Zanęta Tactix od A do Z – część 2

Pierwszą część artykułu o zanętach Mega Baits Tactix zakończyłam stwierdzeniem, że kilka mieszanek z tej oferty jest dość uniwersalnych, przed co mogą trafić zarówno do feederowych koszyczków czy podajników zanęty, jak i służyć do nęcenia łowiska podczas spławikowania. Wymieniłam następujące rodzaje zanęt Tactix: JAŹ, KLEŃ YELLOW i RED, RIVER IRISH CREAM, SNICKERS, PŁOĆ-LESZCZ WANILIA, LESZCZ PIERNIK, LESZCZ KARMEL oraz PŁOĆ CZEKOLADA.

Jaź, Kleń Red swoim składem nawiązuje do podobnej zanęty dostępnej w sprzedaży parę lat temu jaziowo-kleniowej z oferty Dragona, a mianowicie serii Maxima Jaź, Kleń. Myślę, że jest ona doskonale znana głównie odrzańskim i wiślanym łowcom tych dwóch gatunków ryb. Po namoczeniu ma ceglasty kolor, a dominującym zapachem jest ajerkoniak. Mimo iż nie jest to naturalny zapach występujący w ich środowisku, to doskonale wabi te ryby w pole nęcenia. Kluczem do sukcesu może okazać się tu specyfika roznoszenia się z nurtem wody smugi zanętowej wraz z tym aromatem, który upodobały sobie jazie i klenie.

Jaź, Kleń Yellow różni się od swojego poprzednika kolorem oraz główną nutą zapachową mieszanki. Po otworzeniu opakowania do naszych nozdrzy dotrze przyjemny zapach śmietanki. Żółty kolor zanęty przyciąga uwagę większych okazów, a wzbogacenie w wszelkiego rodzaju robactwo (np. topione białe robaki) dodatkowo zwiększy jej walory. Kule warto dociążyć gliną rzeczną lub wiążącą, w zależności od siły uciągu. Całość można również dokleić klejem. Aromat śmietanki oraz jasny kolor zanęty może również przyciągnąć rzeczne leszcze.

River Irish Cream, cynamonowo-śmietankowa, słodka, jasna mieszanka, przygotowana z myślą o rzecznych połowach płoci, leszczy krąpi. Wraz z gliną po namoczeniu przyjmuje naturalny kolor, który idealnie zrywa się z dnem. Jeśli w zbiorniku mamy przewagę płoci i leszczy, warto zanętę River Irish Cream połączyć z Leszczem Piernikowym, który doda korzennego aromatu całej mieszance. Piernik jest idealnym dodatkiem do rzecznych baz zanętowych.

Snickers, jak już wskazuje sama nazwa, pachnie orzechami, czekoladą i toffi. Jest to mieszanka średniej grubości frakcji, w brązowym kolorze, o uniwersalnym charakterze. Sprawdzi się w łowiskach, gdzie występuje wiele różnych gatunków ryb. Polecana na płocie, leszcze, krąpie, karasie. Z racji na słodkie nuty zapachowe Snickersa można wymieszać razem z Leszczem Piernikowym.

Płoć- Leszcz Wanilia, z racji zastosowanego aromatu waniliowego, który sprawdza się w wodach każdego rodzaju, zarówno w zimnych porach roku jak i latem, może być nazywana mieszanką uniwersalną. Wanilia jest bezpiecznym zapachem, wabi wszystkie karpiowate, więc może stanowić zanętę bazową, zwłaszcza, gdy nie znamy dokłądnie rybostanu łowiska. Chcąc urozmaicić nieco mieszankę, możemy połączyć ją z następującymi zanętami Tactix: Snickers, River Irish Cream, Płoć Czekolada, Leszcz Karmel, Leszcz Piernik.

Leszcz Piernik to zapach, który powrócił na życzenie wędkarzy po wycofaniu zanęty Dragon Maxima Leszcz Piernik. Uwaga! Jest jeszcze bardziej piernikowy! Po namoczeniu przyjmuje brązowy kolor, przez to można tej zanęty używać wszechstronnie; zarówno podczas wędkowania w rzece, jak i w zbiornikach stojących (kanałach, jeziorach). Można z niej przygotować zanętę o czystej nucie piernikowej lub według uznania połączyć z inną, równie słodką, jak Płoć- Leszcz Wanilia, Leszcz Karmel czy też Płoć Czekolada. Piernik przypadł do gustu nie tylko leszczom, ale również płciom i krąpiom. Aromat ten sprawdza się zarówno w chłodniejszych jak i ciepłych miesiącach.

TACTIX Jaź Kleń YellowTACTIX Jaź Kleń RedTACTIX Leszcz KarmelTACTIX Leszcz Piernik
TACTIX Płoć CzekoladaTACTIX Płoć Leszcz WaniliaTACTIX RiverIrishCreamTACTIX Snickers

Leszcz Karmel nie wymaga specjalnego przedstawiania aromatu, gdyż jest on jednym z najbardziej popularnych zapachów w przypadku zanęty leszczowej, oczywiście poza piernikiem. Dla mnie to zdecydowanie numer jeden, jeśli chodzi o aromaty słodkich zanęt rzecznych. Wabi zarówno małe, jak i te wyczekiwane, duże okazy. Wielokrotnie sięgałam po ten aromat podczas łowienia tyczką w Warcie i Brdzie. Kolor namoczonej zanęty idealne współgra z gliną rzeczną w naturalnym kolorze. Jeśli dodany do mieszanki topione białe robaki lub krojone dendrobeny, to otrzymamy mieszankę rzeczną nie tylko na leszcze, ale i płocie czy krąpie, które również dobrze reagują na karmelowy aromat, zwłaszcza w ciepłych miesiącach.

Płoć Czekolada w popularnym zapachu uwielbianym przez płocie, jest również zanętą uniwersalną. Sprawdzi się w zbiornikach stojących, jak i płynących, wraz z dodatkiem właściwej gliny dobranej do siły uciągu. Brązowy kolor mieszanki to najlepsze rozwiązanie przy odłowach drobnej ryby, który budzi jej zaufanie i nie kontrastuje się na dnie. Jeśli w naszym ulubionym łowisku płoć i leszcz występuje w podobnej liczebności, to śmiało można połączyć ją z mieszanką leszczową np. z Leszczem Piernikowym lub Leszczem (Płocią) Waniliową.

W mojej kategoryzacji zanęt Tactix Mega Baits wydzielam również trzecią podgrupę, która dedykowana jest spławikowcom, z racji na drobną frakcję lubianą przez białoryb średniej wielkości i tej mniejszy, odławiany najczęściej podczas zawodów. Lake Truskawka, Canal Wanilia, Competition Płoć, Competition Leszcz, Ukleja RED i Yellow, Match Czekolada.
Sypiąc jedną z wymienionych w tej ostatniej grupie mieszek do koszyczków feederowych nie przekreślacie swoich szans na złowienie ryby. Wystarczy nadać jej nieco innego charakteru poprzez odpowiednie namoczenie i połączenie z gliną.
Prostym przykładem, którym posłużę się przy wyłamaniu tej zasady, dość dosadnym co prawda, będzie zanęta uklejowa, której latem często używam jako samodzielnej mieszanki do metody z bardzo dobrymi wynikami i holami nie jednego karpia na koncie. Wyjątkowy charakter, dopasowany do naszego łowiska i ryb, które chcemy w nim złowić w dużym stopniu nadajemy my sami w procesie przygotowania zanęty, mieszania jej z innymi dodatkami, dociążaniu glinami i bogaceniem tego nośnika robactwem.

Patrycja Tykwinska

TOP