Testerzy relacjonują

Na „starość” z batem

U wielu wędkarzy, początki naszego hobby często były wręcz bliźniacze, tj. bat i drobne płotki, ukleje czy kiełbie. Jednak u mnie było inaczej i dopiero przed trzydziestką stałem się posiadaczem pierwszego bata.

Nie miałem tego szczęścia i w moim rodzinnym domu nikt przede mną nie wędkował. Toteż, przez całe dzieciństwo (od pieluch, aż po czasy pierwszych klas szkoły podstawowej) mój wędkarski świat istniał jedynie w głowie, gdyż najzwyczajniej w świecie nie miał kto mnie zabrać na ryby. A wędki widziałem raz do roku, gdy na wakacjach odwiedzaliśmy wujka i mogłem z wielkim zaciekawieniem siedzieć obok taty i patrzeć, jak łowi w stawie karpie na pożyczoną od wujka wędkę teleskopową. Ja byłem jeszcze brzdącem i nie potrafiłem obsłużyć wędki, chyba nawet bałem się wziąć ją do ręki.

Z czasem i ja zacząłem łowić te karpie (w przedziale od 1 do 2 kg). I to właśnie one były moimi pierwszymi rybami. Natomiast pierwszą wędką, jaką dostałem od rodziców, był mały teleskop z giełdy, którym zarówno "spławikowałem", "gruntowałem", jak i spinningowałem. Kolejne wędki kupowałem już za swoje pieniądze, skrupulatnie odkładane kieszonkowe. Jednak nigdy nie cofnąłem się do "początku" i nie sięgnąłem po bata i "pierwsze uklejki".

Pierwszy kontakt z batem

Chociaż nigdy wcześniej nie miałem w swoim pokrowcu bezprzelotkowego wędziska (mowa oczywiście o bacie, nie o tyczce), to kilkukrotnie miałem okazję nim łowić. Mój szkolny wychowawca (w szkole średniej) był wędkarzem i gdy tylko wydało się, że moje zainteresowania są takie same... szybko znaleźliśmy się nad Odrą na wspólnym wędkowaniu. Ja pozostałem wierny swoim feederom, natomiast nauczyciel języka rosyjskiego rozłożył się ze swoją ulubioną techniką wędkarstwa spławikowego i zaczął łowić tyczką.
W pokrowcu zawsze miał bata długości 7 lub 8 metrów (nie pamiętam już dokładnie, to było dawno temu) i na którymś z kolejnych wypadów, skusiłem się i przystałem na jego propozycję, abym spróbował swoich sił z wędką bez kołowrotka. Była wczesna wiosna i głównie łowiliśmy drobny białoryb. Jednak frajda z niespełna 30-centymetrowej długości płotki czy krąpia była wręcz nieprawdopodobna i podczas następnego wspólnego wędkowania nawet nie wyjąłem z pokrowca swoich feederów, tylko skupiłem się na bacie.
Łowiąc feederami nie pomyślałbym, że holowanie niewielkich ryb może przynosić taką frajdę. Aczkolwiek, nigdy nie przysiadłem do bata na poważnie i gdy robiło się cieplej przenosiłem się ze spokojnych portów, kanałów i starorzeczy na szybki, główny odrzański nurt. A tam, z pomocą ciężkich koszyków zanętowych, szukałem kleni, jazi, leszczy i brzan lub zapinałem ciężarek ołowiany i posyłałem w odrzańskie nurty uklejki, którym nie potrafiły oprzeć się zarówno bolenie, sandacze, jak i klenie.

Odstawienie bata

Gdy zaliczyłem szkołę średnią i kontakt z wychowawcą zaczął wygasać, skończyło się wczesnowiosenne "batowanie", które i tak było sporadyczne. Zacząłem stosować bardzo delikatne zestawy końcowe na feederach i co prawda miałem większą frajdę z zabawy marcowym czy kwietniowym białorybem, jednak to nie było to samo... I chociaż przez lata nie uczyniłem tego, to każdego roku, gdy kończyła się zima, chodziła mi po głowie myśl zakupienia bata. Jednak w mojej głowie natychmiast pojawiała się także myśl kontrująca: nie kupuj bata, bo będziesz miał nad wodą jeszcze większy dylemat! I ulegałem tej myśli, gdyż te dylematy towarzyszą mi od samego początku wędkowania, gdyż chciałbym w jednym czasie łowić wszystkie gatunki ryb i stosować przeróżne metody. I jak tylko zaczynałem myśleć o bacie, szybko tłumaczyłem sobie, że mam już i tak za dużo "problemów" i kolejny nie jest mi potrzebny.

Seria MegaBAITS TACTIX skierowana jest do wędkarzy spławikowych łowiących różnymi metodami i w różnego rodzaju łowiskach. Wysoka jakość wykończenia i zastosowanych materiałów w połączeniu z bardzo dobrej klasy materiałami węglowymi o sztywności od 24 do 42 mln PSI. POLE. Teleskopowe baty przeznaczone do łowienia mniejszych i średnich ryb pełnym zestawem spławikowym, zarówno w wodach stojących jak i w rzekach. Moc blanku jest wystarczająca do kontrolowania nawet kilkukilogramowej ryby w nurcie. Szybka akcja, niska waga, bardzo dobre wyważenie – to najkrótsza definicja tych wędzisk. Długość: 5, 6, 7 i 8 m.Seria MegaBAITS TACTIX skierowana jest do wędkarzy spławikowych łowiących różnymi metodami i w różnego rodzaju łowiskach. Wysoka jakość wykończenia i zastosowanych materiałów w połączeniu z bardzo dobrej klasy materiałami węglowymi o sztywności od 24 do 42 mln PSI. BOLOGNESE. Seria klasycznie zbudowanych bolonek do połowu średnich i dużych ryb w rzekach. Dobre wyważenie i szybka akcja pozwalają na bardzo kontrolowane rzuty i prowadzenie zestawu. Przy holu dużej ryby w nurcie blanki pokazują swoją moc, zapewniającą pełen komfort użytkownikowi. Wykończonej wysokiej klasy uchwytem do kołowrotka i przelotkami Slim SiC. Długość: 5, 6 i 7 m. Seria MegaBAITS TACTIX skierowana jest do wędkarzy spławikowych łowiących różnymi metodami i w różnego rodzaju łowiskach. Wysoka jakość wykończenia i zastosowanych materiałów w połączeniu z bardzo dobrej klasy materiałami węglowymi o sztywności od 24 do 42 mln PSI. FLOAT.Krótsze wędki teleskopowe do połowu w zbiornikach wody stojącej oraz niezbyt szerokich i przy tym wolno płynących kanałach. Bardzo lekkie i perfekcyjnie wyważone, wygodne podczas rzutu, szybkie przy zacięciu ryby. Wykończonej wysokiej klasy uchwytem do kołowrotka i przelotkami Slim SiC. Długość: 4,2 i 4,5 m.

Pierwszy własny bat

Ale... nie wytrzymałem. W zeszłym roku podjąłem nieodwołalną decyzję, że tej wiosny, zanim nastanie czerwiec i ruszy ten "prawidłowy" sezon, posiedzę z batem i będę czerpał maksymalną frajdę z odrzańskiego białorybu. I stało się, dotrzymałem słowa (danego samemu sobie) i dziś jestem posiadaczem pierwszego w życiu bata. I mimo, iż miałem możliwość walczyć z silnymi łososiami, ponadmetrowymi szczupakami i większymi od siebie sumami, to cieszę się jak dziecko, które... właśnie dostało od rodzica pierwszą wędkę - bezprzelotkowego bata, aby uczyło się wędkowania od łowienia małych i ewentualnie sporadycznie średnich ryb.
Jednak nie zdążyłem dojść do sklepu wędkarskiego i wybrać "cokolwiek", bo gdy otworzyłem świeżo wydrukowany katalog DRAGON 2020, znalazłem na dwóch stronach (181 i 182)... No, właśnie - baty! I nie ukrywam, że skorzystałem z przywileju bycia testerem i jedna z tegorocznych nowości już została mi dostarczona przez kuriera. Ba, przyjechała tuż przed trzydziestymi urodzinami i mogę cieszyć się z wędki, która często dla młodych wędkarzy jest tą pierwszą; zaś metody, od których ja zaczynałem, ewentualnie są kolejnymi etapami w poznawaniu naszego hobby. U mnie zostało to odwrócone i mimo iż pierwsze prawdziwe kroki z batem przede mną, to - jak już wspomniałem wyżej - cieszę się jak małe dziecko.
Porównując obie serie batów MegaBAIST (TACTIX oraz MYSTERY), zdecydowałem się, że wybiorę coś z tej pierwszej. Powodem była waga, gdyż przy tej samej długości "taktiksy" są odrobinę lżejsze. A że ja wzrostowo zdecydowanie zaliczam się do wysokich inaczej (a i z siłą nie jest podobnie), to liczyłem każdy gram w bacie. Biorąc pod uwagę fakt, iż będę wędkował nim najprawdopodobniej wyłącznie w Odrze i przede wszystkim w międzytamiach, gdzie mogą mnie spotkać przeróżne warunki (zarówno pod wodą, jak i na brzegu), zdecydowałem się wziąć bat długości 7 metrów (w ofercie jest także "piątka", "szóstka" i "ósemka").
Za żyłkę główną posłużą mi Dragon XT69 Pro COMPETITION, średnicach od 0,12 do 0,16 mm. Natomiast przypony będę wiązał z żyłek o mniejszych średnicach (od 0,08 mm w górę). Jeśli chodzi o haczyki, to na początek sięgnąłem chociażby po MegaBAITS Yamame i Sode Marujiku w różnych rozmiarach. A spławiki? Te muszę dopiero kupić, gdyż nie mam w skrzynce wędkarskiej ani jednego tego rodzaju sygnalizatora brań.

Zanęta TactixTACTIX JAŹ, KLEŃ RED – czerwona mieszanka jaziowo-kleniowa, na wody płynące,  o specyficznym ajerkoniakowym aromacie.             TACTIX JAŹ, KLEŃ YELLOW – żółta mieszanka jaziowo-kleniowa, na wody płynące o śmietankowym aromacie.Zanęta XXLXXL JAŹ, KLEŃ – o uwielbianym przez jazie i klenie truskawkowym aromacie, powstała z myślą o rzecznych łowach, doskonała na późnowiosenne i letnie wędkowanie.MagnumZanęty MAGNUM  MAGNUM to legendarna już seria zanęt wędkarskich, przeznaczonych zarówno do łowienia zawodniczego, jak i rekreacyjnego. Zanęty Magnum przeznaczone zostały głównie dla tych wędkarzy, którzy nastawiają się na połów największych osobników ryb karpiowatych.Magnum FeederAtraktory EliteELITE SCOPEX (00-30-70-03-0250) – zapach preferowany przez duże ryby. Mocna maślana kompozycja z dodatkiem słodyczy. Dobrze działa na klenie.  ELITE VANILLA (00-30-70-11-0250) – niezawodny dodatek zapachowy. Uniwersalny, sprawdza się we wszystkich rodzajach wód. Bardzo dobrze miesza się z innymi zapachami.TUTTI – FRUTTI (00-30-71-31-0125) – intensywna kompozycja owocowa. Pożądany  składnik większości mieszanek gruntowych w miesiącach letnich. Doskonały do zanęt powierzchniowych na płytkich łowiskach. Opracowany do połowu dużych gatunków ryb, tj.: leszcz, lin, karp, jaź, amur.TUTTI – FRUTTI (00-30-71-31-0125) – intensywna kompozycja owocowa. Pożądany  składnik większości mieszanek gruntowych w miesiącach letnich. Doskonały do zanęt powierzchniowych na płytkich łowiskach. Opracowany do połowu dużych gatunków ryb, tj.: leszcz, lin, karp, jaź, amur.Pieczywo FLUO ŻÓŁTE (00-10-32-12-0500) (grupa KOMPONENTY KLUBOWE) – doskonały komponent wabiący w kolorze żółtym. Polecany do zanęt leszczowych i rzecznych. Skutecznie wabi jazie, klenie, płocie i karpie. Zastosowanie: 5 – 15% całkowitej masy zanęty. Opak.: 500 g.

Za chwilę debiut

Jest początek marca, bat czeka na wypad od dwóch tygodni, ale od miesiąca pogoda nas nie rozpieszcza i na próżno szukać dni, w których nie urywałoby głowy, nie padało lub... jedno i drugie jednocześnie. Ktoś powie: "mięczak", a ja odpowiem: "mogę nim być". Owszem, byłem na rybach, ale z batem ruszę, gdy nie będzie deszczu ani wiatru. To ma być dla mnie przyjemność, a nie udręka i walczenie podmuchami zabierającymi kij z ręki.
Jest bat TACTIXa, są też zanęty TACTIXa. Oczywiście, to jest tylko nazwa, ale jaki efekt da owe połączenie? Będę chciał skupić się na zanętach kleniowo-jaziowych w dwóch propozycjach. Żółtej, o ajerkoniakowym zapachu, jak i czerwonej, o śmietankowej nucie.
O swoich pierwszych próbach (mam nadzieję, że także i sukcesach) na pewno będziecie mogli przeczytać na tej stronie już niebawem. A być może i obejrzeć na nowym kanale wędkarskim "Waldemar Ptak Wędkarstwo i Fotografia" i oczywiście na kanale Dragona. W planach mamy relacje zdjęciowe, artykułowe i właśnie filmowe. Tylko ta okropna pogoda…

Kolejne dylematy?

Mam nadzieję, że bat wpisze się do mojego wędkarskiego kalendarza na stałe. I owszem, wiosennych dylematów będzie jeszcze więcej. Delikatny feeder, ciężki feeder, mobilny kleń, bat, a może jeszcze coś innego? A to "coś innego", to właśnie kolejna nowość - zarówno w moim wędkarstwie, jak i w dragonowskim katalogu. Jednak na razie nie będę więcej zdradzał, napiszę o tym innym razem.

Mariusz Drogoś
KONSULTANT SPRZĘTOWY
Specjalizacja: spinning rzeczny
Kontakt: Dragon.MD@yahoo.com