Testerzy relacjonują

Plecionka i ryby horrendalnie płochliwe

Jeśli zapoznacie się z moimi dotychczasowymi wypowiedziami, spisanymi na blogu czy w innych miejscach w Sieci to zrozumiecie, że jeżeli o klenie chodzi, to…

Od zawsze stosuję żyłki średnicy 0,16 mm - 0,18 mm, gdyż są one wystarczające na ryby, które bywają horrendalnie płochliwe. A przy tym, stosunkowo do swojej niewielkiej wagi i rozmiarów, silne. Nie na tyle jednak, aby wymuszały na wędkarzu stosowania żyłek grubszych, ale wystarczająco by nie przesadzać z nadmiernym odchudzaniem zestawu.

Ale że ich dobór zależy nie tylko od gatunku i gabarytów poławianych ryb, więc w pewnych warunkach - zwłaszcza w obliczu „przerzucenia” się przeze mnie z wędek długich na zdecydowanie krótsze - stały się dla mnie niewystarczające. Dokładniej mówiąc: przy zachowaniu masy i wielkości używanych przynęt, na moich starych łowiskach (na ich najszerszych odcinkach) nowym, krótkim wędziskiem Flash XC40P Feeling 8 dł. 245 cm c.w. 1-8 g nie byłem w stanie podać przynęt dokładnie tam, gdzie chciałem.
Była to niedogodność i musiałem się jej pozbyć, aby móc dobrać się do moich kleni.
Mniejsza średnica linki m.in. równa się mniejszemu tarciu o przelotki, a to z kolei przekłada się na odległość rzutów - przyświecała mi taka oto zasada. Nawinąłem więc na „bęben” plecionkę Dragon NanoCLEAR 0,06 mm - łamiąc tym samym gnieżdżące się w mej głowie od lat stereotypy, że na klenie to tylko żyłka. Zresztą sięgając po wklejankę z myślą o kleniach już przekraczałem nieprzekraczalne dotąd dla mnie granice.

I wiecie co? Nie wiem czego się dotychczas bałem! Pewnie nowego, a więc nieznanego; i jak się okazało, niepotrzebnie.
Otóż nie tylko pozyskałem te trzy brakujące metry wyrzutu, ale i przy zupełnej obojętności kleni - co było dla mnie dość zaskakujące - na widok nieprzezroczystej plecionki, mogłem pozwolić sobie na pewniejsze holowanie złowionych ryb. A to wszystko w słabym jak nigdy dotąd sezonie majowym, w którym to podejść klenie jest mi nadzwyczaj trudno. Ilość spadów czy pustych zacięć nie odbiegała przy tym od mojej normy. O odnotowaniu mniejszych strat przynętowych nawet nie wspominam.
Udowodniłem sobie tym samym, że klenie łowić się da i na tego typu zestawy (z plecionką). Wszystko zależy od naszych zdolności adaptacyjnych i otwarcia się na nowe i nieznane dotąd nam w wędkarstwie rozwiązania.
Warto ich spróbować. Warto zakupić wklejankę Flash XC40P z myślą o kleniach (pół roku temu puknąłbym się w czoło gdybym ten artykuł, napisany jednak przez kogoś innego, przeczytał).

Gorąco polecam!

Dawid Sokołowski

 Wklejanka Flash Feeling 8 c.w. 1-8 g dł. 2,45 m używana przez Dawida znajduje się w zestawie 9 lekkich wklejanek w trzech różnych ciężarach przynęty i trzech długościach, co zapewnia m.in. łowcom okoni możliwość wybrania sprzętu na każde warunki i do każdej przynęty. W tej grupie znajdziemy wklejanki o c.w.: 1-8 g, 3-12 g, 4-15 g. Wklejanki dostępne w 3 długościach: 2,13 m, 2,45 m, 2,75 m.NanoCLEAR 8 Plecionka NanoCLEAR 8 to następczyni rewelacyjnej plecionki C-Thru. Dzięki kierunkowemu ułożeniu kryształków barwnika, światło zamiast się odbijać – ulega załamaniu i niemal całkowitemu rozproszeniu. Co bardzo ważne, zjawisko to występuje w pełni dopiero pod wodą, a efekt jest różny w zależności od zanurzenia plecionki. NanoCLEAR 8 jest w większości wypadków bardzo dobrze widoczna nad wodą, Plecionka gwarantuje znakomitą wytrzymałość statyczną i dynamiczną. Jest idealną do delikatnych metod połowu. Grubsze średnice znakomicie sprawdzą się do ciężkiego jerkowania.INVISIBLE FLUOROCARBON Najwyższej jakości przezroczysta żyłka fluorocarbonowa produkowana dla Dragona w Japonii. Przeznaczona na przypony muchowe, strzałowe oraz spinningowe, zarówno te zabezpieczające przynętę przed obcięciem przez szczupaki jak i te, które stosowane są przy łowieniu sandaczy czy pstrągów na plecionki.Fluorocarbon Momoi SOFLEX Supermocny fluorocarbon MIJ, produkowany w Japonii, jest wyjątkowo miękki i gładki.The Snip BTC233. Cążki do plecionki The Snip / Long Snip Nożyczki posiadają opatentowany system chowania ostrza przy użyciu jednej ręki i wyciągany retraktor na lince o długości około 80 cm. Model Long Snip (BTC223) wyposażony jest w wydłużone ostrza, trzykrotnie powiększające szkło oraz igłę do przepychania oczek haków muchowych. Model Long Snip (BTC223). Cążki do plecionki The Snip / Long Snip Nożyczki posiadają opatentowany system chowania ostrza przy użyciu jednej ręki i wyciągany retraktor na lince o długości około 80 cm. Model Long Snip (BTC223) wyposażony jest w wydłużone ostrza, trzykrotnie powiększające szkło oraz igłę do przepychania oczek haków muchowych.Sztywne pokrowce na wędziska Smukłe i lekkie, usztywniane pokrowce na wędziska ze szkieletem wykonanym z PCV. Z zewnątrz pokryte syntetycznym materiałem w stylu „wooven carbon”. Mieszczą 4–6 wędzisk spinningowych, 3–4 wędziska matchowe, feedery czy karpiówki. Dzięki solidnym ściankom z PCV kije są doskonale zabezpieczone przed praktycznie każdą sytuacją typu wstrząs czy uderzenie, wytrzymają też stały, nawet kilkudziesięciokilogramowy nacisk. Dostępne w 7 długościach, od 105 do 200 cm.