Testerzy relacjonują

Wakacyjna wędka – Ryobi Oasys Specialist Match

Firma Ryobi zdobyła w ostatnich latach na naszym runku uznanie przede wszystkim wśród spinningistów, a to głównie za sprawą legendarnych kołowrotków Ryobi Zauber, które doskonale zdały egzamin w połowie boleni czy sandaczy.

Jako pasjonat stacjonarnych metod, takich jak feeder czy matchówka, styczność z marką Ryobi miałem dopiero przy wspomnianym niedawno kołowrotku z wolnym biegiem – Ryobi Riken. Za to kilkanaście dni temu w moje ręce trafiła bardzo zgrabna wędeczka, która już po pierwszym wspólnym weekendzie nad mazurskim jeziorem na stałe dołączyła do mojego wakacyjnego ekwipunku – Ryobi Oasys Specialist Match 400M. Wprowadzenie kołowrotków z wolnym biegiem czy wędzisk spławikowych przez Ryobi to też poważny sygnał, że producent dostrzega skalę ilości łowiących stacjonarnie oraz ich potrzeby.

Wracając do tytułowej wędki, to przede wszystkim mamy tutaj doczynienia z wędziskiem teleskopowym. O tyle jest to znamienne, że ten typ wędek bywa traktowany przez zaawansowanych wędkarzy oraz producentów nieco po macoszemu - a niesłusznie. Nie ma bowiem dla mnie wygodniejszej wędki podczas urlopowego wyjazdu nad jezioro niż teleskopówka. Styl łowienia polegający na nieraz trzech czy czterech wyjściach na pomost czy łódkę w ciągu dnia oraz znaczna ilość bagażu, jaką musi pomieścić auto podczas rodzinnego wyjazdu, to poważne argumenty przemawiające za wyborem wędziska teleskopowego.
W przypadku niniejszej wędki możemy śmiało mówić nie tylko o walorach transportowych czy wygodzie. Ryobi Oasys Specialist Match 400M nie ma nic wspólnego z teleskopami jakie znamy – ciężkimi, topornymi i wyposażonymi w wielkie przelotki. Tutaj mamy cztery metry lekkiego i płynnie pracującego blanku zaopatrzonego w leciutkie, jednostopowe przelotki. Dolnik przypomina nieco ten znany z wędzisk do metody bolońskiej. Mamy tu odsłonięty blank rękojeści z mocowaniem kołowrotka oraz metalowe oczko do zaczepiania haczyka, np. podczas zmiany łowiska. Dodatkowo kilkanaście ostatnich centymetrów dolnika pokryte jest matową, antypoślizgową farbą, co ułatwia operowanie wędziskiem mokrymi dłońmi.

Wędzisko Ryobi Oasys Specialist Match występuje w trzech wersjach o jednakowej długości 400 cm, które różnią się gramaturą ciężaru wyrzutowego. Odpowiednio jest to: 12, 18 i 25 gramów. Delikatniejsze wersje są dobrą propozycją do lekkiego połowu drobnego i średniego białorybu lekkimi zestawami - jednocześnie posiadają zapas mocy, gdy trafi nam się przyłów w postaci dużego leszcza czy silnego lina. Wersja do 25 gramów wyrzutu sprawdzi się także nad małą rzeką podczas mobilnych wypraw z przepływanką czy przystawką. Dodatkowo długość transportowa każdej wersji wynosząca 75 cm znacznie ułatwia zarówno zapakowanie wędki między rodzinne bagaże, jak i przedzieranie się przez najgęstsze krzaki nad rzeką. Polecam!

Tekst i zdjęcia
Paweł Daniec