Zawody i wydarzenia

Mój tegoroczny start w Holandii

Na początku czerwca w Holandii odbyły się po raz kolejny prestiżowe zawody Predator Tour 2017. Są to bardzo ciekawe zawody, ze względu na bardzo bogaty rybostan, bardzo trudne łowisko, a przy tym ogromną konkurencję.

Jednym z głównych sponsorów była firma Dragon z Bydgoszczy, która ufundowała dla każdego uczestnika komplet drobnych akcesoriów. Wśród nich między innymi znalazły się świetne gumy Lunatic wykonane z nowoczesnego, bardzo miękkiego tworzywa, rewelacyjne główki i dozbrojki, systemiki do dozbrajania przynęt gumowych. Ja również od Dragona otrzymałem tak zwaną wyprawkę na te zawody, czyli gumy: Jerky i Hammer, nowe Lunatiki w komplecie z systemem dozbrojenia, główki Dragon V-Point, porządne 40-centymetrowe przypony, plecionki HM8X Forte. To wyposażenie pozwoliło na zmontowanie odpowiedniego zestawu na tamtejsze ryby. Warunki pogodowe, czyli bardzo silny wiatr wiejący z prędkością 50 km/h, nie pozwoliły na komfortowe łowienie. Oprócz metrowych fal i padającego deszczu pływanie utrudniały często przepływające wielkie pełnomorskie statki kontenerowe i tankowce. Łowisko jest ogromne, ponad 30-kilometrowy sektor na kanale o szerokości od 1000 do 2500 m w najszerszym miejscu. Wiele zatok z blatami o głębokości od 0,5 do 3, 4 m, spady z 3 m na 6, 9 m, opaski kamienne wzdłuż brzegów.
Blaty ciągnące się po kilkaset metrów są porośnięte trawami i rdestami. Nie brakuje przepięknych miejscówek szczupakowych.
Zasady tych zawodów polegają na złowieniu trzech szczupaków, następnie trzech sandaczy i trzech okoni. Liczy się dziewięć najdłuższych ryb złowionych przez drużynę (team).
Ale osiągnięcie kompletu ryb nie jest tam takie proste. Podstawą do klasyfikacji jest złowienie trzech szczupaków w ciągu trzech dni.

HAMMER PRO 9” (22,5 cm) Łowienie na duże gumy staje się coraz bardziej popularne, stąd też oferta Dragona rozszerza się o kolejne modele przekraczające długością 20 centymetrów. Charakterystyczna dla Hammera jest bardzo szeroka praca ogona w poziomie jak i skręty samej płetwy wokół osi. Masa kolebiącego się na boki ogona wywołuje reakcję środkowej części przynęty – dzięki kilku nacięciom w tylnej części korpusu efektem jest migotanie bokami.Systemik do zbrojenia dużych gum Nowoczesne systemiki pozwalające w najbardziej efektywny sposób uzbroić gumy o wielkości od 15 do 25 cm. Pięć starannie dobranych długości plecionki stalowej i trzy wielkości kotwic umożliwią precyzyjne dopasowanie do każdego typu i kształtu przynęty. Bardzo ostre kotwiczki DRAGON V-POINT zapewnią skuteczne zacięcie a mocny przypon (A.F.W. Surstrand 1x7 o wytrzymałości 27 kg, w czarnej otulinie nylonowej) wytrzyma każdy hol.  Systemik do zbrojenia dużych gum Nowoczesne systemiki pozwalające w najbardziej efektywny sposób uzbroić gumy o wielkości od 15 do 25 cm. Pięć starannie dobranych długości plecionki stalowej i trzy wielkości kotwic umożliwią precyzyjne dopasowanie do każdego typu i kształtu przynęty. Bardzo ostre kotwiczki DRAGON V-POINT zapewnią skuteczne zacięcie a mocny przypon (A.F.W. Surstrand 1x7 o wytrzymałości 27 kg, w czarnej otulinie nylonowej) wytrzyma każdy hol.  W następnej kolejności będą zaliczone sandacze, a po nich okonie. Nie ma znaczenia kolejność złowionych ryb. Podstawą jest złowienie szczupaków. W ubiegłym roku jeden z teamów złowił 2 szczupaki w tym 123 cm, 119 cm, 3 sandacze w tym 80 cm i dwa mniejsze oraz okonia długości 45 cm - nie zostali zaliczeni do punktacji. Zabrakło im jednego szczupaka, pech.
W tym roku, ze względu na aurę, też było bardzo trudno o ryby. Mimo że w pierwszym dniu udało nam się złowić 3 piękne okonie, w tym 45, 45 i 45,5 cm na łączną długość 135,5 cm, to niestety nie mieliśmy szczupaków – zanotowaliśmy tylko jedno branie na Hammera i jeszcze na dodatek ryba spadła. Drugi dzień też nie przyniósł żadnego szczupaka, były tylko okonie. Dopiero trzeciego dnia nieco ucichł wiatr i udało się złowić 102-centymetrowego szczupaka - branie oczywiście znowu na Hammera. Potem był jeszcze tylko jeden sandacz. I to było wszystko, na co było nas stać w tej edycji Predator Tour. Mam nadzieję, że za rok będzie lepiej. Mimo, że w tym łowisku jest na prawdę bardzo dużo ryb, a tutejsze okonie mierzące ponad 40 cm nie robią na nikim wrażenia, sandacze biorą na wszystko i wszędzie i każdego dnia na tych zawodach łowiony jest szczupak mierzący ponad 120 cm, to wciąż złowienie ryb nie jest proste – być może to zasługa dużej presji wędkarskiej, ponieważ startuje 110 załóg.

HAMMER PRO 9” (22,5 cm) Łowienie na duże gumy staje się coraz bardziej popularne, stąd też oferta Dragona rozszerza się o kolejne modele przekraczające długością 20 centymetrów. Charakterystyczna dla Hammera jest bardzo szeroka praca ogona w poziomie jak i skręty samej płetwy wokół osi. Masa kolebiącego się na boki ogona wywołuje reakcję środkowej części przynęty – dzięki kilku nacięciom w tylnej części korpusu efektem jest migotanie bokami.LUNATIC PRO, LUNATIC Przynęty w kształcie smukłej rybki, o intensywnej pracy ogona, połączonej z wyraźnym migotaniem części brzusznej. To hit kilku ostatnich sezonów i lider skuteczności. Dodatkowo zaskakuje niesamowitą kolorystyką PRO, dając wspaniały wybór spośród przynęt wykonanych z najnowocześniejszych, super miękkich tworzyw silikonowych. Najlepsze wyniki uzyskamy łowiąc nią w opadzie i przy klasycznym prowadzeniu z licznymi zmianami tempa. Lunatic w rozmiarach od 10 do 15 cm wykonany jest z nieco sztywniejszego tworzywa. Taka budowa powoduje mocniejsze przenoszenie sił generowanych przez pracę ogona na korpus przynęty i w efekcie jego silne kolebanie się na boki. Generuje to bardzo silną falę hydroakustyczną, a we w miarę czystej wodzie zwiększa ilość bodźców wzrokowych. „Czwórka” (10 cm) opadająca w toni na dwudziestogramowej główce daje się odczuć na kiju jak drobno pracujący wobler, a na szczytówce można zauważyć wyraźne drżenia. Lunatic 7,5 cm oraz 8,5 cm to już przynęty pomyślane przede wszystkim pod kątem łowienia pstrągów, okoni czy boleni. Miękki materiał daje tu bardziej intensywną pracę ogona i delikatniejsze, drobniejsze migotanie brzuszka. Na zdjęciach wybrane kolory Lunatica.

Sławek Kubasiewicz
TEAM DRAGON POLSKA