ARCHIWUM ARTYKUŁÓW

W ostatniej dekadzie sierpnia rozpoczynam zasiadkę karpiową. Do karpiówek MB Night Hunter podepnę 3 kołowrotki Mega Baits: LD Carp, Combat Carp, Big Pit Carp. Chcę je porównać na łowisku w akcji.

Dotychczas używam bądź używałem wszystkich kołowrotków karpiowych Mega Baits. Jednak jeszcze się nie zdarzyło, abym podpiął 3 różne modele na jeden tripod. Podjąłem taką decyzję i bardzo jestem ciekaw, jakie mi przyniosą wrażenia i jak ocenię ich sprawność na łowisku, na przestrzeni doby i wielodniowej zasiadki.
Będąc na rybach, wędkarz podchodzi (niekiedy podbiega) do kołowrotka o różnej przy świetle dziennym, nocnym lub latarki, a w okresie doby jego zmieniający się stan emocjonalny niejako narzuca tworzenie tendencyjnej, i oczywiście subiektywnej, opinii o kołowrotku (i każdym innym sprzęcie z wyposażenia będącego użytym). Być może będę po kolei użytkować każdy model w ulewnym deszczu, w spiekocie pod bezchmurnym niebem przy 40 stopniach Celsjusza w cieniu, a może stracę po kolei 2 duże ryby z winy sprzętu lub własnego błędu. Zobaczymy, co się wydarzy na zasiadce. Cokolwiek się tam wydarzy, warto pamiętać, że Mega Baits od kilku lat posiada w ofercie bardzo udane, mocne maszynki karpiowe zdolne pokonać każdego mieszkańca karpiowego łowiska. Dość przypomnieć nadal cieszące się uznaniem LD Carp, Metal Carp, a także nowsze Combat Carp i najmłodsze dziecko, mocarne i uproszczone w konstrukcji celem osiągnięcia mocy, Big Pit Carp (kołowrotek bez sprzęgła wolnego biegu). W wyliczeniu pomijam kołowrotki karpiowo-gruntowe, są one wyraźnie tańsze i dedykowane łowiącym raczej mniej ekstremalnie. Przypomnę, że na prezentowane tutaj kołowrotki obowiązuje 5-letnia gwarancja.

Na zdjęciu świetny kołowrotek Mega Baits LD ze szpulą typu long distance.Na zdjęciu bardzo ładnie się prezentuje Mega Baits Combat Carp, wyposażony w sprzęgło wolnego biegu i szpulę ułatwiającą oddanie dalekiego rzutuMega Baits Big Pit Carp – z tym kołowrotkiem nie straszne ci będzie żadne łowisko i żyjące w nim wielkie karpie. W tej maszynie drzemie moc i precyzja.

Long Distance FR to najstarszy w ofercie kołowrotków MB, wciąż niezawodny i wyróżniający się na rynku umiarkowaną ceną i wysoką jakością. Od lat używam LD i nierzadko na łowiskach się spotykam z pozytywną opinią zadowolonych użytkowników. Długa, a przy tym płytka i pojemna szpula do dalekich rzutów, solidny korpus, stalowa korbka z dużym, ergonomicznym uchwytem, wysokiej klasy łożyska toczne i ślimakowy napęd posuwu szpuli w połączeniu z systemem wolnego biegu szpuli.

 

 

Metal Carp FD o klasa sama w sobie. Często i dowcipnie o nim mówię, że to hutniczy kocioł stali ukształtowany w kołowrotek przez świetnych inżynierów Ryobi. Na szpulę przyjmuje pół kilometra żyłki potrzebnej do walki z okazami, więc idealnie się nadaje na odległe wywózki i do bicia rekordów życiowego i Polski. Metal Carp to supernowoczesny kołowrotek karpiowy do połowu na bardzo dużych odległościach, zaprojektowany przez japońską firmę RYOBI. Długa szpula klasy „Super Long Cast” o odpowiedniej pojemności żyłki, metalowy korpus i rotor, stalowa korbka z dużym, ergonomicznym uchwytem. Łożyska kulkowe nowej generacji zapewniają płynność działania pod największym obciążeniem, a oparty na przekładni ślimakowej system nawijania żyłki zapewnia jej perfekcyjne ułożenie na szpuli.

 

Combat Carp FR powstał do pary z wędziskiem Combat Carp – pasują nie tylko stylistycznie, także jakościowo i w zakresie wysokiej użyteczności na łowisku. I tutaj triumfuje dobra polityka Mega Baits: wysoka jakość i równie wysokie walory użytkowe w umiarkowanej cenie. Lubię te kołowrotki. Nowoczesny, 13-łożyskowy kołowrotek przeznaczony do łowienia wielkich karpi i amurów. W komplecie dwie aluminiowe szpule klasy Long Cast. Przekładnia ślimakowa, odpowiedzialna za posuw szpuli, dokładnie nawija linkę, a dobrze wyprofilowana aluminiowa korbka ułatwia kontrolę nad szybkością zwijania. Na mocnej obudowie korpusu ulokowano wygodne w obsłudze przełączniki sprzęgła wolnego biegu szpuli i blokady obrotów wstecznych. Dobrze wyważony rotor wykonano z odpornego na odkształcenia kompozytu.

 

Big Pit Carp FD to zminimalizowany mechanizm kołowrotka w celu zwiększenia jego mocy i niezawodności. W tej konstrukcji nie ma bajerów, ozdobników kosztem jakości mechanizmu czy usprzętowienia kołowrotka. Rolą tego kołowrotka jest pomagać w złowieniu najtrudniejszych ryb. Chcąc się przesiąść na ten typ kołowrotka warto pamiętać, że użytkownik kołowrotka ze sprzęgłem wolnego biegu może potrzebować czasu na przyzwyczajenie się do obsługi maszynki typu pit.
To pierwszy prawdziwy big pit pod marką Mega Baits, kołowrotek karpiowy najwyższej klasy, przeznaczony do połowu na bardzo dużych odległościach. Wzmacniana przekładnia, uszczelniane łożyska, łożysko oporowe ze stali nierdzewnej, mocna, stalowa korbka i pełne zabezpieczenie przed korozją gwarantują, że kołowrotek wytrzyma wiele sezonów intensywnego karpiowania.

Waldemar Ptak