Testerzy relacjonują

G.P. Concept 130H - moc i uniwersalność

G.P. Concept, czyli nasza seria mocnych wędzisk przeznaczonych do łowienia największych szczupaków, od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem nie tylko polskich spinningistów.

Jeden z najnowszych modeli, a dokładnie casting o dł 2,44 i ciężarze wyrzutowym od 90 do 130 g, to niewątpliwie wyjątkowe wędzisko mające kilka cech, dzięki którym jest ono niezwykle uniwersalnym narzędziem do połowu grubych cętkowanych drapieżników. Pierwszą rzeczą, która zwraca uwagę, jest niewątpliwie sama długość blanku. Większość wędkarzy kojarzyła łowienie na ciężki casting z krótkimi, maksymalnie 2 m kijami, ale obecnie, jako że coraz częściej sięgamy po duże gumy, o wiele lepszym wyborem są dłuższe wędziska pozwalające na łatwiejsze i przede wszystkim dalsze rzuty.
Nie bez znaczenia jest również sama długość dolnika, która zapewnia o wiele lepsze oparcie zarówno podczas holu, jak i samego prowadzenia czy zarzucania.


Kolejna sprawa to dynamika blanku oraz jego możliwości rzutowe. Wędzisko opisane jest od 90 do 130 g i jak najbardziej górna granica jest wskazana poprawnie, dolna również; z tym że - co ciekawe - kij świetnie sobie radzi także ze znacznie lżejszymi przynętami.
Osobiście zestawiłem mojego G.P. Concepta z testowanym, prototypowym multiplikatorem oraz plecionką Fishmaker v.2 o średnicy 0,20 mm. Takim zestawem jestem w stanie posyłać np. dżerki o wadze ok. 40 g na 45 - 50 m, a nasza szczupakowa guma Flash (bez dodatkowego obciążenia) o dł. 20 cm i wadze 50 g lata bez problemu na ok. 40 m.

Ponadprzeciętna czułość to kolejna cecha, za którą można wręcz pokochać to wędzisko. Niewątpliwie duży wpływ na to ma, oprócz samego blanku, zastosowany uchwyt kołowrotka marki ALPS, który oprócz pewnego trzymania (dodatkowa śruba kontrująca) odsłania częściowo blank.
Wędzisko jest szybkie i dynamiczne, ale podczas holu ma piękne, progresywne ugięcie z wyraźnie zaakcentowanym zapasem mocy w dolniku, dzięki czemu nie boi się spotkania nawet z największymi i najsilniejszymi drapieżnikami. Sam zaś hol jest pewny, szybki oraz w pełni kontrolowany. Dzięki temu każda ryba trafia do podbieraka w bardzo krótkim czasie, co w dużej mierze przekłada się na chociaż częściowe zaoszczędzenie jej stresu i niepotrzebnego męczenia.
Duża uniwersalność, wytrzymałość oraz jakość wędzisk z serii G.P. Concept, w tym także opisywanego przeze mnie modelu 130H, została doceniona zarówno przez wędkarzy jak i zawodników, w tym naszych teamowiczów: Łukasza Zardzewiałego i Sławka Kubasiewicza, u których G.P. Concepty, zaraz obok naszych Big Baitów, należą do podstawowego wyposażenia do obsługi dużych oraz największych przynęt. Zarówno Łukasz, jak i Sławek, chętnie sięgają po prezentowany model nie tylko w trakcie zawodów, ale również podczas prywatnego, rekreacyjnego wędkowania.

Zdjęcia:
Łukasz Zardzewiały, Sławek Kubasiewicz oraz autor, Piotrek Czerwiński
TEAM DRAGON