Zanęta Tactix od A do Z – część 3

W trzeciej grupie zaklasyfikowałam ostatnich siedem propozycji zanęty Tactix takich jak Lake Truskawka, Canal Wanilia, Płoć Competition, Leszcz Competition, Ukleja Red i Yellow oraz Match Czekolada. Wybór nie był przypadkowy, gdyż wymienione propozycje dedykowane są wędkarzom spławikowym i zostały przygotowane również z myślą o startach w zawodach.

Przeznaczenie zanęty do podajnika feederowego nie jest tu jednak ostateczną dyskwalifikacją i może przynieść zaskakujące efekty. Niejeden raz rewolucyjny pomysł wymyślony przez wędkarza rzuca nowe światło na możliwości przeznaczenia danej zanęty, gdy w trakcie wędkowania ryby nie chcą z nami współpracować; taki wędkarski eksperyment w stylu vabank, jeśli oczywiście lubimy szukać własnych zastosowań. Osobiście to lubię najbardziej w wędkarskie spławikowym.

Lake Truskawka – zanęta o średniej grubości frakcji. Po namoczeniu przyjmuje kolor brunatny. Zapach bardzo popularny w wędkarstwie spławikowym podczas połowu wielu gatunków, w tym również karpi. Najlepsze rezultaty przyniesie w ciepłych miesiącach, jednak nie jest to żelazną regułą. Jeśli lubicie łowić w jeziorach batem lub wędką z kołowrotkiem, to ta zanęta zdecydowanie przypadnie Wam do gustu. Jeśli lubicie zanętę bardzo mocno nasączoną zapachem truskawek, to mieszankę można wzbogacić jeszcze bardziej poprzez namoczenie zanęty wodą z aromatem truskawkowym w płynnej postaci.

Canal Wanilia – stworzona z myślą o łowieniu tyczką lub batem w kanałach z wodą stojącą lub lekko płynącą. Sprawdzi się przez cały rok, warto stosować ją w połączeniu z ziemią bełchatowską lub gliną rozpraszającą, a w przypadku głębszych łowisk lub o lekkim uciągu - z gliną argillą jako nośnika do jokersa. Ciemny kolor zanęty nie odstraszy drobnicy, gdyż nie wyróżnia na ciemnym dnie, a dodatek gliny nie spowoduje przesytu u ryb. Polecam przetarcie jej przez sito, aby uzyskać jednolitą konsystencję i identyczną pracę w wodzie.Drobną frakcję zanęty warto wzbogacić również gotowanymi ziarnami konopi, które są uwielbiane przez płocie.

Płoć Competition – ziołowa, ciemna i drobna zanęta, idealna na płocie przez cały rok. Stworzona z myślą o przeznaczeniu zawodniczym. Jest to mieszanka pracująca, oparta na aromatach takich jak konopie, koper włoski i kminek. Wyczuwalna jest również aromatyczna kolendra, którą uwielbiają płocie, a nawet i leszcze. W połączeniu z gliną lub ziemią torfową można stosować ją podczas łowienia tyczką lub batem w kanałach lub wolno płynących rzekach z przewagą płoci. Jest to mój faworyt wśród zanęt płociowych w całej ofercie Dragona i Mega Baits. Wzbogacić można ją również gotowanymi konopiami, które można dodać bezpośrednio po przetarciu zanęty przez drobne sito. Uważam również, że nie wymaga zastosowania dodatkowych aromatów z uwagi na swój charakterystyczny, piękny ziołowy aromat, jednak zdarzało mi się dodać naturalną wanilię do gliny lub posypać ją kule bezpośrednio przed nęceniem, gdy w łowisku również spodziewam się pojedynczych leszczyków.

Leszcz Competiton – znaczne grono wędkarzy spławikowych woli łowić leszcze niż płocie. Upodobania tych ryb czasami są podobne, jednak duże leszcze wolą jasną zanętę. Competition Leszcz to zanęta o średniej frakcji; jeśli potrzebujemy bardzo drobnej zanęty, to można suchą mieszankę przesiać na najdrobniejszym sicie i namoczyć ją bez śruty kukurydzianej zatrzymanej na sicie. Mieszanka pachnie przyprawami korzennymi oraz toffi. Wzbogacona została niewielką ilością kolendry, którą uwielbiają również duże okazy. Stanowi propozycję dla łowców leszczy, zwłaszcza w ciepłych miesiącach. Wraz z dodatkiem gliny rozpraszającej jasnej umożliwia zrobienie chmury zanętowej w polu nęcenia. Polecam ją podczas łowienia batem i tyczką.

TACTIX Competition LeszczTACTIX Lake TruskawkaTACTIX Canal WaniliaTACTIX Ukleja YellowTACTIX Competition Płoć

Ukleja Red i Yellow – te dwie zanęty dedykowane metodzie uklejowej podczas zawodów lub łowieniu drobnicy batem różnią się od siebie nie tylko kolorem. Drugą różnicę zauważyć można w aromacie mieszanek. Ukleja Red pachnie rumem i po namoczeniu przyjmuje ceglasty kolor, a Ukleja Yellow o migdałowej nucie jest zanętą typową, żółtą. Obie mają właściwości smużące, są bardzo mocno zmielone.
Na tym jednak nie kończy się zastosowanie zanęt uklejowych. Zawodnicy nieraz stosują je jako dodatek do innych zanęt z uwagi na jej właściwości smużące, aby uzyskać lepszą chmurę zanętową w łowisku. Oprócz tego zanęta ma również zastosowanie podczas łowienia karpi. Latem wielokrotnie trafiła do mojego podajnika zanętowego przy metodzie.
Czytałam już nieraz opinie o zastosowaniu zanęt uklejowych przy łowieniu metodą, a pomysł zaciekawił mnie na tyle, że postanowiłam przekonać się sama o sensowności tego patentu. Jeśli wędkujecie feederem i lubicie łowić metodą, gorąco Wam polecam zanętę uklejową. Zabawa przednia, a karasie oraz karpie nią nie pogardzą. Dodatkowo to kolejny przykład, który pokazuje, jak płynny jest wprowadzony przeze mnie podział zanęt Tactix. Z uwagi na jej podstawowe zastosowanie przy łowieniu krótkim batem uklejek, Ukleja Red i Yellow trafiła do zanęt przygotowanych z myślą o wędkarskie spławikowym.

Match Czekolada – zanęta o czekoladowym aromacie, powstała z myślą o nęceniu białorybu podczas łowienia batem, tyczką lub odległościówką. Delikatny aromat, dość drobna frakcja w neutralnym kolorze sprawdzi się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zaklasyfikowałam ją również do grupy zanęt zawodniczych. Jest to zanęta pracująca, ciemniejsza od zanęty Tactix Płoć Czekolada i bardziej słodka. Oprócz czekolady wyczuwalna jest również nuta kokosowa. Uważam, że w połączeniu z zanętą Canal Wanilia stanowią uniwersalną mieszankę pod spławik. Stosowana jako jedyna baza zanętowa wraz gliną i jokersem wzbudzi zainteresowanie płoci i leszczyków.

Zanęty Tactix to aż 20 propozycji smakowo - zapachowych o zróżnicowanej barwie, frakcji i pracy w wodzie. Dostępne są w sprzedaży w dwóch wielkościach, 1 kg oraz 2,5 kg.
Zachęcam Was do sprawdzenia tej serii w Waszych ulubionych łowiskach, a w razie wszelkich pytań o mieszanki Tactix kierujcie pytania do nas na naszym profilu na Facebooku.

Patrycja Tykwinska

TOP