Testerzy relacjonują

Płoć i leszcz idą w parze

Płoć i leszcz - te dwa gatunki ryb łowię na spławik zdecydowanie najczęściej w ciągu całego sezonu. Są to ryby wszechobecne w wielu wodach PZW, zarówno w rzekach jak i zbiornikach z wodą stojącą. Jak przygotować zanętę na takie łowiska, aby pasowała zarówno płotkom i leszczykom? Mam dla Was kilka wskazówek oraz łatwy przepis na zanętę. 

Nie lubię określenia "uniwersalny","uniwersalna". To samo odczucie mam sięgając po takie zanęty. Jeśli już taka wpadnie mi w ręce, to w następnej kolejności i tak ulega modyfikacji przede mnie wymyślonej pod konkretne łowisko, aby nadać jej trochę - jak to mówię - charakteru. Jeśli jadę nad łowisko, gdzie oprócz wszędobylskich płotek spodziewam się leszczyków, to staram się przygotować zanętę, która będzie zauważona przez oba gatunki. Zanęta leszczowa kojarzy się z zanętą o ograniczonej pracy w pionie, w przeciwieństwie do płociowej, która ma pracujące frakcje w swoim składzie, uwalniane podczas rozpadu kuli zanętowej w wodzie. Nic jednak straconego. Są przecież grupy aromatów pasujące płoci i leszczowi, które można z powodzeniem wykorzystać podczas łowienia w wodach płociowo-leszczowych. Dodatkowo w równym stopniu lubią wszelkie robactwo wprowadzone w łowisko razem z gliną czy też w zanęcie z gliną. 

Ziołowe i korzenne zapachy lubią nie tylko leszcze. Płocie również reagują na aromaty z tej grupy, natomiast jeśli na danych zapach pozostają neutralne, to również można go zastosować, nic nie stoi na przeszkodzie. Do tej grupy zaliczam m.in. nieco zapomniany już anyż. Pierwsza składowa mojej mieszanki wybrana, Dragon Quattro Płoć Anyż. W tej serii mamy dwa warianty wśród zanęty leszczowej: piernik lub ciasta. Leszcz Ciasteczkowy komponuje się bardzo dobrze z anyżem, tworząc razem zanętę pachnącą ciastkami wręcz świątecznymi. Co ważne, mała paczka 0,75 kg stanowi idealną ilość do połączenia z inną. 1,5 kg suchej zanęty wystarczy nam na jeden, długi wyjazd. Łowiłam w rzece, więc do suchej bazy dodałam klej zanętowy, a w osobnych wiadrach przygotowałam 3 paczki gliny wiążącej. Do wody w procesie dowilżania zanęty wlałam również niewielką ilość w równej proporcji płynnego Boostera Magnum: wanilię oraz piernik. Podsumowując lista potrzebnych produktów przedstawia się następująco:

  • Quattro Płoć AnyżowaQuattro Leszcz Ciastkowy1 opakowanie Dragon Quattro Płoć Anyż 0,75 kg
  • 1 opakowanie Dragon Quattro Leszcz Ciastkowy 0,75 kg
  • klej zanętowy – 1/3 małej paczki 
  • 3 opakowania gliny wiążącej 
  • opcjonalnie: Booster Magnum np. wanilia, piernik 
  • opcjonalnie: kolorowe pieczywko 

Robactwo:

  • 0,25 l jokersa zanętowego 
  • paczka ochotki hakowej
  • paczka pinki bordowej 

Na początek przygotowałam około 10 kul do zanęcenia łowiska pod tyczkę z ręki. Moje kule były połączeniem gliny i zanęty w proporcji 1:1 wraz z jokersem, z czego połowa z nich była bardziej doklejona, aby nieco dłużej leżały na dnie. Do donęcania o tej porze roku można przygotować mieszankę gliny i zanęty w proporcji 2:1 na korzyść gliny, oczywiście z dodatkiem jokersa. Cała mieszanka miała kolor brunatny, który jest w mojej ocenie bardzo bezpiecznym wariantem na większość łowisk. W pierwszej godzinie wędkowania łowiłam same leszczyki zestawem przegruntowanym o około 10 cm. Co prawda żaden z nich nie przekroczył 200 gramów, jednak częstotliwość brać była systematyczna, a hol takiej ryby na cienkim przyponie i haczyku w rozmiarze 20 nie sprawiał najmniejszego problemu.
Minęło 1,5 godziny zanim zdecydowałam się na pierwsze donęcenie z kubka zanętowego. Zmieniłam zestaw z lżejszy o pół grama, zmieniłam głębokość na 2 cm nad dnem i łowiłam płotki. Zestawami operowałam naprzemiennie, ryby cały czas były obecne centralnie w polu nęcenia. Donęcałam systematycznie co 20 minut w ilości 2 małych kulek, aby utrzymać rybę w łowisku. W łowisku obecne były również niewymiarowe okonie, które chętnie pobierały ochotkę. Pinka na haku była dla nich mniej atrakcyjna, co pozwoliło ograniczyć ich połów, w porównaniu ze stosowaniem wyłącznie ochotki hakowej. 

Ryby obecnie były do samego końca, co oznacza, że podana zanęta przypasowała im do gustu i zatrzymała na dobre 4 godziny w kulach. Myślę, że zmiana zanęty Quattro Leszcz Ciasto na Leszcz Piernikowy również nie byłaby błędem. Jeśli w Waszych ulubionych łowiskach populacja płoci i leszczy jest wyrównana, nie bójcie się mieszać zanęty płociowej z leszczową. Jeśli szukacie sprawdzonej mieszanki podczas wielu wyjazdów, sięgnijcie po zanęty Quattro od Dragona.


Patrycja Tykwinska
Team MegaBAITS