rzekę, zabrałem do podręcznego pudełka tylko kilka woblerów w długościach od 7 do 10 cm i wadze od 5 do 11 gramów, by móc sprawdzić, w jaki sposób zachowuje się wędzisko podczas prowadzenia przynęt w nurtowych miejscach przy ostrogach oraz, w jaki sposób ładuje się podczas wyrzutu każdej z nich. Używając już niewielkiej siły mięśni, jesteśmy w stanie wędziskiem Moderate II posłać wobler ważący dosłownie kilka gramów na sporą odległość, co nawet mniej wprawionym wędkarzom nie powinno sprawić problemu. Jest ono dość miękkie i elastyczne, lecz mimo to w jego dolnej części drzemie spory zapas mocy, pozwalający wyholować niemałą rybę. Z kolei stosując nieco cięższą przynętę, ważącą ok. 12 gramów, mogłem przekonać się, jak świetnie ładuje się wędzisko, oddając podczas wyrzutu całą swą energię i dzięki czemu wobler bez problemu dolatywał na napływ kolejnej ostrogi.

Główne założenia serii Moderate II to: - akcja od średniej (medium) po dolne granice szybkiej (fast); - smukłe blanki o dość grubych ściankach, ale o mniejszym niż standardowo otworze wewnętrznym; - łatwość rzucania lekkim przynętami; - pełne ugięcie pod obciążeniem, dające pewny hol z bardzo małym odsetkiem traconych ryb; - design rękojeści utrzymany w stylistyce właściwej dla rynku japońskiego; - konstrukcja blanków oparta na obecnej ofercie producenta na rynek japoński, przeniesiona również na dłuższe wędziska, niezbędne na rynku europejskim.

Szczytówka

Okazało się również, że delikatna i czuła szczytówka świetnie pokazuje każde nienaturalne zachowanie przynęty, gdy ta nieco gaśnie w miejscach stykania się ze sobą kilku nurtów, o zróżnicowanej prędkości przepływu; co będzie miało istotny wpływ na decyzję o zacięciu podczas nawet delikatnego trącenia woblera przez rybę. Również sam blank wędziska Moderate II przekazuje bezpośrednio do dłoni wędkarza wszelkie sygnały, gdy wobler uderza o znajdujące się na przelewie kamienie lub zahacza o znajdujące się w wodzie konary drzew, dzięki czemu możemy odpowiednio zareagować unosząc szczytówkę wędziska wyżej, prowadząc przynętę nad przeszkodami i niwelując w ten sposób liczbę zerwanych przynęt.

3,05 m

Spinning bardzo dobrze obsługuje woblery Salmo Minnow, a te z kolei skutecznie wabią ryby różnych gatunków, jak sandacze, szczupaki, okonie. Spinning Moderate II radzi sobie z nimi pierwszorzędnie.Nieco ponad trzymetrowa długość jest optymalna i wręcz niezastąpiona podczas połowu na dużej, nizinnej rzece, jaką jest Odra. Dzięki temu możemy komfortowo prowadzić przynętę w wielu miejscach, gdzie musimy być ukryci przed wzrokiem ostrożnego bolenia. Łowiąc np. z ostrogi, opaski czy przykosy wiele razy wysuwam nad wodę jedynie samą szczytówkę wędziska, co przy krótkim kiju sprawiłoby nie lada problem. Połączenie akcji Med.-Fast z trzymetrową długością sprawia, że automatycznie nasze rzuty stają się dłuższe, co byłoby o wiele trudniejsze przy szybkiej i krótkiej wędce. Wysokiej jakości grafit, z którego wykonano wędzisko, czyni wędzisko na tyle lekkim, że wielogodzinne wędkowanie nie męczy ramienia. Gładkie przelotki klasy Fuji pozwalają na bezszumowe oddawanie żyłki oraz zabezpieczają przed jej przetarciem.

Spinning bardzo dobrze obsługuje woblery Salmo Minnow, a te z kolei skutecznie wabią ryby różnych gatunków, jak sandacze, szczupaki, okonie. Spinning Moderate II radzi sobie z nimi pierwszorzędnie.Spinning bardzo dobrze obsługuje woblery Salmo Minnow, a te z kolei skutecznie wabią ryby różnych gatunków, jak sandacze, szczupaki, okonie. Spinning Moderate II radzi sobie z nimi pierwszorzędnie.Spinning bardzo dobrze obsługuje woblery Salmo Minnow, a te z kolei skutecznie wabią ryby różnych gatunków, jak sandacze, szczupaki, okonie. Spinning Moderate II radzi sobie z nimi pierwszorzędnie.Spinning bardzo dobrze obsługuje woblery Salmo Minnow, a te z kolei skutecznie wabią ryby różnych gatunków, jak sandacze, szczupaki, okonie. Spinning Moderate II radzi sobie z nimi pierwszorzędnie.Spinning bardzo dobrze obsługuje woblery Salmo Minnow, a te z kolei skutecznie wabią ryby różnych gatunków, jak sandacze, szczupaki, okonie. Spinning Moderate II radzi sobie z nimi pierwszorzędnie.Spinning bardzo dobrze obsługuje woblery Salmo Minnow, a te z kolei skutecznie wabią ryby różnych gatunków, jak sandacze, szczupaki, okonie. Spinning Moderate II radzi sobie z nimi pierwszorzędnie.Spinning bardzo dobrze obsługuje woblery Salmo Minnow, a te z kolei skutecznie wabią ryby różnych gatunków, jak sandacze, szczupaki, okonie. Spinning Moderate II radzi sobie z nimi pierwszorzędnie.

Dolnik

Dzielony dolnik w wędzisku Moderate II nie dość, że nadaje mu interesującego designu, to jego długość sięgająca do końca łokcia jest dla mnie absolutnie optymalna i nie powoduje dyskomfortu, jak miało to miejsce w wędziskach o dolniku dłuższym, sięgającym poza łokieć – niestety, często zahaczałem takim dolnikiem o leżące kamienie czy drzewa łowiąc w niskiej pozycji ciała (z powodu ukształtowania stanowiska lub ukrywania się przed wzrokiem ryby). Dodatkowo przed wszelakimi niechcianymi uderzeniami zabezpiecza nas znajdujący się na końcu dolnika piankowy czop, który jest pokryty gumą.

Moderate II 3,05 m bardzo dobrze współpracuje z kołowrotkami Fishmaker II, które posiadając przełożenie 1:4,4 oferują nawet do 80 cm nawój linki na szpulę podczas jednego obrotu korbki. Takie parametry doskonale się sprawdzają podczas szybkościowego łowienia boleni, a tzw. wolna przekładnia (1:4,4) zyskuje na trwałości i wydajności.

Koł. Fishmaker II Stealth FD530i, przełożenie 1:4.4, pojemność szpuli 0,22 mm/150 m, nawój/obrót 77 cm. Nr kat. 15-25-530Koł. Fishmaker Ti FD935i, przełożenie 1:4.4, pojemność szpuli 0,35 mm/150 m, nawój/obrót 80 cm. Nr kat. 15-24-935Koł. Fishmaker Ti FD1135i, przełożenie 1:4.4, pojemność szpuli 0,25 mm/150 m,  nawój/obrót 80 cm. Nr kat. 15-23-135

Uchwyt kołowrotka

Przyjemny w dotyku uchwyt kołowrotka, wykonany z dobrej jakości pianki, powoduje, że wędzisko świetnie układa się w dłoni i tworzy z nią całość, a poza tym działa antypoślizgowo dla mokrej dłoni np. po podebraniu ryby.
Jak się przekonałem po całym dniu spędzonym nad rzeką, wybór wędziska był jak najbardziej słuszny. Śmiało mogę stwierdzić, iż jest ono wprost stworzone do wielkorzecznych łowów. Jego parametry idealnie nadają się do łowienia srebrnych torped. Jedyne, czego zabrakło tego dnia, to właśnie przyzwoitych rozmiarów bolenia, ostro walczącego na wędzisku Moderate w bystrym, rzecznym nurcie. Lecz na taki moment przyjdzie mi jeszcze nieco poczekać, byle do pierwszych dni maja.

Sebastian Rej

TOP